Chat

Prof. MUDr. Josef Kautzner, CSc.
Absolvent 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Po více než deseti letech práce na II. Interní klinice 1. LF UK v Praze, dvouletém pobytu v nemocnici St. George's v Londýně a opakovaných krátkodobých pobytech v dalších kardiologických centrech v USA a Evropě pracuje od roku 1996 v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny. V současnosti je přednostou Kliniky kardiologie IKEM a profesorem vnitřního lékařství na 1. LF UK v Praze. Je specialistou v oboru arytmologie (tedy vědy o poruchách srdečního rytmu) a jeho superspecializací je léčba arytmií pomocí katetrizační ablace.
Záznam chatu ze středy 10. září 2008
s úctou Eva Ivanová: „Vážený pane profesore, pozdravuji Vás a přeji vše dobré. Ráda bych se s vámi poradila. Má matka měla anginu pectoris a zemřela v 63 letech při 5. infarktu. Otec ze mřel v76 letech na rakovinu, dříve měl dva infarkty. Je mi 57 let a užívám Sortis, Euthyrox 75 a Coaxil a trpím na časté bolesti hlavy. Trvale mám nízký tlak (kolem 110/80+-), ale před rokem v horkém počasí se mi na ulici udělalo hodně špatně. Cítila jsem tlak, horkost, slabost a závratě. Pomalu jsem došla k nejbližšímu zdravotnímu středisku a tam mi lékařka naměřila tlak 180/110. Byla jsem odvezena do nemocnice a tam mi naměřili tlak 190/110. Kardiograf byl v pořádku. Dostala jsem infuzi, po té se mi udělalo lépe a pustili mne domů. Také tlak se upravil. Asi týden po této příhodě jsem zjistila že veškeré jídlo včetně tekutin mi chutná slaně a nemůžu jej polknout. Po poradě jsem začala jíst jen chleba s tvarohem a rajčata a hořký čaj. Během tří týdnů jsem zhubla 7 kg. Potom, jak náhle to přišlo, tak náhle to odešlo. Nyní mívám problémy v horkém počasí, raději při teplotách nad 28 stupňů nevycházím na sluníčko. Pitný režim dodržuji. Přesto cítím bolesti v nohou, velkou únavu a hodně se potím. Nohy mne bolí od kolen dolů. Měřím 169 cm a vážím 85 kg. Poraďte co mám dělat abych se nemusela bát letních dnů?“
Prof. MUDr. Josef Kautzner, CSc.: „Dobrý večer, obávám se, že Váš dotaz nesouvisí s pořadem o arytmiích. Obecně měl být sledován Váš tlak a při opakovaném zvýšení zvážena léčba. Toje schopen zajistit Váš praktický lékař. Bude dobré si dávat pozor v období letních měsíců na horké dny - ty Vám zřejmě nesvědčí. Takže žádný dlouhý pobyt na sluníčku.“
Ylona: „Dobry den pane profesore Urcite jste specialista ve svem oboru,ale prosim mam malou otazku Jsou v USA take specialisti Vseho zrna??? Nekteri Lide zde na chatu tvrdi ze USA ma vse kradene a nic tam neni dobre Ja osobne jsem presevedcena ze v USA jsou take kapacity ve svem oboru nekteri lide v Cesku levicove zamerene, tvrdi opak a snazi se USA pospinit Dekuji Vam za odpoved a Vas nazor s pozdravem Ylona“
Prof. MUDr. Josef Kautzner, CSc.: „Samozřejmě, že v USA je celá řada špičkových odborníků i v profesi medicíny. My udržujeme kontakty s řadou z nich a vyměnujeme si zkušenosti. Já sám jsem před řadou let byl v USA na několikaměsíční stáži. Sama robotická technologie pochází z USA a existuje tam několik center, kde se nyní používá. Naše centrum patří počtem provedených zákroků mezi několik nejzkušenějších na světě.“
Josef: „Prominte pane profesore prehledl jsem Vas titul dekuji J...“
Prof. MUDr. Josef Kautzner, CSc.: „Titul najdete asi v rubrice chatu, mě najdete v pražském IKEM na Klinice kardiologie. S pozdravem, JK“
Jana: „Bylo tezke vystudovat fakultu?“
Prof. MUDr. Josef Kautzner, CSc.: „Myslím, že studium na lékařské fakultě patří obecně k těžším typům studia. Já jsem se studiem potíže neměl, ale studoval jsem se zájmem a poctivě. Nicméně tyto výkony, které nyní provádíme tehdy vůbec neexistovala, podobně celá řada jiných léčebných metod a dokonce i nemocí. Proto je potřeba studovat neustále. S pozdravem, JK“
Josef: „Pane Doktore Posilam Vam srdecny pozdrav z West Australie Perth Prosim odpovezete nekterym lidem v Ceske republice kteri si mysli ze v USA a v zapadnim svete chudi lide umiraji ze si nemohou dovolit doktora. Zde v Australii je zdravotnicka pece bezvadna a neverim ze v jinych zapadnich vyspelych zemich je to pravdou Dekuji za odpoved Josef“
