Q

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Alternativní průvodce současným queer světem. Týdeník o překonávání společenských stereotypů, neobvyklých láskách a životě mezi normalitou a výstředností. Otevírá diskuzi o tabuizovaných tématech i předsudcích v mezilidských vztazích.

Termín dekadence pochází z latinského de-cadentia, odvozeného od slova cadere, tedy padání. Jako dekadenci proto označujeme to, co zaniká, upadá. A zpravidla ji považujeme za něco hanlivého. Přitom už dávno to není nějaký okrajový směr, dýchající na nás ze zatuchlých špeluněk zvrhlíků.

Typické dekadentní motivy totiž denně nacházíme v popu (Lady Gaga, Marilyn Manson), mainstreamové televizní zábavě (True Blood, Dexter, Twillight, Odpočívej v pokoji), ale i v běžném designu (oblečení, doplňky). Jako všechno v našem světě se i smrti, úpadku a úchylnosti zmocnil showbyznys a přetavil to v produkt. Kromě běžně prodávaných hraček podle hororových filmů nás obklopují stovky temných popkulturních odkazů a drsných parodií na mediální ikony či známé značky, důsledně posunuté k jinému významu. Celé to až zavání, jakoby dekadence byla vlastně už vypreparovaná. Tudíž je proto možná zbytečné ji ještě vystavovat v galerii. Nebo ne?

Procházkou pěti sály Rudolfina a Domem umění města Brna, mezi díly zachycujícími témata jako sex, pop, bolest, šílenství nebo smrt, jsme se s kurátorem výstavy "Decadence Now!" Ottou M. Urbanem a proslulým americkým fotografem Joelem Peterem Witkinem pokoušeli zjistit, co je na dekadenci vlastně tak přitažlivého…

Přehrát video

Více na portálu ČT24

 • "Ne homosexuálním sňatkům!" Pařížané opět vyšli do ulic

  21. 4. 2013

  Paříž – Ulice hlavního města Francie obsypali odpůrci homosexuálních sňatků. Zhruba padesát tisíc demonstrujících se vydalo na pochod k sídlu parlamentu. Ten by totiž měl v úterý definitivně schválit návrh zákona o sňatcích stejného pohlaví. Součástí zákona je i povolení adopce dětí.

 • Homosexuální sňatky potřinácté: Odkýval je i Zéland

  17. 4. 2013

  Wellington – Nový Zéland se stal třináctou zemí na světě a vůbec prvním státem v asijsko-pacifickém regionu, který uzákonil sňatky homosexuálů. Pro dodatek k manželskému zákonu se vyslovily zhruba dvě třetiny parlamentu a platit by měl od srpna.

 • Homosexuálové se mohou vzít v 11 zemích světa

  11. 4. 2013

  Montevideo - Uruguay jako druhá země Latinské Ameriky legalizovala sňatky homosexuálů. Zákon definitivně schválili poslanci drtivou většinou. Prezident země už naznačil, že ho podepíše. První homosexuální páry by mohly úřady sezdat zhruba v polovině července. Uruguay platí v Jižní Americe za jednu z nejliberálnějších zemí. Jako první v regionu loni povolila potraty.

Diskuse diváků
 • Peťan 29. 4. 2012 22:31

  Až budu opět zapínat televizi nebo brouzdat po netu, vím kam zamířit. Obzvlášť mě zaujali otevřené rozhovory v posledním dílu Emo. Pěkná práce, klobouk dolu ;-)

 • vaclav moravec 16. 1. 2019 00:20

  Neco tak silenyho by nevymysleli ani komunisti v 50 letech. Doufam, ze ti ma…

 • maaaado 15. 1. 2019 11:24

  úchyláci šíří nenávist virtuální a vymyšlenou "cenzurou" :)

  tohle je jak za nacismu či totáče, šíření nenávisti vymyšlenými nálepkami. EU cenzuruje a zak…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2010 – P  ST  *
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Související pořady