Odposlechy – defenzivní technika
8. 4. 2011
V jednom z minulých dílů Portu jsme si ukázali techniku skrytého útoku na naše soukromí – techniku odposlechů a tajných videonahrávek. Jen málokdy slouží ušlechtilým cílů. Víme však, jak se proti nim bránit?

Chytili jsme špióna a bude viset! Získat co nejvíce informací a tím i výhodu a pak vyhrát, to je cílem všech těch mužů a žen „pláště a dýky“, slídilů … Ať jsou naše představy o vyzvědačích jakékoli, víme, že bez moderní techniky se neobejdou. Útočníci, kteří jdou po našich přísně střežených informacích, nás ale mohou napadnout i v běžném životě. Nejhorší je, že o tom většinou ani nevíme.
V jednom z minulých dílů Portu jsme si ukázali techniku skrytého útoku na naše soukromí – techniku odposlechů a skrytých videonahrávek. Jen málokdy slouží ušlechtilým cílů. Víme však, jak se proti nim bránit? Naše kancelář je připravená na jednání. Závisí na něm budoucnost naší firmy. Jsme si jisti, že nikdo nepovolaný neposlouchá? Tak je čas pozvat odborníky. Na scénu přichází detektor nelinearit, základní pomůcka v boji proti skryté výzvědné technice.
Ing. Jiří Lamač, expert, LEC Praha: Detektor nelinearit má běžně tři sloupcové indikátory, na kterých zobrazuje vysílací výkon, intenzitu druhé harmonické a třetí harmonické.
Anténa detektoru vysílá silný signál a detekční část přístroje čeká na odezvu.
Zachytí-li signál předmět, který obsahuje polovodiče nebo elektrické kontakty, vyšle zpět slabou odezvu v podobě vlny charakteru druhé nebo třetí harmonické. A ty zachytí detektor. Charakter odraženého spektra pak ukazuje na druh odhaleného zařízení.
Ing. Jiří Lamač, expert, LEC Praha: Můžeme si názorně ukázat, že detektor nelinearit nereaguje na běžné kovové předměty. Tady máme na ukázku nerezový hrníček. Přístrojem ho vlastně nevidíme.
Ale na předměty s polovodiči reaguje překvapivě dobře. Na sloupci vidíme druhé harmonické. Detektor našel minikameru a diktafon. A pozor, jsou bez napájení, bez baterek, prostě nefunkční. Svazek klíčů vysílá třetí harmonickou …
Ing. Jiří Lamač, expert, LEC Praha: Svazek klíčů je zrovna příklad elektrického kontaktu. Není to příklad polovodiče. Zde si můžeme demonstrovat, že ta odražená třetí harmonická je výrazně silnější než harmonická druhá.
Tady za zdí je sklad elektrosoučástek a detektor samozřejmě zareagoval. Odposlechy mohou být různě maskovány. Skenování detektorem vyžaduje čas. Musí se pečlivě prohledat celá místnost. Copak to máme pod židlí? Aha, cizí ucho … radiomikrofon … štěnice … Prý bychom se divili, kolik nezákonných odposlechů se najde v našich kancelářích a firmách. Konkurenční boj je litý, a tak se firmy snaží najít výhodu. I protizákonně. Ale sledují se navzájem i zaměstnanci, podřízení odposlouchávají nadřízené, nadřízení sledují podřízené, kolega kolegu, manželé manželky …
Odposlechová technika dnes běžně pracuje na bázi datových sítí. Ceny této techniky šly prudce dolů a jsou dostupné doslova každému. Takže: existuje skutečně bezpečná obrana proti odposlechům?
Ing. Jiří Schmidt, expert, Probin: Tady se jedná o průřez nejlepší a nejdokonalejší a samozřejmě i nejnáročnější jak z hlediska technologického, tak z hlediska finančního ochranu proti odposlechu a nejen proti odposlechu. Jedná se o vzorek Faradayovi klece.
Celokovová uzavřená místnost, uvnitř může být sádrokarton, dřevo, co chcete. Ale těsnost proti vyzařování signálů musí být dokonalá. Jedna firemní zasedačka pak přijde na desítky milionů.
Ing. Jiří Schmidt, expert, Probin: Vně této klece jsou potom instalovány filtry na jednotlivé technologie, které jsou potřeba. To znamená na počítačové sítě, elektro …
Toto je například výstup vzduchotechniky. Opět jde o kovovou mřížku, která odstíní jakýkoli signál. Ale existují i levnější prostředky.
Ing. Jiří Schmidt, expert, Probin: První důvod, proč si to lidé pořizují, je ten, že potřebují po dobu jednání, aby byl radiový klid, respektive aby nefungovaly mobilní telefony. To znamená, aby se opravdu mohli věnovat tomu jednání. A druhý důvod, proč si to pořizují je ten, že se dneska prodávají štěnice na bázi GSM modulu. To znamená, pokud tuto jednotku zapneme, tak mobilní jednotky ztrácí signál se svým operátorem, není možné na ně volat, z nich volat a podobně. Co je důležité tady upozornit, že česká legislativa zakazuje používání těchto prostředků. Jakmile tu jednotku zapneme, tak za chviličku vidíme, že mobilní telefon ztrácí kontakt se svým operátorem.
