Vyhledávání

Archiv chatů

elektrotechnik a informatik

Ing. Pavel Matějka

Vystudoval Fakultu elektrotechniky a informatiky na Vysokém učení technickém v Brně. Nyní je postgraduálním studentem na Ústavu radioelektroniky na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií a na Ústavu počítačové grafiky a multimedií na Fakultě informačních technologií VUT v Brně. V létě 2008 odevzdal svoji dizertační práci na téma „Identifikace jazyků z mluvené řeči“. Od listopadu 2002 do června 2003 byl na stáži v Oregon Graduate Institute of Science and Technology, USA. Aktivně se účastní mnoha projektů zabývajících se zpracováním řeči, účastnil se také mezinárodních soutěží v identifikaci jazyků a mluvčího z mluvené řeči. Mezi jeho výzkumné zájmy patří hlavně rozpoznávání fonémů (nejmenších součástí zvukové stránky řeči, které má rozlišovací funkci), založené na nových technikách extrakce příznaků a neuronových sítích. Více v reportáži Kdopak to mluví? z cyklu PORT.

Ve středu 12. listopadu 2008


V roce 1980 absolvoval obor geologie na Přírodovědecké fakultě Karlovy Univerzity v Praze. Do roku 1994 pracoval v Českém geologickém ústavu a zabýval se převážně geologickým mapováním, paleontologií a stratigrafií starších prvohor širšího okolí Prahy a Berouna. Od té doby do současnosti se v Geologickém ústavu Akademie věd ČR věnuje výzkumu změn prostředí, klimatu a společenstev mořské fauny ve svrchním ordoviku a siluru v rámci střední, jižní a západní Evropy, severní Afriky a v poslední době i USA. Výzkum je zaměřen zejména na skupinu vyhynulých planktonních graptolitů a jejich využití pro určování relativního stáří hornin a vyhledávání ropomatečných souvrství.

Ve středu 5. listopadu 2008


publicista

Tomáš Kocanda

Absolvoval fotografický institut v New Yorku (specializace na color management), je aktivním členem mnoha profesionálních asociací v oblasti postprodukce a zpracování obrazu, rovněž je členem Syndikátu novinářů. Od roku 1995 pracuje jako zástupce firmy Quantel pro Českou republiku.

Ve středu 29. října 2008


Fotograf, žurnalista, biolog a prezident Wildlife Connection Eduardo Lugo je autorem prokazatelně nejrozsáhlejšího archivu fotografií mořských savců v Mexiku. Mořská bioložka a vedoucí projektu Wildlife Connection Maria Eugenia Rodriguez právě dokončila magisterská studia. Oba od roku 1991 sledují keporkaky v zálivu Banderas. Projekt identifikace keporkaků pomocí fotografií, který se stal součástí velkého projektu SPLASH, byl několik let sponzorován mexickou Komisí pro biodiverzitu na základě grantu, který Wildlife Connection podal v roce 2003. Studium keporkaků i delfínů je sponzorováno organizovanými výlety za keporkaky (v zimě) a delfíny (po zbytek roku). Petr Myška absolvoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, od roku 2002 působící ve městě Puerto Vallarta na mexickém tichomořském pobřeží. Je bývalý pracovník Akademie věd České republiky a korespondent rádia BBC, v současné době se věnuje především popisu rozmanité mexické přírody. Je zakladatelem a majitelem nakladatelství Viva Natura a internetové encyklopedie www.vivanatura.org. Upozornění: Eduardo Lugo a Maria Eugenia Rodriguez odpovídají pouze na otázky položené v angličtině.

Ve středu 15. října 2008


klinická onkoložka

Doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc.

Absolventka Fakulty všeobecného lékařství Univerzity Karlovy, studium ukončila s Cenou ministerstva školství. Její disertační práce nesla název „Prognostické faktory pacientek s karcinomem prsu“. Zúčastnila se odborné stáže v St. Bartholomew's Hospital v Londýně. Nyní pracuje na Onkologické klinice 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Více v reportáži Biologická léčba z cyklu PORT, který se vysílá ve středu 8. 10. 2008 od 17.15 na ČT2.

