Vyhledávání
Archiv chatů
Absolvoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor prehistorie–historie. Pracuje v Archeologickém ústavu AV ČR, Praha, pedagogicky působí na FF UK Praha, FA ČVUT Praha a ZČÚ Plzeň. Je členem vědecké rady Národního památkového ústavu a předsedou Komise Ministerstva kultury ČR pro hodnocení návrhů a výsledků výzkumných záměrů v oblasti památkové péče. Také je starostou Společnosti přátel starožitností, členem Exekutivního výboru Českého národního komitétu ICOMOS, a členem Hlavního výboru České archeologické společnosti i dalších tuzemských a zahraničních organizací a spolků. Rovněž je řešitelem většího počtu tuzemských i mezinárodních grantových projektů. Napsal více než 350 publikací v tuzemsku i zahraničí, včetně většího počtu knih.
více v reportáži Hrad Kamýk z cyklu PORT
Ve středu 15. září 2010
Michal Máša v roce 2007 absolvoval doktorandská studia v oboru počítačová věda na ČVUT v Praze. V současnosti se věnuje převážně tématu prezervačních technologií nových médií, s důrazem na multimediální představení, motion tracking zařízení a interaktivní 3D projekce. V poslední době pracuje zejména s elektromagnetickým motion tracking systémem Polhemus. O tématu přednášel na mnoha mezinárodních konferencích, včetně konference Eurographics.
Matěj Sychra se po dokončení Střední průmyslové školy, obor digitální a telekomunikační technika, věnuje programování, grafice, produkci hudebních představení či moderování hudebních pořadů. Je spoluzakladatelem nezávislého free-mp3 vydavatelství Kaktus Recordings. V poslední době se specializuje na design uživatelských rozhraní/uživatelské zkušenosti, desktopových a mobilních aplikací (zejména pro iPad a iPhone), web aplikací a obecně grafického designu – s maximální snahou o vizuální čistotu a funkčnost.
více v reportáži Záznam jako tvorba – TransISTor z cyklu PORT
Ve středu 8. září 2010
Rovněž je autorem mnoha vědeckých publikací zaměřených na pokročilé zpracování obrazu a napsal více než sto článků do populárně naučných technických časopisů (PiXEL, CHIP, Computer World). Je členem IEEE a ACM. Aktivně pracuje v organizaci PRAGUE ACM SIGGRAPH. Externě vyučuje na ČVUT FEL na katedře počítačové grafiky a interakce (DCGI). Je zván jako přednášející na mnohé mezinárodní odborné konference. Ve své profesní kariéře se zaměřuje na pokročilé zpracování obrazu a videa, stereoskopické zobrazení, počítačovou grafiku, počítačové vidění, je expertem na technologie snímání pohybu (MOCAP), 3D rekonstrukci a kompresi obrazu. V současné době pracuje pro společnost AV MEDIA, a.s. jako specialista na 3D projekty. Uskutečnil mnohé významné instalace 3D VR imersivních systémů a je jedním z prvních stereographerů v Čechách (projekty Hurvínek na scéně 3D, Jesus Christ Superstar 3D, V peřině 3D).
více v reportáži Doba prostorová z cyklu PORT
Ve středu 1. září 2010
Vystudovala Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, Katedru meteorologie a ochrany prostředí. Od roku 2003 pracuje v radarovém oddělení Českého hydrometeorologického ústavu, kde se zabývá vývojem a implementací algoritmů, využívajících data z meteorologických radarů, konvekcí v atmosféře z pohledu distančních pozorování a nowcastingem. Více v reportáži Tajemství letních bouřek z cyklu PORT, který se vysílá ve středu 30. 7. od 17.25 na ČT2.
Ve středu 30. června 2010
Přemysl Janíček je absolvent Vysoké školy technické v Bratislavě (1959). Desetiletá praxe v oboru turbin v První brněnské strojírně (konstruktér, zkušební technik, výpočtář, vedoucí výpočtů speciálních turbin). Od roku 1970 pracuje jako vysokoškolský učitel na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně, v současnosti na Ústavu mechaniky těles, mechatroniky a biomechaniky. Jeho profesními obory jsou: teorie systémů, mechanika těles, technický experiment, teorie modelování, statistika, mezní stavy, systémová tvorba technických objektů, znalecké inženýrství, psychologie osobnosti, synergetika (samoorganizace), deterministický chaos. Píše a publikuje, jak čas stačí a síly dovolí.