Prof. MUDr. Josef Kautzner, CSc.: „Samozřejmě, že máte pravdu. Nikdo v západních zemích neumírá proto, že by si nemohl dovolit doktora. Na druhé straně v řadě bývalých poskomunistických zemí (a některých současných komunistických zemích) zcela jistě lidé umírají zbytečně, pokud nemají peníze na zaplacení lékařské péče. Staší se podívat na počty některých výkonů (např. implantací kardiostimulátorů, ICD, angioplastik, apod) a vztáhnout na počet obyvatel. Situace mohu dobře porovnávat, protože cestuji velmi často a snažím se v řadě zemí pomáhat rozvinout některé léčebné postupy. S pozdravem, JK“
Jan: „Dobrý den, můj otec absolvoval už dvě operace při nichž se "vypalují výrustky plicních žil", protože jeho fibrilace mu několik let zhoršovali kvalitu života. Operace byla provedena tradiční metodou, skrze třísla. Je možné, aby byl například doporučen k Vám, když běžná léčba selhala?“
Prof. MUDr. Josef Kautzner, CSc.: „Váš tatínek prodělal zřejmě opakovaně ablaci pro fibrilaci síní. Je nutno podotknout, že někdy je velmi obtížné arytmii odstranit a výkon je potřeba provést i 2x nebo 3x. Podle našich údajů je robotická ablace účinnější, ale stále výsledky této metody vyhodnocujeme. Samozřejmě, pokud to bude jeho přání, jsme ochotni se jej ujmout. S pozdravem, JK“
Jan: „Dobrý den, můj otec prodělal již dvě operace arytmie srdečních sítí tradiční metodou. Zdá se, že neuspěšně, protože fibrilace nevymizely. Je možné, aby byl v takovém případě doporučen k Vám?“
Prof. MUDr. Josef Kautzner, CSc.: „Již jsem odpovídal v předchozím dotazu, že někdy je odstranění této arytmie extrémně obtížně a jsou i případy, kdy to již pro velké změny v síních nebo další choroby ani provést nelze. Nicméně, v cca 20-30 % případů je nutno provést výkon podruhé a jsou pacienti, kde třeba i potřetí. Bez znalosti konkrétního případu je těžké posuzovat situaci. Pokud to bude Vaše přání, jsme ochotni se jej ujmout a probrat s ním situaci a zváži, co dále. S pozdravem, JK“
štěpán floreš: „Dobrý den.Tady vám píše 11 letý štěpán floreš.Chci se zeptat.Jestli vás to povolání baví neo jesrli se do té práce těšíte?Děkuji štěpán floreš“
Prof. MUDr. Josef Kautzner, CSc.: „Milý Štěpáne, povolání mě baví moc a do práce se těším, když mohu léčit pacienty a provádět tyto a podobné výkony. Nicméně jako vedoucí pracoviště musím řešit celou řadu dalších úkolů, organizovat provoz, řídit kolektiv ostatních lékařů a dalších pracovníků, atd. Některé z těchto povinností mě baví méně, ale je nutné je dělat také. S pozdravem, JK“
Zita: „Pane doktore, zajímalo by mne, zda jsou k dispozici na internetu podobné záběry z operací z IKEMu, jaké jsme mohli dnes vidět v televizi. Ocenila jsem zejména komentář, který jste ve filmu podal. Učím na střední škole a pro seminář jsou tyto záběry výbornou motivací. V pořadu padla zmínka o počtu arytmií v populaci. Setkáváte se i s mladšími pacienty? Jak se arytmie projevuje a s jakými problémy pacienti přicházejí k lékařům? Děkuji za odpověď.“
Prof. MUDr. Josef Kautzner, CSc.: „Na webových stránkách IKEM jsme měli archiv pořadů, který byl nedávno změněn. Pracujeme na tom, aby tam opět byly všechny pořady tohoto typu (Diagnóza, Popularis, a další). Jinak TV pořady najdete i v archivu CTV. Arytmií je celá řada, některé postihují děti, jiné spíše mladé pacienty a jiné spíše starší. Některé se vyskytují i u zdravého srdce, jiné souvisí se srdečním onemocněním. Nelze proto jednoduše odpovědět. Podobně je těžká odpověď na dotaz jak se projevuje arytmie. Za prvé to zásvisí na typu arytmie a za druhé na individuálním vnímání konkrétního jedince. Většina arytmií, kdy srdce běží rychle se projevuje pocitem bušení srdce nebo nepravidelností pulzu, závažnější arytmie mohou vést k slabosti, ztrátě vědomí nebo dokonce k oběhové zástavě. U arytmií, kde srdce běží pomalu je nejčastějším příznakem slabost nebo krátkodobá ztráta vědomí. Při podezření na arytmie je proto potřeba pacienty vyšetřit a stanovit další postup. Hlavním diagnostickým prostředkem je v těchto případech EKG záznam. S pozdravem, JK“