Ve středu 8. října 2008


Helena Štorchová se zabývá molekulární biologií rostlin v Ústavu experimentální botaniky AV ČR. Věnuje se zejména genetickým základům kvetení, studiu rostlinné mitochondriální DNA a evoluční biologii. Postgraduální studia absolvovala na Ústavu molekulární genetiky ČSAV v laboratoři Dr. Jiřího Doskočila, DrSc., zakladatelské osobnosti české molekulární biologie. V letech 1995 až 1998 vybudovala v průhonickém Botanickém ústavu AV ČR Laboratoř DNA analýz. V letech 2002 až 2003 získala Fulbrightovo stipendium, které jí umožnilo pobyt na University of Alaska, Fairbanks, USA. S touto nejsevernější univerzitou na světě dosud intenzivně spolupracuje. Přednáší externě na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. James Stone studuje biologické vědy na University of Alaska Fairbanks. Zajímá se především o evoluční biologii, zvláště o evoluci sobeckých genů, rovněž se zaměřuje na mechanizmus altruizmu a různé reprodukční strategie. Během svých studií již získal zkušenosti z matematického modelování optimální velikosti semen u rostlin, zkoumal složení ekosystému v Národním historickém parku Jeana Lafitta v období po hurikánu Katrina a diverzitu na Ghanských savanách po velkých požárech. Také v Kalifornii a na Havaji pozoroval a kroužkoval ptáky v obdobích stěhování a shromažďoval jejich krevní vzorky. Více v reportáži Silenky a noční motýli. Pozn. James Stone bude přímo odpovídat jen na anglicky kladené otázky.

Ve středu 1. října 2008


Absolventka Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, obor odborná biologie. Její diplomová práce nesla název Ekologická studie drobných savců na Voticku. Nyní pracuje jako vědecký pracovník na katedře zoologie PřF UK. K hlavním oblastem vědeckého zájmu patří studium genetické variability a ekologie drobných savců a mapování rozšíření vybraných skupin savců na území České republiky. Je členem pracovní skupiny Záchranného programu sysla obecného (Spermophilus citellus) v ČR.

Ve středu 24. září 2008


odborník na radiolokaci

Ing. Milan Hlobil

Vystudoval obor radiolokace v Dělostřeleckém technickém učilišti v Martině a na Vojenské akademii v Brně. V oboru radiolokace pracoval v systému inženýrsko-technické služby protivzdušné obrany a v oblasti výuky a výcviku v armádě, naposledy v roce 2005 jako učitel na katedře radiolokace Vojenské akademie v Brně. Publikoval především v oblasti modernizace radiolokační techniky a učebních textů pro výuku systémů třídimenzních radiolokátorů a radiolokační techniky.

Ve středu 17. září 2008


Absolvent 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Po více než deseti letech práce na II. Interní klinice 1. LF UK v Praze, dvouletém pobytu v nemocnici St. George's v Londýně a opakovaných krátkodobých pobytech v dalších kardiologických centrech v USA a Evropě pracuje od roku 1996 v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny. V současnosti je přednostou Kliniky kardiologie IKEM a profesorem vnitřního lékařství na 1. LF UK v Praze. Je specialistou v oboru arytmologie (tedy vědy o poruchách srdečního rytmu) a jeho superspecializací je léčba arytmií pomocí katetrizační ablace.

Ve středu 10. září 2008


agronom a biolog

Ing. Dalibor Titěra, CSc.

Vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Praze a nyní pracuje jako badatel ve Výzkumném ústavu včelařském v Dole, kde je vedoucím akreditované zkušební laboratoře. Tato laboratoř například ověřuje kvalitu medu, dodává potvrzení o zdravotním stavu včel a vyšetřuje příčiny úhynu včel. K hlavní specializaci Ing. Titěry patří inseminace včelích matek, které provádí po celé Evropě. Vyučuje včelařství na České zemědělské univerzitě v Praze a na dalších školách.

Ve středu 25. června 2008