Klikněte pro větší obrázek MUDr. František Koukolík, DrSc., (* 22. listopadu 1941) vystudoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze, specializace patologická anatomie a neuropatologie. Zaměřil se na neurodegenerativní choroby mozku. Od roku 1983 je primářem patologie Thomayerovy nemocnice v Praze, dále je vedoucí Národní referenční laboratoře pro Creuzfeldt-Jakobovu nemoc, člen Newyorské akademie věd, České lékařské akademie a Českého centra Mezinárodního PEN klubu. Věnuje se vědecké esejistice. Vydal okolo padesáti časopiseckých vědeckých publikací a řadu monografií o vztahu poškození mozku a duševních funkcí. V současnosti přednáší na 3. lékařské fakultě UK v Praze, kde je zároveň členem vědecké rady.

Kromě přednášek přispívá do vysílání v rozhlase (Meteor, Leonardo), či do televize (např. seriál Mozek a jeho duše, Vysílá Britanica, Hádala se duše s tělem), i do časopisů či novin (Vesmír, T-magazín, Lidové noviny).

Získal cenu ČSAV za popularizaci vědy (1992), cenu nakladatelství Vyšehrad (1994) a cenu rozhlasového pořadu Meteor za knihu Mozek a jeho duše (1995), cenu firmy Janssen za knihu: Lidský mozek. Funkční systémy. Norma a poruchy (2001), cenu Vojty Náprstka České Akademie věd za popularizaci věd o mozku (2006). Vondráčkovu cenu České psychiatrické společnosti (2004) obdržela kniha napsaná společně s R. Jirákem Demence (Neurobiologie, klinický obraz a terapie). Další Vondráčkovu cenu obdržela kniha napsaná společně s L. Motlovou Citový mozek (2006). V květnu roku 2007 vyšla v nakladatelství Galén kniha s názvem Proč se Dostojevskij mýlil? V roce 2008 vydalo nakladatelství Karolinum jeho knihu Sociální mozek. Zatím poslední publikaci s názvem Před úsvitem, po ránu vydalo Františku Koukolíkovi nakladatelství Karolinum.

V současné době vede prim. MUDr. František Koukolík také nové pracoviště Thomayerovy nemocnice – Národní referenční laboratoř prionových chorob (NRL).

Jméno „Koukolík“ obdržela planetka 10213 1997 RK7 (objevili M. Tichý a Z. Moravec, Kleť 1997).

Zpopularizoval v ČR pojmy: deprivant, mem aj.

Další informace viz Wikipedie

E-mail: frantisek.koukolik@ftn.cz