Vyhledávání

Archiv chatů

Absolvent Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, obor zoologie bezobratlých, poté pracoval v Entomologickém ústavu a později v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, kde se nyní zabývá fyziologií a chováním hmyzu. Působil na několika univerzitách v USA, účastnil se výzkumných projektů na africké mouše tse-tse, podporovaných americkou agenturou NIH a Mezinárodní agenturou pro atomovou energii ve Vídni. V současnosti přednáší chování hmyzu na Přírodovědecké fakultě UK a Biologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Širší veřejnosti je znám i jako autor populárně naučných knih o hmyzu (Neobvyklá setkání; Proč vosy, včely, čmeláci, mravenci a termiti…? aneb Hmyzí státy) a překladatel naučné literatury.

Více v příspěvku Jak čichá hmyz z cyklu PORT.

Ve středu 11. února 2009


elektrotechnik

Ing. Karel Trpák

Po studiu televizní techniky na elektrotechnické fakultě ČVUT nastoupil do Československé televize, kde pracoval jako záznamový technik, vedoucí směny víceúčelových režií a v letech 1991 až 1998 jako hlavní inženýr. V letech 1999 až 2003 byl nezávislým konzultantem a ředitelem techniky televize TV3. V roce 2003 se vrátil do České televize, tentokrát jako vedoucí vysílací techniky. V 90. letech se podílel na digitalizaci studiových komplexů a rekonstrukci odbavování České televize. Zkušenosti sbíral na mezinárodním poli jako člen konsorcia Digital Video Broadcasting (DVB), člen technické komise EBU i jako člen SMPTE. Nyní pracuje ve státní zkušební komisi na FEL ČVUT a publikuje v řadě odborných časopisů. více v reportáži Digitální televize v Evropě z cyklu PORT

Ve středu 4. února 2009


Eduardo Lugo je také fotograf, žurnalista, a prezident Wildlife Connection, rovněž je autorem prokazatelně nejrozsáhlejšího archivu fotografií mořských savců v Mexiku. Strávil více než osm tisíc hodin pozorováním delfínů v jejich přirozeném prostředí. Petr Myška absolvoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a od roku 2002 působí ve městě Puerto Vallarta na mexickém tichomořském pobřeží. Je bývalým pracovníkem Akademie věd České republiky a korespondentem rádia BBC, v současné době se věnuje především popisu rozmanité mexické přírody. Je zakladatelem a majitelem nakladatelství Viva Natura a internetové encyklopedie www.vivanatura.org. Před několika lety se připojil k výzkumu sociálního chování delfíního společenstva. Více v reportáži Delfín - tvor společenský, z cyklu PORT. Upozornění: Eduardo Lugo odpovídá pouze na otázky položené v angličtině.

Ve středu 28. ledna 2009


informatik

Igor Hák

Vystudoval Střední průmyslovou školu Dvůr Králové nad Labem a Univerzitu Hradec Králové, obor obecná informatika. Nyní pracuje jako vedoucí technické podpory ve společnosti ESET Software a více než deset let provozuje odborné stránky www.viry.cz. více v reportáži Viry a jiná havěť

Ve středu 21. ledna 2009


vědecko-technický pracovník

Ing. Petr Jedlička

Vystudoval Fakultu elektrotechniky ČVUT v Praze. Od roku 1977 pracuje v seizmickém oddělení Geofyzikálního ústavu Akademie věd v Praze. Zde má na starosti seizmické observatoře české národní sítě a lokální seizmické sítě WEBNET v okolí Chebu, mobilní seizmické stanice, mobilní seizmická měření, vývoj a výrobu příslušných zařízení, zpracování dat.

Více v reportáži Zemětřesení v Čechách z cyklu PORT.

