Domů

neděle 10. 12. 2006

ČT1 21:50 StarDance ...kolem dokola

P4:3 
Stopáž: 3 minuty
Rok výroby: 2006

Přidat do Osobního programu
Nastavit připomenutí

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

 

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 29688

Filozofie show

Strictly Come Dancing je v první řadě taneční soutěž, a až v druhé řadě televizní show. Tato koncepce funguje pouze jestliže všechny páry věří, že se účastní skutečné soutěže. Televizní pořad je vystavěn kolem soutěže; je to, jakoby se tato taneční soutěž konala tak jako tak, a že my ji jen tak náhodou filmujeme. Proto také soutěž používá metody jako kamera v zákulisí, ‚zelená místnost‘ – pro vystupující - a záběry ze zkoušek. Divák může nakouknout ‚klíčovou dírkou‘ na přípravy kolem těch nějakých 100 vteřin, po které trvá každý tanec. Tímto způsobem produkce zachytí slavné i neslavné okamžiky na film, aniž by narušila podstatně důležitou ‚reálnost‘ turnaje.

Strictly Come Dancing je ve stejné míře reality show i zábavná show. Jejím jádrem je napětí mezi dvěma typy televizního pořadu: varietní flitry a pštrosí peří a pořad, ve kterém jako by ani nebyla televizní kamera. Onu oslňující a showbiz součást pořadu je třeba řádně a bez rozpaků zdůraznit – protože pouze tak ji lze dát do kontrastu s náladou vytvořenou ‚v zákulisí‘ a ve videobalíčcích. Z toho důvodu nejsou páry nikdy ponechány o samotě při přípravách a zkouškách. Produkce je neustále s nimi – oslňující nádhera funguje, protože ji provází její reality show součást. Vidíme, jak se páry snaží tvářit sebejistě před vystoupením, s bezvadnými účesy a šaty, a později, jak odpočívají v zákulisí s rozmazaným nalíčením a poněkud rozvrkočeni.

Ve Strictly Come Dancing také jde o rozpor mezi míněním rozhodčích a diváků. Rozhodčí by měli být považováni za jsoucí ‚nad zákonem‘ – plni důvěryhodnosti, kterou ani moderátoři, ani účinkující nemohou zviklat. Ale současně je nutno si v každé fázi show uvědomovat, že lidé doma mají značnou moc – páry tančí stejně pro divácké hlasy jako pro body od rozhodčích. Takže pouze zajištěním toho, že rozhodčí jsou nezpochybnitelní, může vytvořit napětí mezi nimi a divákem. Ostatně, pokud by se rozhodčí drželi příliš při zemi, nic by diváka neprovokovalo, aby ‚změnil dějiny‘.

Formát pořadu

Strictly Come Dancing se skládá z osmi epizod týdně živě vysílaného primetimového zábavného seriálu.

V seriálu vystupuje osm profesionálních společenských a latinskoamerických tanečníků tvořících pár s osmi celebritami. Tyto páry soutěží v živé vyřazovací soutěži, každý týden s novým tancem, pokud nejsou vyřazeni ze soutěže.

Vítězný pár je vyhlášen králem a královnou sálu a obdrží trofej.

Páry začnou nacvičovat šest týdnů před prvním vysíláním a pokračují během celého seriálu. Celý nácvik je filmován dokumentaristickým stylem a sestříhán do video balíčků, které se použijí v pořadu K zdokumentování pokroku, kterého pár dosáhl, a jeho vzájemného vztahu.

Úkolem profesionálních tanečníků je učit svou celebritu a vypracovat choreografii všech jejich výstupů.

V živém týdenním pořadu předvede každý pár buď společenský nebo latinskoamerický tanec, popř. oba, přičemž jsou posuzováni profesionální porotou a diváky doma.

Pár, který na konci každého pořadu (kromě prvního pořadu) obdrží nejméně bodů, je vyřazen ze soutěže. Přidělování bodů je rovnoměrně rozděleno mezi porotce a diváky, což zaručuje nepředvídatelný výsledek na konci každého pořadu. Porotci nemusejí být nadšeni výkonem tanečníků, ale diváci mají možnost jejich hodnocení zvrátit.

Panel porotců je složen z odborníků na společenské/latinskoamerické tance a známých choreografů. Ti seznamují diváky s předváděnými tanci, zaručují, aby páry zahrnuly do svých sestav požadované kroky, a to , aby soutěž byla brána vážně a byla důvěryhodná.

Veškerá hudba je hrána živě orchestrem a skládá se z úprav současných skladeb a klasické hudby.