Vyhledávání

Archiv chatů

molekulární bioložka

RNDr. Jarmila Králová, CSc.

Absolventka Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, v současnosti je vědeckou pracovnicí Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. Dlouhodobě se zabývá mechanizmy přeměny normálních buněk na nádorové vlivem genů s onkogenním účinkem. V posledních letech se věnuje studiu cíleně vyvolané buněčné smrti nádorových buněk pomocí chemických látek citlivých na světlo a možnostem jejich využití k fotodynamické léčbě nádorů.

více v reportáži Příkaz k sebevraždě

Ve středu 22. dubna 2009


Vystudoval Lékařskou fakultu Karlovy Univerzity v Hradci Králové a poté začal působit v Ústavu molekulární genetiky AV ČR, Praha. Od roku 1980 dosud je vedoucím oddělení myší molekulární genetiky a od roku 2006 je profesorem genetiky a molekulární biologie Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Zaměřuje se především na funkční genomiku a molekulární genetiku laboratorní myši jako modelového organismu v biomedicínském výzkumu. Publikoval více než sto vědeckých prací ve špičkových časopisech.

více v reportáži Geny evoluce z cyklu PORT

V sobotu 11. dubna 2009


Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor fyzikální elektronika. Pracoval jako samostatný výzkumný pracovník v Ústavu přístrojové techniky Brno a poté ve vedoucích funkcích v Tesla Brno s.p., Tesla Elmi a.s., Delmi s.r.o. a Philips Electron Optics Česká republika s.r.o. Od roku 2000 je generálním ředitelem a jednatelem FEI Czech Republic s.r.o., loni byl jmenován viceprezidentem FEI Company. Tato společnost má mimo jiné za sebou úspěšný vývoj střední a vyšší třídy rastrovacích mikroskopů, zavedení přístroje se dvěma svazky pro pokročilé nanotechnologické výzkumy. V každém roce uvádí na trh alespoň jeden nový či silně inovovaný přístroj.

více v reportáži Brána do mikrosvěta z cyklu PORT

V sobotu 4. dubna 2009


Milan Kožíšek vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor biochemie. Tématem jeho diplomové práce byla Rezistence u HIV pozitivních pacientů léčených inhibitory HIV proteázy. Od roku 2002 pracuje v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR jako odborný pracovník výzkumu a vývoje.

Klára Grantz Šašková vystudovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor biochemie. Tématem její diplomové práce se rovněž stala HIV-1 proteáza. Nyní je doktorandkou v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.

více v reportáži Sůl v lidském těle z cyklu PORT

Ve středu 1. dubna 2009


Vede biochemickou laboratoř zabývající se úlohou proteáz v regulaci biologických procesů v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR a přednáší biochemii a molekulární biologii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Je členem Učené společnosti ČR, bylo mu uděleno mnoho stipendií a cen. Zaměřuje se převážně na viry, které představují jedno z největších nebezpečí 21. století.

„Ještě když jsem studoval, nebylo na viry takřka nic,“ říká. „Zatímco antibiotik a chemoterapeutik, která zneškodňují bakterie, přibývalo, léky blokující životní procesy virů neexistovaly. Virus totiž není živý, potřebuje hostitele. A tak jako počítačové viry zneužívají pro své množení programového vybavení počítače a odlišit virus od vlastního programu je natolik obtížné, že často musíte všechno z počítače smazat, chovají se i viry v našem těle: je obtížné odlišit je od buněk a zabít, aniž byste zabili buňky.“

Více v reportáži Sůl v lidském těle z cyklu PORT

V sobotu 28. března 2009


Ivana Knížková je absolventkou zootechnického oboru Vysoké školy zemědělské v Praze. Ve Výzkumném ústavu živočišné výroby se dlouhodobě zabývá termoregulačními a adaptačními schopnostmi hospodářských zvířat, vlivem prostředí na organizmus zvířat, tvorbou a optimalizací chovného prostředí a využitím termografické metody pro zemědělský a biologický výzkum. V současnosti je vedoucí oddělení technologie chovu hospodářských zvířat. Vedle publikací je autorkou a spoluautorkou několika právně chráněných výsledků. Externě vyučuje na univerzitách se zemědělským a přírodovědným zaměřením.

Petr Kunc je absolventem oboru mechanizace zemědělství na Vysoké škole zemědělské v Praze. Ve Výzkumném ústavu živočišné výroby se dlouhodobě zabývá technickými možnostmi omezování negativního vlivu chovného prostředí na zvířata, strojním dojením a diagnostikou kvality chovného prostředí pomocí termografické metody a metod vysokorychlostního záznamu. Je rovněž autorem a spoluautorem několika právně chráněných výsledků a též externě vyučuje na univerzitách se zemědělským a přírodovědným zaměřením.

více v reportáži Hi-tec ve chlévě z cyklu PORT

V sobotu 21. března 2009


radiotechnik

Ing. Jiří Vykydal

Vystudoval Vysoké učení technické v Brně, obor radiotechnika. Postupně pracoval na pozicích vedoucího servisu TV a rozhlasových vysílačů u Správy radiokomunikací Praha, později jako šéf Útvaru investic společnosti Radiokomunikace, a.s. V současnosti je manažerem Útvaru rozvoje, výstavby a prodeje vysílacích služeb u Českých radiokomunikací. Mimo jiné má na starosti i projekt rozvoje digitálních vysílacích sítí v České republice.

Více v reportáži Digitální případ Phila Marlowa z cyklu PORT.

V sobotu 14. března 2009


molekulární genetik

Doc. RNDr. Vladimír Holáň, DrSc.

Absolvent Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, v současnosti je vědeckým pracovníkem Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky. Dlouhodobě se zabývá studiem regulačních mechanizmů specifické imunity, zvláště na modelech transplantační imunity. V posledních letech se věnuje studiu imunity v oku a kmenových buněk i možnostem jejich využití k léčbě poškozeného povrchu oka.

více v reportáži Kmenové buňky v lidském oku z cyklu PORT

V sobotu 7. března 2009


Absolvovala v roce 1987 obor geobotanika (ekologie rostlin) na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze a od té doby pracuje v Botanickém ústavu AV ČR na pracovišti v Třeboni. Zabývá se především funkční morfologií rostlin, tedy tím, jak rostou klonálně v různém prostředí (například v mokřadech, v Arktidě nebo ve vysokohořích), jak mohou regenerovat po narušení z banky pupenů, jak mohou koexistovat na druhově bohaté louce. Je spoluautorkou internetové databáze klonálních rostlin CLO-PLA a podílí se na koordinaci aktivit na české arktické stanici na Svalbardu. Přednáší na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

více v reportáži Arktida botanická z cyklu PORT

Ve středu 25. února 2009


Vystudoval Fakultu dopravní ČVUT v Praze, obor inženýrská informatika. Nyní pracuje tamtéž v Ústavu telematiky a řídicí techniky na pozici odborný asistent a vysokoškolský pedagog. Založil a vede výzkumné skupiny vozidlových simulátorů při Společné laboratoři, která je zaměřena na návrhy a konstrukce simulátorů dopravních prostředků, na výzkumnou práci v oblasti interakce člověka a stroje a na experimenty na vozidlových simulátorech.

více v příspěvku Člověk a stroj z cyklu PORT

Ve středu 18. února 2009