Jan Slabák a dechová kapela Valaška vás zvou nejen k poslechu pěkných písniček, ale i k povídání o Vánocích a vánočních zvycích na Valašsku (2007). Režie P. Ryšavý

V hudebně zábavného pořadu z brněnského studia České televize Ta naša kapela vás Jan Slabák zavede na vánoční posezení s dechovou kapelou Valaška.

Dechová hudba Valaška vznikla v roce 1966 jako součást stejnojmenného dechového orchestru, který ve Valašských Kloboukách působil od roku 1930. Velký orchestr v roce 1981 ukončil svou činnost a dechovka se začala sama prezentovat na dechovkovém výsluní. Natočila řadu pořadů vysílaných rozhlasovými i televizními studii v Ostravě, Brně a Praze. Dechovka si pravidelně na svá koncertní vystoupení zve řadu hostů. Kapela absolvovala i řadu vystoupení v zahraničí, a to v Německu, Rakousku, Holandsku a Francii. Repertoár Valašky je za ta léta velmi obsáhlý a jsou v něm jak klasické lidovky, tak i písničky valašské, slovácké, jihočeské a navíc také řada stále oblíbených světových evergreenů tanečního charakteru. To vše umocňuje vlastní tvorba uměleckého vedoucího Václava Maňase mladšího, čímž si kapela stále více získává svoji vlastní nezaměnitelnou tvář. V posledních letech přichází Valaška za svými posluchači v adventním čase s vánočními koncerty, na kterých se prezentuje skladbami, jejichž žánr a interpretace přesahují rámec klasické dechovky.

A právě tyto skladby vám v dnešním vydání nabídneme i my. Ve vánočně vyzdobené stylové Maměnce si můžete společně s Valaškou zazpívat například koledy Gajdujte, gajdičky, Narodil se Ježíšek, Půjdem spolu do Betléma, Narodil se Kristus pán, Pásli ovce Valaši a řadu dalších… V podání Valašky si můžete poslechnout i Českou mši vánoční či Malou noční hudbu od Mozarta, která nebývá tradiční skladbou na repertoáru dechových kapel. A protože jsme na Valašsku, dozvíte se, co zde nesmělo a nesmí chybět na štědrovečerním stole.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
ŽánrHudba