Vyhledávání
Archiv chatů
Absolvent Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, obor zoologie bezobratlých, poté pracoval v Entomologickém ústavu a později v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, kde se nyní zabývá fyziologií a chováním hmyzu. Působil na několika univerzitách v USA, účastnil se výzkumných projektů na africké mouše tse-tse, podporovaných americkou agenturou NIH a Mezinárodní agenturou pro atomovou energii ve Vídni. V současnosti přednáší chování hmyzu na Přírodovědecké fakultě UK a Biologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Širší veřejnosti je znám i jako autor populárně naučných knih o hmyzu (Neobvyklá setkání; Proč vosy, včely, čmeláci, mravenci a termiti…? aneb Hmyzí státy) a překladatel naučné literatury.
Více v příspěvku Jak čichá hmyz z cyklu PORT.
Ve středu 11. února 2009
Po studiu televizní techniky na elektrotechnické fakultě ČVUT nastoupil do Československé televize, kde pracoval jako záznamový technik, vedoucí směny víceúčelových režií a v letech 1991 až 1998 jako hlavní inženýr. V letech 1999 až 2003 byl nezávislým konzultantem a ředitelem techniky televize TV3. V roce 2003 se vrátil do České televize, tentokrát jako vedoucí vysílací techniky. V 90. letech se podílel na digitalizaci studiových komplexů a rekonstrukci odbavování České televize. Zkušenosti sbíral na mezinárodním poli jako člen konsorcia Digital Video Broadcasting (DVB), člen technické komise EBU i jako člen SMPTE. Nyní pracuje ve státní zkušební komisi na FEL ČVUT a publikuje v řadě odborných časopisů. více v reportáži Digitální televize v Evropě z cyklu PORT
Ve středu 4. února 2009
Eduardo Lugo je také fotograf, žurnalista, a prezident Wildlife Connection, rovněž je autorem prokazatelně nejrozsáhlejšího archivu fotografií mořských savců v Mexiku. Strávil více než osm tisíc hodin pozorováním delfínů v jejich přirozeném prostředí. Petr Myška absolvoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a od roku 2002 působí ve městě Puerto Vallarta na mexickém tichomořském pobřeží. Je bývalým pracovníkem Akademie věd České republiky a korespondentem rádia BBC, v současné době se věnuje především popisu rozmanité mexické přírody. Je zakladatelem a majitelem nakladatelství Viva Natura a internetové encyklopedie www.vivanatura.org. Před několika lety se připojil k výzkumu sociálního chování delfíního společenstva. Více v reportáži Delfín - tvor společenský, z cyklu PORT. Upozornění: Eduardo Lugo odpovídá pouze na otázky položené v angličtině.
Ve středu 28. ledna 2009
Vystudoval Střední průmyslovou školu Dvůr Králové nad Labem a Univerzitu Hradec Králové, obor obecná informatika. Nyní pracuje jako vedoucí technické podpory ve společnosti ESET Software a více než deset let provozuje odborné stránky www.viry.cz. více v reportáži Viry a jiná havěť
Ve středu 21. ledna 2009
Vystudoval Fakultu elektrotechniky ČVUT v Praze. Od roku 1977 pracuje v seizmickém oddělení Geofyzikálního ústavu Akademie věd v Praze. Zde má na starosti seizmické observatoře české národní sítě a lokální seizmické sítě WEBNET v okolí Chebu, mobilní seizmické stanice, mobilní seizmická měření, vývoj a výrobu příslušných zařízení, zpracování dat.
Více v reportáži Zemětřesení v Čechách z cyklu PORT.
