Vyhledávání
Archiv chatů
Absolvent FTVS a PřF Univerzity Karlovy v Praze. Původně se zabýval elektronovou mikroskopií virových nukleových kyselin. Později přešel na konfokální mikroskopii a podílí se na řešení různých biomedicínských projektů. Od parazitologie a fyziologie až po molekulární biologii. V současnosti je vedoucím Biologického ústavu LF UK v Plzni a zodpovídá za provoz Referenčního pracoviště optické mikroskopie firmy OLYMPUS se sídlem tamtéž. Každoročně pořádá odborné semináře se zaměřením na novinky v optické mikroskopii. Přednáší obecnou biologii a genetiku. Je členem vědecké rady UK v Praze. Jako režisér a kameraman se podílel na tvorbě několika výukových videopořadů a na encyklopedii „Videoatlas bezobratlých živočichů“. Uspořádal desítky fotografických výstav s názvem: „Pohled do mikrosvěta. Skrytá krása stvoření“.
Ve středu 18. června 2008
Absolvent Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, od roku 2002 působí ve městě Puerto Vallarta na mexickém tichomořském pobřeží. Bývalý pracovník Akademie věd České republiky a korespondent rádia BBC, v současné době se věnuje především popisu rozmanité mexické přírody. Je zakladatelem a majitelem nakladatelství Viva Natura a internetové encyklopedie www.vivanatura.org.
Ve středu 11. června 2008
Absolvoval biologickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor mikrobiologie. V roce 1957 se stal vedoucím izotopové laboratoře Přírodovědecké fakulty UK a v roce 1959 vedoucím oddělení biofyziky. K jeho hlavnímu výzkumnému zaměření patřilo studium genetických účinků záření a inkorporace radioizotopů do DNA. Během pobytu na Michiganské státní univerzitě v roce 1961 byl členem týmu, který objevil cytostatické účinky komplexních sloučenin platiny. V letech 1968–1969 byl proděkanem Přírodovědecké fakulty UK. Po sovětské okupaci musel opustit univerzitu a nastoupil do Ústavu makromolekulární chemie ČSAV, kde založil laboratoř biochemie polymerů. Na univerzitu se navrátil v roce 1990 jako ředitel Biotechnologického ústavu Univerzity Karlovy a byl habilitován na profesora biofyziky Karlovy Univerzity. V letech 1999–2005 byl členem Komise pro nakládání s geneticky modifikovanými organizmy a produkty Ministerstva životního prostředí, nyní je expertem této komise. Po dosažené 65 let je emeritním profesorem Přírodovědecké fakulty UK a předsedou sdružení BIOTRIN. Více v reportáži S Michaelem za plodinami se změněnými geny.
Ve středu 4. června 2008
Absolvent Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. V současnosti je ředitelem Ústavu teorie informace a automatizace AV ČR. Zabývá se vývojem metod a algoritmů pro počítačové zpracování a rozpoznávání obrazu. Přednáší a vede doktorandy na FJFI ČVUT a na MFF UK.
Ve středu 28. května 2008
Absolvent Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, od roku 2002 působí ve městě Puerto Vallarta na mexickém tichomořském pobřeží. Bývalý pracovník Akademie věd České republiky a korespondent rádia BBC, v současné době se věnuje především popisu rozmanité mexické přírody. Je zakladatelem a majitelem nakladatelství Viva Natura a internetové encyklopedie www.vivanatura.org. Více v reportáži Kde přezimuje keporkak?
Ve středu 21. května 2008
Josef Valihrach v roce 2003 uspěl v projektu Mládí a vědění, v roce 2006 se umístil na prvním místě v celostátním kole Středoškolské odborné činnosti, obor č. 9, a v roce 2007 se účastnil Soutěže Evropské unie pro mladé vědce. K jeho zájmům patří motosport obecně a silniční závody motocyklů zvláště. Tomáš Nevídal v rámci středoškolské odborné činnosti získal v roce 2007 za práci „Motocyklová značka Ducati a její působení ve WSBK a Grand Prix“ 1. místo v celostátním kole, poté se s ní účastnil mezinárodní soutěže Evropské unie pro mladé vědce ve Španělské Valencii. Zajímá ho práce s počítači a internetem, avšak také hraje na klarinet Oba v současné době studují na Městském víceletém gymnáziu v Kloboucích u Brna.
Ve středu 14. května 2008
Od ukončení studia na ČVUT Praha pracuje v energetice a silnoproudé elektrotechnice. Od roku 1990 se věnuje problematice kombinované výroby elektřiny a tepla a využití obnovitelných energetických zdrojů. Vede zastoupení tyrolského výrobce plynových pístových motorů a kogeneračních jednotek GE Jenbacher pro ČR. Je členem Českého sdružení pro boimasu CZ BIOM. Více v reportáži S Michaelem za plynovými motory z cyklu PORT.
Ve středu 7. května 2008
Po ukončení studia na ČVUT v Praze nastoupil do Výzkumného ústavu rozhlasu a televize, kde byl členem týmu, který vyvíjel odbavovací pracoviště a střihové systémy pro tehdejší Československou televizi. V roce 1995 přešel do České televize, kde pracuje jako systémový inženýr. V současné době se podílí na zajištění vysílání dodatkových služeb: automatické generování teletextových stránek, zavedení a provoz elektronického programového průvodce (EPG), příprava interaktivních služeb na platformě MHP. V oblasti zajištění vysílání České televize se stará o smluvní vztahy s telekomunikačními operátory zajišťujícími především pozemní analogové i digitální vysílání a řeší s tím spojené podněty měst, obcí a diváků. V těchto záležitostech se podílí na komunikaci s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání a Českým telekomunikačním úřadem. Je členem Rady programu Digitalizace ČT.
Ve středu 30. dubna 2008
Přes dvacet let se zabývá fotovoltaickou přeměnou sluneční energie na energii elektrickou. Nyní je vědeckým pracovníkem Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky, kde vede oddělení optických krystalů. V současné době je také spoluřešitelem tří projektů Evropské unie, týkajících se tenkovrstvých křemíkových slunečních článků (blíže viz http://www.fzu.cz/~vanecek/).
Ve středu 23. dubna 2008
Absolvent Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. V současné době je vedoucím katedry biologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a přednáší zde zoologii bezobratlých živočichů. Jeho vědecká práce je zaměřena na arachnologii, zejména pak na etologii pavouků, studium jejich životních cyklů, snovací činnost a ultrastrukturu pavoučího hedvábí.
Ve středu 2. dubna 2008