Chat

Doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc.
Absolventka Fakulty všeobecného lékařství Univerzity Karlovy, studium ukončila s Cenou ministerstva školství. Její disertační práce nesla název „Prognostické faktory pacientek s karcinomem prsu“. Zúčastnila se odborné stáže v St. Bartholomew's Hospital v Londýně. Nyní pracuje na Onkologické klinice 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Více v reportáži Biologická léčba z cyklu PORT, který se vysílá ve středu 8. 10. 2008 od 17.15 na ČT2.
Záznam chatu ze středy 8. října 2008
eliška holková: „dobrý den paní doktorko,nevím,zda mi odpovíte,před 20 lety jsem měla Hodkinovou chorobu,před 5 lety karcinom prsu-duktální infiltrující 2 cm velký,nyní jsem celkem ok mám 50 let,co mám dělat,aby se mi nemoc nevrátila,snažím se vše dodržovat možná mi neodpovíte díky Eliška“
Doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc.: „Je docela pravděpodoné, že vznik nádoru prsu u vás souvisí s léčbou pro Hodgkinovu chororbu, pro kterou jste pravděpodobně absolvovala ozáření hrudníku. Z tohoto důvodu je třeba každoročně kontrolovat mammografii a sonografii prsu a jizvy, rozumné by také bylo vyšetřit funkci štítné žlázy a ultrazvukem její strukturu. Vaše prognóza je velmi dobrá a pravděpodobnost návratu onemocnění malá.“
Zdena: „Jsou vedlejší účinky biologické léčby opravdu tak mizivé? Nemůže ještě něco vyplavat na povrch?“
Doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc.: „Biologická léčba se provádí pomocí bílkovin, které někdy jsou zcela nebo částečně cizorodé, takže mohou způsobit alergii. Je pravda , že zkušenosti s touto terapií jsou relativně krátké, ale mechanizmus účinku je tak jemný a cílený, že jiné pozdní nežádoucí účinky nepředpokládáme.“
Petr K.: „Paní docentko, z jakých důvodů může biologická léčba selhat?“
Doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc.: „Důvodů selhání je celá řada a ne všem zatím asi rozumíme. Nádorová buňka je velmi přizpůsobivá, takže vlivem léčby může ztrácet antigeny , proti kterým je protilátka zaměřená, nebo jejich části , takže se protilátka nemůže navázat. Zároveň může dojít i k "poruše" převodu signálu z povrchu buňky do jádra a léčba je potom neúčinná.“
Věra: „Dobrý večer. Jak dlouho trvá biologická léčba ve srovnání třeba s chemoterapií nebo ozařováním?“
Doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc.: „Doba podávání záleží na záměru léčby. Pokud ji podáváme v době, kdy pacientka už nádor nemá s úmyslem zlepšit její naději na úplné uzdravení, trvá léčba trastuzumabem podle dosavadních doporučení 1 rok, pokud ji podáváme u pacientů s pokročilou nemocí , dostává ji pacient tak dlouho, dokud funguje nebo dokud ji snáší.“
Mechovka: „Dobrý den, mám rakovinu prsu, prodělala jsem chemoterapii i ozařování. Podle výsledků, ale pro mne biologická léčba nemá cenu, protože by na ni moje buňky nereagovaly. Znamená to tedy, že ti co mají biologickou léčbu mají větší šanci se dříve udravit?“
Doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc.: „Jen asi 20% nemocných s karcinomem prsu má nádor vhodný pro léčbu trastuzumabem nebo lapatinibem. Přítmnost antigenu HER 2 znamená ale horší prognózu onemocnění. Takže zpráva o jeho pozitivitě má dvojí význam, jednak je možné využít biologickou léčbu , ale onemocnění má také horší prognózu.“
Pavel Nový: „Dobrý den paní doktorko, je možno použít bilologickou léčbu u Ewingova sarcomu? Děkuji.“
Doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc.: „Ewingů sarkom je především nádor dětského věku a dětská nkologie je zcela jiná disciplína než nádory dospělých. Nemám tedy určitě všechny dostupné informace . Usarkomů dospělých se nyní objevila nová léčebná látka, která také patří mezi cílené molekuly, zasahuje do buněčného cyklu a nazývá se trabectedin. O jeho užití v pediatrii ale nemám zprávy.“
Enduser: „Dobrý den paní docentko, dotaz nemám - jen přání, aby byly nové biologické preparáty k dispozici opravdu těm, kdo je v daný potřebují. Jako pacient s RA jsem na lék čekal několik let z důvody neochoty zdrav.pojišťovny léčbu platit. Za tu dobu mi "odešly" 3 klouby natolik, že je bylo nutno nahradit endoprotézou. Výsledné náklady (operace, rehabilitace, lázně, nemocenská atd. atd.) výrazně převýšily náklady na léčbu - stát se tak zachoval nejen neeticky, ale i hrubě neekonomicky. Ať se daří Vám i pacientům!“
Doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc.: „Díky své zkušenosti máte empatii pro všechny potřebné nemocné. Lék musí dostat pacienti, u kterých je indikován ve správný čas. Onkologická společnost, ministerstvo i pojištovny vytvořily nyní podmínky pro to, aby lék mohl dostat každý a včas. Pokud má nemocný pochybnosti jestli se na něj s biologickou léčbou nezapomnělo, může se vždy zeptat v onkologických centrech přímo. Všeobecná fakultní nemocnice a 1. Lékařská fakulta v Praze nabízí tyto porady v rámci Centra biologické léčby nejen pacientům, ale i jejich ošetřujícícm lékařům.“
Neslyšicí Petr: „dobrý večer mám dotaz můj otec umřel na rakovinu plic v roce 1976 když měl 35 let Mě je letos 38 let a nevím zda můžu mít po tatinkovi taky nějakou nemoc! Lze udělat rozbor krve na toto zjištování nemoci? Děkuji Dvořák“
Doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc.: „Nádor prsu v takto mladém věku je neobvyklá diagnóza.V plicích se mohou vyskytovat i některé jiné druhotné nádory a hematologické malignity. Možná byste mohl navštívit onkogenetika k posouzení vašeho možného genetického rizika nádorových onemocnění Neměl byste kouřit, i drobné plicní infekty důsledně léčit. Jednoduché vyšetření krve, které by odhalilo nádorové onemocnění, bohužel, neexistuje.“
Neslyšicí Petr: „ale já nekouřím jinak díky“
Doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc.: „To děláte dobře. Pokud byste chtěl kontakt na onkogenetika, který by vám eventuelně poradil ohledně nutnosti vyšetření, mohu nabídnout naši onkogenetickou ambulanci káždý pátek 8-13 hodin tel 224966768, Dr.Zimovjanová (Karlovo n. 32, Praha 2)“
Jiří Mátl: „Dobrý večer, myslíte si, že bude možné v budoucnosti opravovat vadné geny v lidském organizmu.“
Doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc.: „To je princip genové terapie. Na těchto léčebných postupech se intenzivně pracuje. U řady onemocnění je ale problém i v tom, že zatím není jasná genetická porucha, která k nemoci vede. Snad se těchto možností ještě dožijeme.“
Neslyšicí Petr: „ještě jednou prosím jsem neslyšicí a jaká je vaše webovka čili email? nerad volám na pevnou ! Děkuji Petr“
Doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc.: „tesarova.petra@seznam.cz, budu se těšit.“