Výsledky plošného testování ve školách z 1., 6. a 9. září potvrdily 438 případů covidu. Nejvíc pozitivních případů se objevilo na středních školách. Silničáři nečekaně vyměňují beton na dálnici D1 u obce Loket na Benešovsku. Na teprve rok starém úseku se totiž objevily trhliny.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

438 případů nákazy ve školách

Testování na covid-19 žáků a studentů ve školáchodhalilo 438 případů nákazy koronavirem - zhruba 1/3 z nich byla na školách středních, 2/3 na školách základních. Testování ve třech vlnách po sobě také ukázalo, že záchyty případů nerostou, naopak někde dokonce klesaly - jinými slovy se nákaza ve školách nerozšiřuje.

Testování ve školách na Karlovarsku

Čekalo se, jestli výsledky plošného testování žáků a studentů nepovedou k tomu, že se v testech bude pokračovat dál aspoň na školách v Karlovarském kraji, který je už nějakou dobu koronavirovou nákazou nejpostiženější: Ale nebude to tak - čísla tam jsou v přepočtu na 100 tisíc obyvatel sice vyšší než v jiných regionech, ale počty zachycených případů ve třech vlnách testování právě dokonce klesaly.

Výbuch plynu v Koryčanech

V Koryčanech na Kroměřížsku po poledni explodoval plyn v rodinném domě. O život přišli při výbuchu dva místní dobrovolní hasiči, jejichž jednotka na místo přijela právě po oznámení, že v domě plyn uniká. Další zraněné z místa odvezli záchranáři. Jde o dům u hlavní silnice mezi Kroměříží a Kyjovem, ta je kvůli události neprůjezdná.

Očkování zahraničních pracovníků

Covid-pozitivních od září přibývá ve firmách, podle hygieniků to souvisí s návratem obecně málo proočkovaných zahraničních dělníků do průmyslových zón. Plzeňský kraj chtěl situaci řešit tím, že by se pro tyto smluvní pracovníky z ciziny daly k dispozici nevyužité dávky vakcín, které leží ve skladech a bude jim končit doba použitelnosti. Jenže tím Plzeňský kraj narazil - podle českých zákonů to není možné.

Proočkovanost vietnamské menšiny

Ve Vyšším Brodě je proočkovanost tamní asijské komunity mimořádně vysoká. Lidi, původem většinou z Vietnamu, tam tvoří osminu obyvatel a kompletní, dokončené očkovaní proti covidu mají de facto všichni.

Vykolejený vlak zneprůjezdnil koridor

U Poříčan na Kolínsku ráno vykolejil pracovní stroj používaný při pokládání nebo výměně kolejnic. To na 5 hodin zablokovalo hlavní železniční koridor mezi Prahou a Brnem. Vlakové spoje kvůli tomu nabíraly i víc než hodinová zpoždění.

Předvolební debata kandidátů v Kraji Vysočina

Česká televize pokračuje v sérii předvolebních debat zaměřených na jednotlivé kraje - dnes ve 20:05 na ČT 24 bude na řadě Vysočina. Debatu ze studia KH1 bude moderovat Světlana Wittovská.

Oprava prasklin na dálnici D1

Přejezd pro provizorní svedení dopravy do protisměrného pásu dálnice D1 dnes připravovala správa a údržba silnic u Lokte na Benešovsku. Pak začnou samotné práce - po pouhém roce výměna špatně položeného betonu s trhlinami v úseku, který už zrekonstruovaný byl. Pro řidiče to bude znovu znamenat omezení a zdržení.

Rybáři na jihu Čech musí přikrmovat ryby

Rybáři na jihu Čech musí přikrmovat ryby. Po chladném a deštivém jaru jsou totiž kapři letos menší, než je v tuto dobu obvyklé.

Výuka IT na prvním stupni základních škol

Podle nového vzdělávacího plánu budou muset školy vyučovat digitální technologie hned od 1. tříd. Pro tuto výuku ale není dost učitelů, a tak dostaly školy pro 1. stupeň dva a pro 2. stupeň tři roky, aby se na to připravily.

Zájem o učební obory

Největší zájem je například o obory puškař, cukrář nebo elektrikář. Převis přihlášek je v nich tradičně větší něž dvacet pět procent. Naopak nejméně pak mají žáci zájem o obory mimo jiné včelař, hutník nebo kamnář. A v některých regionech není zájem ani o tradiční místní obory.

Houbaři vjíždí do NP Šumava

Houbařská sezona na Šumavě je v plném proudu. S tím ale narůstá i počet pokut za špatné parkování. Lidé nechávají svá auta u vjezdů do lesa, kde blokují lesní techniku, případně vozidla hasičů a Horské služby. Nerespektování zákazu vjezdu se v národním parku ale posuzuje jako porušení řádu. Za to hrozí sankce až deset tisíc korun.

Povinná požární signalizace

Sněmovna na poslední schůzi před volbami uzákonila povinnost pro pobytová sociální zařízení - musí být vybavená požární signalizací. Konkrétně budovy s více než 50 obyvateli by měly mít signalizaci elektronickou, v menších zařízeních údajně stačí čidla.

Celníci zadrželi 200 kg mořských plodů

200 kilo mořských plodů, z části i živých, našli celníci v dodávce na západě Čech. Hlídku upozornil silný zápach, řidič totiž převážel náklad bez dostatečného chlazení. Celníci tak nemohli vyloučit jeho kontaminaci. Podle spolujezdkyně směřovala zásilka na Folmavu. Celý případ prošetřuje Veterinární správa.

Ocenění knihovnice Muzea Jindřichohradecka

Lidé se díky nim můžou víc začíst a dozvědět. Právě za to dostávají čeští knihovníci čestné medaile. Za významný přínos k rozvoji českého knihovnictví ji teď mají v Muzeu Jindřichohradecka.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ZJ ST AD HD