Informační technologieDigitalizaceDigitální příjemPoruchyDigitalizace od A do Z

Když digitální příjem zlobí

11. 6. 2008

Přehled nejčastějších poruch při digitálním příjmu, jejich příčiny a rady, jak se jich zbavit.

Digitální vysílání, na které televize přechází, má mnoho výhod, dává také lepší kvalitu obrazu a zvuku než dosavadní analogové při příjmu z pozemních vysílačů. Zmizí šumění obrazu, způsobené slabým analogovým signálem. Nebudou vás rušit duchy – vícenásobné obrysy, vznikající odrazem od okolních budov nebo kopců.

I když jste nedaleko vysílače, silný signál automaticky neznamená kvalitní příjem. V náročném a složitém digitálním vysílání mohou nastat chyby. Vždyť každou sekundu se musí přenášet a ve vašem přijímači zpracovat až několik miliónů bitů.

Digitální televizor anebo set-top box, který převádí nové digitální vysílání do analogového – to abyste je mohli sledovat na svém starém televizoru – dokáže menší chyby při přenosu sám opravit, aniž si toho všimnete. Je to podobné jako při přehrávání poškozené kompaktní desky – cédéčka.

Jenže když chyby při příjmu přesáhnou určitou mez, objeví se potíže. Může je způsobit špatné počasí – především déšť nebo silné sněžení. Ale ani hezké počasí neznamená, že příjem bude dokonalý. Jak se potíže s digitálním příjmem projevují? V obrazu se začnou objevovat kostičky. Zpočátku jen občas. Může jich však přibývat, vypadnou celé souvislé řádky. Také ve zvuku uslyšíte typické lupance. Když je signál nedostatečný, obraz se zastaví – jak se říká, zamrzne. A pak se ztratí docela. To je rozdíl oproti starému analogovému vysílání, kde jste stále ještě viděli zbytky obrazu, který se ztrácel v šumu.

Co při potížích s příjmem digitálního vysílání dělat? Začněte anténou. Je možné, že ta, kterou používáte, nedává dostatečný signál. Proto místo prutové antény použijte anténu nástěnnou anebo pokojovou. Možná bude stačit, když ji posunete kousek blíž k oknu, protože stěna příjmu vadí. Ti z vás, kteří jste v oblasti slabšího signálu, musíte na balkón, na půdu nebo rovnou na střechu umístit větší, širokopásmovou anténu. K dispozici jsou i speciální antény jen pro několik kanálů či dokonce pro jediný kanál.

Pro ty, kdo ovládají alespoň základy elektrotechniky, připomeneme, že důležité je, aby aktivní prvky vašeho anténního rozvodu – především zesilovač – měly lineární charakteristiku. Tedy aby zesilovaly stejně signál v celém kmitočtovém pásmu. Rozvody musejí být dostatečně odolné proti rušivým signálům z rušících elektrospotřebičů. Rušit může ale také mobil během hovoru. V každém případě doporučujeme nechat si podmínky příjmu a funkci antény prověřit anténními specialisty.

Velký počet diváků u nás sleduje vysílání prostřednictvím společných televizních antén, známých „esté-áček“. V tomto případě je přechod na digitální příjem možný dvěma způsoby. V prvním případě se signál s celým programovým multiplexem přivede až do jednotlivých bytů a jejich majitelé si pořídí vlastní set-top-box nebo digitální televizor. Anebo se vysílání přijímá na jednom jakémsi společném set-top-boxu, který převede digitální signál na analogový. Ten se pak rozvede po celém objektu. Nevýhodou toho postupu je, že diváci ztratí služby elektronického programového průvodce, vícekanálový zvukový doprovod a další služby. V každém případě však musejí úpravu společné antény provést odborníci.

Autor: Vladimír Kunz

Přejít na obsah dílu