Ve středu 14. ledna 2009


Britský vědec, pracující v Ústavu anorganické chemie Akademie věd ČR. Narodil se v roce 1978 v Londýně. V roce 1999 absolvoval chemii na University of Leeds ve Velké Británii, v roce 2002 na stejné univerzitě obhájil Ph.D. Posledních pět let provádí výzkum v Ústavu anorganické chemie AV ČR v Řeži, zaměřuje se na borany, karborany a metalakarborany. Třikrát vyhrál cenu pro české/slovenské mladé anorganické chemiky, spolupracuje na projektech s British Council v Praze, na popularizačních projektech Akademie věd ČR, České televize a Národního technického muzea. Zaměřuje se zejména na zpřístupňování vědy široké veřejnosti, vyučování mladých lidí a vytváření vztahů mezi mladými vědci ve Velké Británii a České republice. Michael Londesborough má vynikající dar řeči a neúnavnou chuť vysvětlovat přírodní zákony. Je spoluautorem a moderátorem pořadu PORT, kde předvádí experimenty vysvětlující zákony fyziky a chemie takovým způsobem, že i laik zatouží po bílém plášti.

Ve středu 7. ledna 2009


Absolvent oboru odborná biologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Dalších deset let pracoval na Vysoké škole zemědělské v Praze-Suchdole, kde se zabýval tvorbou výnosu hospodářských plodin a minerální výživou rostlin. Od roku 1980 se ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby (VÚRV) v Praze-Ruzyni rovněž zabývá tvorbou výnosu hospodářských plodin, ale také modelováním produkčních procesů, agrometeorologickými modely, vyhodnocováním dat z dlouhodobých pokusů, vývojem půdní úrodnosti, biometrikou, precizním zemědělstvím a bioenergetikou. Od roku 1996 do 2007 byl ředitelem VÚRV, v současné době vede Odbor polních pokusů a má na starosti pokusné stanice, kde jsou umístěny dlouhodobé polní pokusy.

Ve středu 10. prosince 2008


pedagog a novinář

Mgr. Petr Zahradníček

Absolvent Pedagogické fakultu Západočeské univerzity v Plzni. Od roku 1992 pracuje jako novinář, v současné době je šéfredaktorem Karlovarského deníku. Žije v Lokti. V roce 2001 založil společně s archeologem Karlovarského muzea Mgr. Jiřím Klsákem a báňským záchranářem Sokolovské uhelné Pavlem Urie Občanské sdružení Vladař na ochranu a výzkum archeologických lokalit. Cílem je vyvolat zájem o tuto jedinečnou lokalitu v odborných kruzích. To se podařilo a od roku 2003 se zde každoročně provádí koordinovaný výzkum za účasti Archeologického ústavu v Praze, Katedry archeologie Západočeské univerzity v Plzni, Krajského muzea Karlovy Vary, OS Vladař a zahraničních expertů. V loňském roce objevili členové OS Vladař unikátní dřevěné konstrukce na předhradí hradiště, jejichž stáří je 2500 let! Petr Zahradníček je autorem knihy "Vladař - Tajemství minulosti" (2005) a spoluautorem právě vycházející knihy "Vladař - Tajemství minulosti II", mapující nález dřevěných konstrukcí. Více v reportáži Tajuplný Vladař.

Ve středu 3. prosince 2008


Vědecký pracovník Ústavu informatiky AV ČR, přednáší na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zabývá se umělou inteligencí, hlavně oblastmi umělých neuronových sítí, evolučních algoritmů a inteligentních agentů a aplikací těchto metod v robotice, strojovém učení a získávání znalostí z dat (data mining). Více v reportáži Digitální konvergence z cyklu PORT.

Ve středu 26. listopadu 2008


ředitel Výzkumného ústavu železničního

Ing. Antonín Blažek

Po absolvování Strojní fakulty ČVUT Praha prošel několikaletou praxí v oboru provozu a údržby lokomotiv, včetně dvouletého výkonu profese strojvedoucího. Od roku 1997 působil na Generálním ředitelství ČD, kde se podílel na řešení mezinárodních projektů z oblasti technického zabezpečení jízdy vlaků, organizace železniční dopravy, zavádění systémů lehké kolejové dopravy v městských aglomeracích a v neposlední řadě projektů vysokorychlostní dopravy v Evropě. Pracoval v mezinárodních skupinách v rámci Mezinárodní unie železniční (UIC) v Paříži. Od roku 2005 vede Výzkumný ústav železniční, kde se provádí především testy nové železniční techniky a zároveň jsou vypracovávány posudky o shodě s evropskými normami. Podílí se též na mezinárodní homologaci rychlostních vozidel a je členem Řídícího výboru světového výzkumu železniční dopravy.

Ve středu 19. listopadu 2008