Jan Slabák a dechová kapela Žadovjáci vás zvou na „válaní dyní“ (2007). Spoluúčinkují F. Slováček a L. Kerndl. Režie P. Ryšavý

Na úpatí jihomoravských Chřibů, v samém centru kyjovského Dolňácka se v údolí mezi vinohrady nachází obec Žádovice, ve které se téměř před půlstoletím – konkrétně v roce 1955 poprvé rozezpívaly hudební nástroje muziky, která nese název slovácká krojovaná hudba ŽADOVJÁCI.

Za notovými pulty se od té doby vystřídala celá řada vynikajících muzikantů, z nichž mnozí našli později uplatnění v profesionálních hudebních tělesech a díky umělecké spolupráci s celou řadou hudebních skladatelů a špičkových muzikantů se Žadovjáci brzy zařadili mezi přední amatérské dechové orchestry nejen svého regionu, ale celé republiky. Kvality této muziky byly zúročeny vítězstvím v celostátní soutěži „O zlatou křídlovku“, které získala v Českých Budějovicích již v roce 1978. Žadovjáci vstoupili do podvědomí příznivců dechovky i díky rozhlasovým a televizním pořadům, gramofonovým deskám a později CD. V jejich bohatém repertoáru se objevují nejen skladby regionálních skladatelů včetně vlastní umělecké tvorby, ale i díla klasiků – a to nejen dechové hudby, stejně jako melodie v moderním tanečním a swingovém rytmu či hudba církevní.

Kapelníkem i uměleckým vedoucím je Ladislav Svoboda. Potlesk nadšených diváků a posluchačů nejen u nás, ale i v celé řadě evropských zemích, včetně severošpanělské Asturie je největší odměnou pro muzikanty i zpěváky, kteří se spojením citu a muzikálnosti moravských Slováků snaží vždy a všude reprezentovat folklórní bohatství oblasti, ze které pocházejí.

A tak vás společně s Janem Slabákem v dnešní repríze pozveme do Žádovic na taneční zábavu spojenou s místním starým lidovým masopustním zvykem „válaní dyní“. Je jedním ze starých magických tanců plodnostního charakteru, kterým naši předkové iracionální cestou zajišťovali hojnost a zdar nadcházejícího hospodářského roku. Těšit se můžete na Felixe Slováčka a Láďu Kerndla, kteří mají pro vás nachystaný hudební dárek.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 4:3
ŽánrHudba