Vladimír Fuis je absolvent Vysokého učení technického v Brně, Fakulta strojního inženýrství, obor aplikovaná mechanika. Je vedoucím Centra mechatroniky, což je společné pracoviště Ústavu termomechaniky AV ČR a Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Zaměřuje se na výpočtové a experimentální modelování převážně biomechanických, ale i jiných nelineárních problémů mechaniky těles. Detailně se zabývá problematikou tvarových odchylek kontaktních ploch a jejich vliv na napjatost v tělese a na jeho spolehlivost.
více v reportáži Kloubní náhrady budoucnosti z cyklu PORT
Ve středu 9. června 2010
Vystudoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy, specializuje se na sanační a rekonstrukční chirurgii středního ucha, na běžnou operativu v otorhinolaryngologii (ušním, nosním, krčním) a na otoneurologii. Nyní je přednostou ORL kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
více v reportáži Opěrkový syndrom z cyklu PORT
Ve středu 2. června 2010
Absolvoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Plzni. Výzkumně se zaměřuje na funkční zobrazení mozku pomocí magnetické rezonance a pozitronové emisní tomografie (PET). Dále se zabývá neurobiologií schizofrenie a deprese, mechanizmem účinku antipsychotik, modelováním aktivity nervové tkáně a behaviorálním efektem psychoaktivních látek. Pracuje v Psychiatrickém centru Praha a na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2005 je odborným koordinátorem výzkumného Centra neuropsychiatrických studií, v letech 2007 až 2008 působil jako předseda výboru České neuropsychofarmakologické společnosti (ČNPS). Je autorem nebo spoluautorem několika monografií a více než sta článků v odborných periodicích.
více v reportáži Léčba proudem z cyklu PORT
Ve středu 26. května 2010
Je vedoucím Katedry archeologie Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, kde přednáší nedestruktivní metody výzkumu, krajinnou archeologii a archeologii doby římské, stěhování národů a raného středověku. Působí dále jako vedoucí programu letecké archeologie a kurátor Archivu leteckých snímků v Archeologickém ústavu AV ČR v Praze. Od roku 2006 je mimořádným profesorem varšavské Univerzity kardinála Stefana Wyszyňského. Napsal více než sto odborných publikací, včetně pěti knižních monografií, vydaných u nás a ve Velké Británii. Jako spoluautor se podílel také na internetovém publikačním projektu UNESCO Encyclopedia of Life Support Systems. V současnosti vede projekt „Potenciál archeologického výzkumu krajiny v ČR prostřednictvím dálkového laserového 3-D snímkování (LIDAR)“, který je první svého druhu v české archeologii.
více v reportáži Letecká archeologie z cyklu PORT
Ve středu 19. května 2010
Zbyněk Jaňour vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy, obor teoretická fyzika. Pracoval jako vedoucí Laboratoře aerodynamiky prostředí a vedoucí Laboratoře modelování fyzikálních a chemických procesů v atmosféře, nyní je ředitelem Ústavu termomechaniky AV ČR. K jeho odbornému zaměření patří mechanika tekutin, teorie turbulence, matematické modelování turbulentních proudů, přechodu do turbulence, mezní vrstvy atmosféry, proudění v atmosféře a šíření exhalací.
Klára Jurčáková vystudovala Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, Katedru meteorologie a ochrany prostředí. Pracovala jako odborná asistentka v Ústavu technické matematiky na Strojní fakultě ČVUT Praha, nyní je vedoucí Oddělení aerodynamiky prostředí v Ústavu termomechaniky AV ČR. Zaměřuje se na fyzikální a matematické modelování mezní vrstvy atmosféry, experimentální metody v mechanice tekutin, programování a statistické metody zpracování časových řad, znečištění ovzduší, management rizik, meteorologii a klimatologii.
více v reportáži Havárie na zkoušku z cyklu PORT
Ve středu 12. května 2010
V letech 1979 až 1982 vystudoval Střední umělecko průmyslovou školu v Praze na Žižkově. V Paříži pak vystudoval École nationale supérieure des arts décoratifs (1984 až 1989) se zaměřením Art-Espace. Zprvu se zabýval abstraktní malířskou tvorbou, vytvářel olejomalby, ale také malby využívající dehet a asfalt, své malířské dílo vystavil v roce 1991 na samostatné výstavě v galerii Saint-Germain-des-Prés v Paříži. Od počátku směřuje k monumentální tvorbě: je autorem několika velkoformátových malířských instalací ve veřejném prostoru, vytvářel mobilní sochy a dekorace pro baletní představení. Již na škole se začal paralelně zabývat také videoartem a počítačovou tvorbou, od počátku 90. let experimentuje v oblasti interaktivních médií. V současnosti působí jako ředitel Mezinárodního centra pro umění a nové technologie CIANT v Praze, které založil před dvanácti lety.
více v reportáži Algoritmus letu ptáků z cyklu PORT
Ve středu 28. dubna 2010