Pozvání Jana Slabáka a dechové kapely Šarovec z Hluku na pálení čarodějnic (2007). Režie P. Ryšavý

V dalším vydání hudebně-zábavného cyklu Ta naša kapela vás kapelník Jan Slabák zavede do Radějova na tradiční pálení čarodějnic.

Pálení čarodějnic patří k doposud velmi živým zvykům. Od středověku se věřilo, že existují dny, kdy mají nečisté síly větší moc než jindy. To platilo například o nočním čase z 30. dubna na 1. května. Víra v nečisté síly, stará jako lidstvo samo, se časem změnila v pověru, že ďábel může moc na zemi uplatňovat pouze prostřednictvím lidí – čarodějnic a čarodějů. Na obranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech pálily ohně. Postupem doby se z výročních ohňů stalo „pálení čarodějnic“. Mladíci zapalovali košťata a vyhazovali je do výšky, prý proto, aby viděli, jak čarodějnice létají na košťatech v povětří. O půlnoci před sv. Filipem a Jakubem, tj. 1. května, kdy měly zlé síly moc škodit lidem, se daly nalézt četné poklady. Aby se ale hledající před působením nedobrých sil ubránil, musel mít při sobě květ z kapradí. Do dnešní doby se v Čechách uchovala tradice pálení ohňů.

A k tomuto všemu bude hrát a zpívat slovácká dechová kapela z Hluku ŠAROVEC, vítěz Zlaté křídlovky 2006 a Slovácké křídlovky 2006. Šarovec koncertuje pravidelně v Nizozemí, Německu a Rakousku, hraje na festivalech, plesech, na tanečních i hodových zábavách a vánočních koncertech. Tato mladá kapela se má čile k životu. Jak se zdá ani v budoucnu nebudou platit trochu posměšná slova, že „V Huku puku buben!“ A že stále budou platit slova Františka Kožíka: „Hejtman Šarovec bojoval šavlí. Soubor Šarovec bojuje muzikou a písničkou. Přeji mu ze srdce aby mával tou zlatou šavlí nad celou zemí, šavlí, která nestíná hlavy, ale dobývá srdce…“

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 4:3
ŽánrHudba