Domů

neděle 10. 12. 2006

ČT1 21:50 StarDance ...kolem dokola

P4:3 
Stopáž: 3 minuty
Rok výroby: 2006

Přidat do Osobního programu
Nastavit připomenutí

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

 

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 29688

Tance se představují

Standardní tance

Waltz

O waltzu se říká, že je to nejromantičtější tanec a představuje procházku zamilované dvojice růžovým sadem. „Nejkrásnější waltz předvádějí Rusové, protože mají romantiku v krvi. Italské waltzy jsou trochu jiné, je to taková zadumaná romantika,“ říká prezident Českého svazu tanečního sportu Petr Odstrčil. Waltz také bývá nazýván pomalým valčíkem, což poukazuje na jistou příbuznost s rychlejším vídeňským valčíkem. „Oba tance jsou sice na tři doby, ale pohybově moc společného nemají,“ vysvětluje Petr Odstrčil.

Waltz má rád například Marek Eben a Jan Čenský.

Quickstep

„Quickstep nedá tanečníkům vydechnout, to je výbušný adrenalinový tanec, který milují zejména teenageři. Quickstep obsahuje všechny možné taneční prvky: kroky, běhy, skoky, polka kroky, a vyžaduje proto hodně obratné tanečníky,“ tvrdí Petr Odstrčil. BBC zařadila quickstep do soutěže jako jeden z úvodních tanců.

Za velký oříšek považuje quickstep Jana Švandová.

Tango

Málokterý tanec působí tak dramaticky, jako tango. Má španělské předky, za kmotra mu bylo žhavé flamenco,cestou se přimíchaly africké vlivy a rodištěm se stala Jižní Amerika. „Tango vzniklo v argentinských tančírnách, kde navenek nesměl být vidět žádný intimní dotyk mezi tanečníky,“ říká Petr Odstrčil. Kvůli smyslnosti bylo tango dlouho zakazováno.

Tango za žhavý tanec považuje Jolana Voldánová a Roman Vojtek, ráda je má Tereza Kostková a respekt před ním neskrývá Mahulena Bočanová.

Slowfoxtrot

Nedbale elegantní, klasický anglický tanec s mohutně se valící sugestivní hudbou – to je slowfoxtrot. Nesmrtelné melodie Glenna Millera a Sinatrův šlágr Strangers in the Night jsou také slowfoxtroty. Taneční páry, které tento tanec zvládají, tvrdí, že není vláčnějšího tance. Laická většina, která na slowfoxové melodie tančí oblíbený „ploužák“, s odbornou menšinou výjimečně souhlasí.

Slowfox má rád Eduard Zubák trénující s Helenou Zeťovou. Respekt z tohoto tance má Kristýna Coufalová s Romanem Vojtkem.

Valčík

„Valčík to je Strauss a Dunaj a přestože je kmetem mezi ostatními tanci, mezi standardní tance se dostal až poslední. U valčíku je zajímavé, že si každý myslí, že ho umí. Problém je v tom umět zatančit valčík, aby pár šel rovně. Všichni umí šlapat na místě, ale obejít partnerku třemi kroky je už problém. Říká se, že valčík doleva je těžší, ale je to tím, že doleva se tancuje méně, tak se to zdá těžší,“ říká Petr Odstrčil.

Valčík považuje za těžký Zdeněk Fenčák tančící s Janou Švandovou, rád jej tančí porotce Vlastimil Harapes.

Latinskoamerické tance

Cha-cha (Čača)

„Cha-cha je tanec, který se do tanečního repertoáru zařadil jako poslední a v tanečních se učí jako první. Cha-cha je bezstarostná, svěží, lehkomyslná, hezky se při ní flirtuje a koketuje,“s hrnuje Petr Odstrčil. Tanec cha-cha je spojován s Kubou, ale na jeho vzniku mají podíl také Haiťané, Francouzi, Afričané a Španělé.

Cha-chu má ráda Tereza Kostková, Kamila Tománková tančící s Tomášem Dvořákem, Kristýnka Coufalová tančící s Romanem Vojtkem, ale i Helena Zeťová.

Rumba

Základní pohyb kyčlemi, který je u rumby výrazem erotického lákání i dobývání, ale i hrdosti a vznešenosti vznikl v horké atmosféře kubánských tančíren. „Současný kubánský styl rumbě paradoxně dodali až francouzští učitelé tance žijící v Londýně,“ vysvětluje genezi tance Petr Odstrčil. Rumba je vedle samby nejčastěji považována za hříšný tanec.

Rumbu považuje za smyslnou Jan Tománek tančící s Jolanou Voldánovou a Kristýna Coufalová s Romanem Vojtkem.

Jive

„Divoký jako rock-and-roll, měkce kočkovitý jako swing, odvázaný a omamný jako boogie-woogie – to všechno je jive. „Zajímavé je, že u nás se začal závodně tancovat dřív než ve světě,“ hrdě připomíná prezident Českého svazu tanečního sportu Petr Odstrčil.

Na jive se těší Tereza Kostková a Marek Eben.

Paso doble

Paso doble pochází z Francie, ale zdomácnělo ve Španělsku při zápasech v koridě. „Základní kroky pána jsou inspirovány pohyby toreadorů a sluší se upozornit, že partnerka nepředvádí pohyby býka, ale toreadorovu pláštěnku nebo šátek,“ říká Petr Odstrčil.

Paso doble považuje za nejsmyslnější tanec Zdeněk Fenčák tančící s Janou Švandovou a Petra Kostovčíková trénující s Vaškem Vydrou.

Samba

„Rodištěm samby je brazilské Rio de Janeiro, které si ji dodnes hýčká. Samba má kořeny v afrických rituálních tancích, z nichž převzala nejen jejich vášeň a živočišnost, ale i melancholii,“ vysvětluje Petr Odstrčil. Mimo jižní Ameriku, kde mají sambu v krvi všichni, jen málokdo dokonale zvládá ono měkké zhoupnutí kyčlí vpřed a vzad. V Evropě se samba rozšířila až po druhé světové válce díky britské princezně Margaretě.

Sambu považuje za nejtěžší tanec Eduard Zubák tančící s Helenou Zeťovou. Těší se na ni Tereza Bufková od Jana Čenského. Za smyslnou ji považuje Jaroslav Kuneš s Mahulenou Bočanovou.