Chat

Mgr. Robert Černý, Ph.D.
Absolvent Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (obor systematické biologie a ekologie) a doktorského studia zoologie obratlovců na Univerzitě Karlově v Praze. Po zahraničních stážích v Drážďanech a Los Angeles pracuje na katedře zoologie Přírodovědecké fakulty UK. Zabývá se embryonálním vývojem, vztahem ontogeneze (individuálního vývoje organizmu od zárodku po zánik) a evoluce (vývoje jako postupného zdokonalování živé hmoty a forem života od jednodušších ke stále složitějším).
Záznam chatu ze středy 2. ledna 2008
Anička: „Dobrý večer, pane doktore, bude jednou možné ovlivnit náš vzhled už během prenatálního života? Nebo bude třeba možné díky znalostem o putování buněk napravit vrozené deformace obličeje?“
Mgr. Robert Černý, Ph.D.: „Hm, zajimava otazka: obecne, ono "putovani buněk" zaklada to nejpodstatnejsi na nasem obliceji, nicmene, tento opravdu dozrava v prubehu celeho embryonalniho vyvoje, takze neco se da napravit, ale neda se to udelat jednim krokem, nebot je to slozity proces. Staci takto?“
bája: „jaké to je zabývat se takovým oborem?“
Mgr. Robert Černý, Ph.D.: „... pekne zajimave! ;-)“
Jan Duchoň: „Myslíte, že někdy v budoucnosti člověk dokáže uměle vytvořit nějaké formy života?“
Mgr. Robert Černý, Ph.D.: „Tusim, ze i virus je povazovan za formu zivota a rekombinacemi jiste uz dnes lide dokazi vytvorit neco jako nove druhy viru. Mate-li na mysli nejake "podstatnejsi" formy zivota, snad to dokazeme, snad ne, uvidime.“
Kačka: „Zdravím:-)fandím Vám...jen tak dál..:D“
Mgr. Robert Černý, Ph.D.: „... no diky, ale zpatky to snad ani nejde... ;-))“
gabča: „jaký je hlavní orgán těla člověka“
Mgr. Robert Černý, Ph.D.: „Cau Gabco, to zalezi, na cem si ulitavas ty ;-)) ... rekneme neuralni lista?!?!“
já: „když jseš ten zoolog tak mi topěz měnajý druch leguána který mění barvu a stojí kolem 500 kč“
Mgr. Robert Černý, Ph.D.: „To zalezi na tom, co povazujes za barvomenu... ;-)“
Roman: „Dá se nějak alespoň zhruba vyjádřit podíl, jaký vliv má na konečnou podobnu tváře prenatální vývoj ve srovnání s dědičností?“
Mgr. Robert Černý, Ph.D.: „To, co by jste asi oznacil jako "dedicnost" vlastne predurcuje ci vytvari prenatalni vyvoj, takze to asi neni vubec lehke oddelit. Obecne se dedicnost vs. "jine" skvele testuje na jednovajecnych dvojcatech; v tomhle pripade by se vsak takovy test asi jen prevelice tezko dizajnoval, neni-liz pravda? V pripadne opravdoveho zajmu, mne ted napada, doporucuji novou prednasku kolegy L. Kratochvila Evoluce fenotypu, ktera tady (Vinicna 7, Praha2) bude probihat, tusim, od jara.“
MIchal: „Pane doktore, proč jste se rozhodnul právě pro tuto specializaci?Co bylo podnětem? Nebo zapracovala náhoda?“
Mgr. Robert Černý, Ph.D.: „... se zajmem o zviratka bojuji tak-nejak od mladi, dale asi zapracovala nahoda ...“
Vybi: „Zdravim, verite v potencial vykonu cipu na biologicke bazi?“
Mgr. Robert Černý, Ph.D.: „Kazdopadne!“
...: „kde se da sehnat namel ? nemohli by ste nekdy dat do tv jak vytvorit diethylamid kyseliny lysergove ? :P“
Mgr. Robert Černý, Ph.D.: „... zkuste se obratit na rezisera, treba ho zaujmete ;-))“
Vybi: „Jakou barvu bude mit chameleon, kdyz ho vlozime do prostoru ze zrcadel?“
Mgr. Robert Černý, Ph.D.: „To zalezi A: na druhu chameleona a za B: na jeho nalade.“
: „dobrý den“
Mgr. Robert Černý, Ph.D.: „cely den“
