BiologieMedicínaBrzlíkImunitaDiabetesImpact – ze zahraničí

Škola pro buňky

20. 1. 2010

I buňky se musí naučit, jak rozeznat vlastní tkáň od cizích organizmů. A proto se shromažďují v brzlíku. Pokud ale imunitní buňky nedávají pozor, mohou se později splést a obracet se proti vlastnímu tělu. Tak vznikají autoimunitní nemoci, jako je například cukrovka. Vědci nyní budou celý postup výuky zkoumat, aby mohli najít způsob, jak takové choroby vyléčit.

Představte si, že orgán, kam naše imunitní buňky chodí do školy, je brzlík! Pokud se ale imunitní buňky neučí dobře, dostaneme například cukrovku. Musíme neustále sledovat hladinu cukru v krvi, stříkat si inzulin a pravidelně jíst. Aby vědci pochopili, proč se imunitní systém obrací proti vlastnímu organizmu, sdružili se v projektu, který podporuje Evropská komise. A vrhli se na zkoumání brzlíku.

Dr. Vincent Geenen, vedoucí výzkumu, FRS-FNRS, Liége, Belgie: Brzlík máme tady za hrudní kostí. Základní úlohou brzlíku je vzdělávat imunitní systém, aby rozeznal a toleroval tkáně vlastního těla.

V německém Heidelbergu vědci zkoumají, jak imunitní buňky postupně procházejí brzlíkem, kde se učí, jak vypadá vlastní mozek, játra nebo ledviny. Jakmile vědci vzdělávací systém poznají, budou moci najít způsob, jak ho napravit. Nové druhy léků bychom mohli mít již za deset let. Diabetici by si pak poprvé mohli užít sladkostí.

Autor: Šárka Speváková

Přejít na obsah dílu