Ve středu 14. ledna 2009
Britský vědec, pracující v Ústavu anorganické chemie Akademie věd ČR. Narodil se v roce 1978 v Londýně. V roce 1999 absolvoval chemii na University of Leeds ve Velké Británii, v roce 2002 na stejné univerzitě obhájil Ph.D. Posledních pět let provádí výzkum v Ústavu anorganické chemie AV ČR v Řeži, zaměřuje se na borany, karborany a metalakarborany. Třikrát vyhrál cenu pro české/slovenské mladé anorganické chemiky, spolupracuje na projektech s British Council v Praze, na popularizačních projektech Akademie věd ČR, České televize a Národního technického muzea. Zaměřuje se zejména na zpřístupňování vědy široké veřejnosti, vyučování mladých lidí a vytváření vztahů mezi mladými vědci ve Velké Británii a České republice. Michael Londesborough má vynikající dar řeči a neúnavnou chuť vysvětlovat přírodní zákony. Je spoluautorem a moderátorem pořadu PORT, kde předvádí experimenty vysvětlující zákony fyziky a chemie takovým způsobem, že i laik zatouží po bílém plášti.
Ve středu 7. ledna 2009
Absolvent oboru odborná biologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Dalších deset let pracoval na Vysoké škole zemědělské v Praze-Suchdole, kde se zabýval tvorbou výnosu hospodářských plodin a minerální výživou rostlin. Od roku 1980 se ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby (VÚRV) v Praze-Ruzyni rovněž zabývá tvorbou výnosu hospodářských plodin, ale také modelováním produkčních procesů, agrometeorologickými modely, vyhodnocováním dat z dlouhodobých pokusů, vývojem půdní úrodnosti, biometrikou, precizním zemědělstvím a bioenergetikou. Od roku 1996 do 2007 byl ředitelem VÚRV, v současné době vede Odbor polních pokusů a má na starosti pokusné stanice, kde jsou umístěny dlouhodobé polní pokusy.
Ve středu 10. prosince 2008
Absolvent Pedagogické fakultu Západočeské univerzity v Plzni. Od roku 1992 pracuje jako novinář, v současné době je šéfredaktorem Karlovarského deníku. Žije v Lokti. V roce 2001 založil společně s archeologem Karlovarského muzea Mgr. Jiřím Klsákem a báňským záchranářem Sokolovské uhelné Pavlem Urie Občanské sdružení Vladař na ochranu a výzkum archeologických lokalit. Cílem je vyvolat zájem o tuto jedinečnou lokalitu v odborných kruzích. To se podařilo a od roku 2003 se zde každoročně provádí koordinovaný výzkum za účasti Archeologického ústavu v Praze, Katedry archeologie Západočeské univerzity v Plzni, Krajského muzea Karlovy Vary, OS Vladař a zahraničních expertů. V loňském roce objevili členové OS Vladař unikátní dřevěné konstrukce na předhradí hradiště, jejichž stáří je 2500 let! Petr Zahradníček je autorem knihy "Vladař - Tajemství minulosti" (2005) a spoluautorem právě vycházející knihy "Vladař - Tajemství minulosti II", mapující nález dřevěných konstrukcí. Více v reportáži Tajuplný Vladař.
Ve středu 3. prosince 2008
Vědecký pracovník Ústavu informatiky AV ČR, přednáší na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zabývá se umělou inteligencí, hlavně oblastmi umělých neuronových sítí, evolučních algoritmů a inteligentních agentů a aplikací těchto metod v robotice, strojovém učení a získávání znalostí z dat (data mining). Více v reportáži Digitální konvergence z cyklu PORT.
Ve středu 26. listopadu 2008
Po absolvování Strojní fakulty ČVUT Praha prošel několikaletou praxí v oboru provozu a údržby lokomotiv, včetně dvouletého výkonu profese strojvedoucího. Od roku 1997 působil na Generálním ředitelství ČD, kde se podílel na řešení mezinárodních projektů z oblasti technického zabezpečení jízdy vlaků, organizace železniční dopravy, zavádění systémů lehké kolejové dopravy v městských aglomeracích a v neposlední řadě projektů vysokorychlostní dopravy v Evropě. Pracoval v mezinárodních skupinách v rámci Mezinárodní unie železniční (UIC) v Paříži. Od roku 2005 vede Výzkumný ústav železniční, kde se provádí především testy nové železniční techniky a zároveň jsou vypracovávány posudky o shodě s evropskými normami. Podílí se též na mezinárodní homologaci rychlostních vozidel a je členem Řídícího výboru světového výzkumu železniční dopravy.
Ve středu 19. listopadu 2008