Takže, před každým jednáním pořádně prohlédnout místnost. I obyčejné zrcátko vedle detektoru nelinearit poskytne dobré služby. A teď se podíváme do temných skulin, kam lidské oko nedohlédne. Podhledy mohou skrývat cizí výzvědnou techniku. Kamera s optickým vláknem a malým zdrojem světla odhalí skrytá tajemství … Vidíte ji: štěnice čili radiomikrofon. Kdopak ji sem asi dal?
Ing. Jiří Schmidt, expert, Probin: Nejspolehlivější ochrana proti těmto jevům je použití šumového generátoru. Ten generátor produkuje takzvaný “bílý šum“, který přehluší naši akustickou informaci a vlastnost bílého šumu je ta, že tento šum není možné z hovoru odfiltrovat. To znamená, že po dobu toho choulostivého jednání se zapne tento generátor, který přes ty reproduktory přehluší, zhruba tímto způsobem, ten náš hovor, a pachatel není schopen cokoliv nahrát nebo respektive nahraje, ale z nahrávky vůbec nic nemá.
Minule jsme si ukázali, jak malé mohou být dnešní videokamery a rekordéry. Ale i když jsou sebemenší, jedno mít musí – aspoň milimetr velký objektiv. A to je jejich slabina, na kterou svým rudým světlem posvítí šikovná pomůcka. Jmenuje se havran – rusky varon. Naše kamera je trochu z osy svítícího rudého paprsku, takže efekt není tak zřetelný. Kdo má ale varona v ruce, tomu i vzdálené objektivy svítí jako řežavé uhlíky v nočním ohništi.
Špionáž – skryté fotografování a odposlechy – se dnes provozují velkými stroji a celými systémy. Velmoci do těchto projektů vkládají miliardy. Utajení technologií i cílů je velké. Přesto občas vyplují i bližší informace. Takže víme, že náš éter je neustále monitorován, a to ve velkém rozsahu. Největší odposlechový systém provozují Spojené státy. Jmenuje se Echelon. Naše vysílání je právě teď nahráváno a hodnoceno. Echelon vše zaznamená, třídí, hodnotí, archivuje. Jestli vám to vadí, zařiďte se.
Ing. Jiří Lamač, expert, LEC Praha: Je to přístroj, na kterém pracovali přední čeští kryptologové. Je používán řadou našich státních institucí.
A jak pracuje šifrovací telefon? Na začátku je mikrofon. Hlas se nejprve musí digitalizovat v převodníku analog – digitál. Pak se musí provést komprese dat, aby se nepřenášelo zbytečně moc informací. To vše se dělá v prvním počítači. Druhý počítač provádí vlastní šifrování pomocí jedinečného klíče. Nad nimi bdí třetí počítač, který má na starosti celý chod telefonu. Na konci je modem, který telefon propojí se sítí.
Ing. Jiří Lamač, expert, LEC Praha: Výhodou, řekl bych unikátností toho výrobku je, že telefon v této zadní části obsahuje výměnný komunikační modul, díky kterému má schopnost komunikovat po v podstatě libovolném komunikačním médiu. Kromě šifrovaných telefonů pro pevné linky samozřejmě existuje řada prostředků pro mobilní komunikaci. Ty mobilní telefony se dají vlastně rozdělit na řešení hardwarová a softwarová. Ta hardwarová řešení mají tu nevýhodu, že ten telefon je prostě unikátní, je zvláštní, je neobvyklý a tím pádem jeho uživatel se může prozradit.
Ing. Jiří Schmidt, expert, Probin: Samotná komunikace probíhá tak, že tento telefon si ověří ten druhý telefon, posléze i ten druhý si ověří tento první. A jestliže si oba telefony řeknou, známe se, můžeme spolu hovořit, tak tento telefon vygeneruje jedinečný šifrovací klíč, který zašifruje známým algoritmem a v datové podobě tento klíč posune do toho druhého telefonu.
Dnes existují šifrovací softwary i pro normální telefony. Telefonní šifrování je bezpečné, Echelon neechelon. Chybu s ním může udělat jen člověk svou neopatrností či nedodržováním pravidel.
Ing. Jiří Schmidt, expert, Probin: Ta autentifikace dvou telefonů zabírá řádově 25 vteřin a zpoždění samotného hovoru je kolem půl vteřiny.
Ing. Jiří Lamač, expert, LEC Praha: Určitá výhoda, kterou nabízíme, je vlastně šifrování pro telefony, které se běžně vyskytují na trhu. Uživatelé jsou na tyto telefony zvyklí. Člověk, který takovýto prostředek používá, zůstává zcela nenápadný.
V našem intimním okolí ale působí další zrádce. Prozrazuje na nás tajemství nejhlubšího nitra. Ano, je to náš počítač. O tom zas někdy příště.
Autor: Václav Dvořák