Vyhledávání

Archiv chatů

Vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Pak se začal zabývat elektronovou mikroskopií a jejím využití v biomedicínském výzkumu. Pracoval na mikroskopické analýze synoviální tekutiny, která se nachází uvnitř kloubního pouzdra, a později na analýze transportu proteinů virusu chřipky v infikovaných buňkách. Postdoktorskou praxi absolvoval v letech 1996 až 2004 ve Švýcarsku na Univerzitě v Lausanne v elektronmikroskopické laboratoři, zabývající se výzkumem buněčného jádra. Věnoval se mikroskopické analýze syntézy, úpravy a pohybu nukleových kyselin. Absolvoval také několik krátkodobých pobytů: Ústav virologie a environmentální mikrobiologie na Univerzitě v Oxfordu, Velká Británie; Slater Institute (Univerzita v Amsterdamu), Holandsko a Virologický institut Univerzity v Bergenu, Norsko. V současnosti pracuje na Ústavu buněčné biologie a patologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Jeho hlavním tématem je studium vnitrobuněčné distribuce skupiny proteinů genového umlčování s využitím světelné a elektronové mikroskopie zahrnující 3D elektronovou tomografii.

Ve středu 27. února 2008


ředitel Centra pasivního domu

Ing. Jan Bárta

V roce 2002 absolvoval Stavební fakultu VUT v Brně, v roce 2005 Fakultu podnikatelskou též na VUT v Brně. Po stážích v Belgii a Německu založil v roce 2005 sdružení Centrum pasivního domu, jehož je v současnosti ředitelem. Centrum poskytuje vzdělávání, poradenství, pořádá informační kampaně a výstavy. Každým rokem pořádá mezinárodní konferenci Pasivní domy.

Ve středu 20. února 2008


V letech 1976–1980 studium středního odborného učiliště v Praze, obor chovatel cizokrajných zvířat. Od roku 1980 do roku 1994 ošetřovatel žiraf, 1996–2000 asistent zoologa. Od roku 2000 zoolog na úseku kopytníků (vše v ZOO Dvůr Králové). V roce 2007 absolvent kombinovaného bakalářského studia na fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, obor speciální chovy.

Ve středu 13. února 2008


geodet a kartograf

Ing. Karel Večeře

V roce 1986 absolvoval Stavební fakultu ČVUT v Praze, obor geodézie a kartografie. Do roku 1990 pracoval na tvorbě nových map evidence nemovitostí v Geodézii, s. p. Pardubice. V letech 1990 až 1993 působil jako vedoucí výpočetního střediska na Krajské geodetické a kartografické správě pro Východočeský kraj a jako zástupce ředitele Katastrálního úřadu v Pardubicích. V roce 1994 byl jmenován místopředsedou Českého úřadu zeměměřického a katastrálního, v této funkci působil až do roku 2002. Řídil mimo jiné projekt digitalizace souboru popisných informací katastru (1994 až 1998) a projekt nového informačního systému katastru nemovitostí (1999 až 2001). Je spoluautorem mnoha koncepčních materiálů v oblasti zeměměřictví a pozemkové evidence. V roce 2002 byl jmenován předsedou Českého úřadu zeměměřického a katastrálního, tuto funkci zastává do současnosti. Je členem Vědecké rady Fakulty stavební ČVUT.

Ve středu 6. února 2008


Helena Štorchová se zabývá molekulární biologií rostlin v Ústavu experimentální botaniky AV ČR. Věnuje se zejména genetickým základům kvetení, studiu rostlinné mitochondriální DNA a evoluční biologii. Postgraduální studia absolvovala na Ústavu molekulární genetiky ČSAV v laboratoři Dr. Jiřího Doskočila, DrSc., zakladatelské osobnosti české molekulární biologie. V letech 1995 až 1998 vybudovala v průhonickém Botanickém ústavu AV ČR Laboratoř DNA analýz. V letech 2002 až 2003 získala Fulbrightovo stipendium, které jí umožnilo pobyt na University of Alaska, Fairbanks, USA. S touto nejsevernější univerzitou na světě dosud intenzivně spolupracuje. Přednáší externě na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Jan Kolář vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Během studií pátral v rostlinách po živočišném hormonu melatoninu a po jeho možných funkcích. V letech 1996 až 1997 a v roce 2000 pracoval v USA – na Vanderbilt University v Nashvillu, v laboratoři zabývající se denními biologickými rytmy. Od roku 2004 působí v Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR. Zkoumá zde hlavně regulaci kvetení, biologické rytmy a výskyt melatoninu v rostlinách. Zároveň se pokouší vědu nejen dělat, ale také popularizovat.

Ve středu 30. ledna 2008


spoluzakladatel společnosti Visual Connection

Ing. Jakub Vaněk

Od roku 1999 se ve Visual Connection věnuje problematice streamingu (projekt TV Visual na Invexu 99) a v současnosti zastává pozici hlavního inženýra. Od konce roku 1999 pracuje jednak na streamingu zpravodajství ČT, jednak na dalších streamingových projektech i na rozvoji této platformy u nás (například distribuční systém Nacevi).

Ve středu 23. ledna 2008