J. Mašek: „Dobrý den pan doktore. Moje otázka se týká závislosti rysů oblyčeje k charakterovým a ostatním psychickým vlastnostem člověka. Jak dalece je tvar obličeje těmito (vrozenými) ovlivněn a jak dále je ovlivněn např. s některými vybudovanými, řekněme do 23 let věku? Děkuji“
Mgr. Robert Černý, Ph.D.: „Jiste je, ze tvar obliceje je determinovan vrozenym, pak uz dost zalezi na tom, co s nim provadime. Homo sapiens ma jak znamo ve svem rejstriku obrovske mimicke vyrazivo - usmev se da do tvare jiste velmi dobre "zapsat". Pres barieru DNA vsak asi ne...“
vojta: „dobrý den chtěl jsem se zeptat jestli něco může změnit barvu člověka.“
Mgr. Robert Černý, Ph.D.: „pigment, barva, zlost...“
Vybi: „Da se nejak predpovedet podoba obliceje? Napr. postupnym prolinanim obrazku tvare otce a matky?“
Mgr. Robert Černý, Ph.D.: „Jiste se presne takto uhadovat da - otazka ovsem je, ktery presne rys vzit od otce, ktery od matky, ktery od prarodicu atd atp a jak velky stupen volnosti nechat nahodilosti.“
dana: „Dobrý den, prosím vás byl by jste tak hodný a poslal mi jeden nebo dva autogramy na mou adresu: Dana Urdzíková Jana Čapka 3078 Frýdek- Místek 73801 Čr Předem děkuji!!!!!!! Jste nejlepší na světě!!!“
Mgr. Robert Černý, Ph.D.: „... tak jen houst a vetsi kapky! Apropos - zname se?!?! ;-)“
Barbora: „Dobrý den, ve Vašem pořadu jste uvedli, že v embryologickém vývoji obličeje již neplatí, že dolní čelist vzniká z mandibulárního výběžku a horní z maxilárního, ale obě čelisti vznikají jen z mandibulárního a bb. maxilárního jste nalezli v jiných částech obličeje. Mohl byste, prosím, doplnit v jakých? Děkuji za odpověď.“
Mgr. Robert Černý, Ph.D.: „Zdravim, je dost obtizne o tomto hovorit kratce a rekneme laickymi slovy. Kuknete se na muj web, kde si muzete stahnout puvodni clanek na toto tema, ci mne kontaktujte pro doplnujici informace trebas pres mail. Dekuji.“
J.Mašek: „Je tedy na místě tvrdit, že "bezpáteřní" lidé jsou poznat podle obličeje? Nemyslím samozřejmě, že ve 100%, ale třeba z nadpoloviční části. Neříkal jste si někdy, "na tobě je to vidět odpohledu" ?“
Mgr. Robert Černý, Ph.D.: „Jasne, asi kazdy si tohle obcas rika; kromobycejne je toto tema rozvinuto rekneme ve westernovych filmech. Obecne si ale myslim, ze je prevelice vhodne se podobnych klise vystrihat, jak jen to jde. Samozrejme: ten, kdo se mraci, nam pujde spise po krku nez ten, kdo se usmiva. Ale to je mozna uz o necem jinem...“
Míša: „Dobrý den, je mi 15 let a chodím do 9. třídy. Tak se rozhoduji na jakou školu půjdu. Jelikož bych chtěla něco s přírodovědným zaměřením, tak jsem si myslela, že by jste mě mohl poradit. Jaká střední škola se tedy zabývá těmito vědami? Díky za odpověď“
Mgr. Robert Černý, Ph.D.: „Dobry den, asi by bylo vhodne se podivat po okoli po nejake stredni skole s rozsirenym biologickym zaberem, detailne vam ale neporadim. JInak nebereme-li nektere prakticke obory, vetsinou se tusim jde na gymnazium a to dulezite, onen vyber nejake konkretni vysoke skoly, se deje az po maturite.“
Ary: „Váš mimořádný úspěch těší (do výše Himalájí a ještě výše). Kolik hodin denně pracujete?“
Mgr. Robert Černý, Ph.D.: „Konral Lorenz - zakladatel nauky o chovani zvirat - pry rikal, ze to nejhorsi, co na svete zna, jsou loketni letky bazanta arguse a rychle zivotni tempo zapadni civilisace. Snazim se tedy pracovat co nejmene... ikdyz to jde nekdy dost spatne, prece jen mne to pomerne dost bavi...“
Igor: „Akého najzaujímavejšieho (pre Teba) si sa zúčastnil?“
Mgr. Robert Černý, Ph.D.: „Zdravim, je mi zinantni neodpovedet, nicmene nechapu otazku: rekneme, ze mnoheho?!“