Vláda schválila program na pomoc obcím a lidem na jižní Moravě, které zasáhlo tornádo. Obyvatelé můžou získat na obnovu zničeného bydlení až 5 milionů korun. Jen pár dní po silné bouři, která zasáhla Jihočeský kraj, začali místní ale i technici s odstraňováním škod. Mezi nejzasaženější místa tam patří okolí Jaderné elektrárny Temelín.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Vláda rozhodla o pomoci lidem i firmám na jižní Moravě

Vláda schválila program na pomoc obcím a lidem na jižní Moravě, které ve čtvrtek zasáhlo tornádo. Obyvatelé můžou získat na obnovu zničeného bydlení až 5 milionů korun, z toho 2 miliony jako dotaci a 3 miliony jako zvýhodněný úvěr. Stát také uhradí podnikatelům a firmám 80–100 % výdajů na pořízení nového majetku do 1 milionu korun.

Úklid v Mikulčicích a problémy s ubytováním

V Mikulčicích na Hodonínsku poničilo tornádo na 300 domů. Zničené jsou také nově postavený denní stacionář nebo třeba hřbitov. Část obce je stále bez přívodu elektřiny. Lidé také museli řešit, kde budou bydlet.

Odstranění škod na jihu Čech

A teď se přesuneme do jižních Čech. I tady odstraňují škody po silné bouři. Mezi nejvíce postižená místa patří okolí Jaderné elektrárny Temelín. Poničené je hlavně elektrické vedení, ale také třeba dříteňský zámek nebo obecní budovy.

Silné bouřky na Šumavě vyvrátily nebo zlámaly přes čtyřicet tisíc metrů krychlových stromů

Kvůli polomům jsou některé trasy hlavně na jihu národního parku nepřístupné. Přesto turisti často nebezpečí nedbají. Cesty teď kvůli těžbě pravidelně hlídá strážní služba. Lesníci tu budou vývraty odklízet minimálně do konce prázdnin.

Odstraňování následků bouřek ve Stebně

Ve Stebně na Lounsku, kde také odklízejí následky čtvrteční bouře, řádění tornáda vyloučili. Podle meteorologů poničil obec na severu Čech jev zvaný downburst. V podstatě se jedná o studený proud, který padá velkou rychlostí na zem a doprovází ho často silný vítr, kroupy a déšť. Ve Stebně napáchal škody skoro za 100 milionů korun.

Hrozí další bouřky

Varování před silnými bouřkami s přívalovým deštěm. Ty hrozí na území Česka - v noci na středu. Doprovázet je má silný vítr a krupobití. Podle výstrahy má být situace horší v západní polovině země, tam by se zároveň mohly rozvodnit některé řeky.

Testování na covid-19 ve školách po prázdninách

Žáci, kteří nebudou očkovaní, se na začátku září celkem třikrát preventivně otestují. Začne se s tím 1. září, děti nastupující do prvních tříd se ale budou moci vyšetřit až o den později. Další vlna testování se plánuje na 6. a 9. září.

Poslední možnost odvolat se proti výsledku maturity

Poslední možnost odvolat se mají dnes maturanti, kteří propadli u písemných testů. Týká se to všech, kteří u nich byli v řádném květnovém termínu. Podle dat společnosti Cermat na jaře neuspělo u didaktických testů necelých 8 tisíc studentů.

Druhá dávka vakcíny od Pfizeru dříve

Lidé si můžou změnit termín očkování druhou dávkou vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer/BioNTech. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je posun možný až o 8 dní a to telefonicky na lince 1221.

Hotel Thermal se otevírá návštěvníkům

Karlovarský hotel Thermal se otevřel prvním hostům. Nabízí teď dvě patra nových pokojů. Na největší rekonstrukci ve své historii čekala tato brutalistní stavba 30 let.

Pražská magistrála kolabuje

Silničáři začali s výměnou dlažby na pražském Hlávkově mostě. Řidiči tak musejí počítat s dopravními omezeními na jednom z nejvytíženějších míst v metropoli.

Vysočina jako jediný kraj nemá lůžkový hospic

Tamní spolek Mezi stromy o něj usiluje už šestým rokem. Zatím mu ale pouze přibývají komplikace. Ačkoliv už má rozpracovaný projekt, na peníze od Ministerstva zdravotnictví na jeho stavbu stále čeká. Záchranou teď má být kraj, který původně lůžkový hospic nepodporoval.

Nové překladiště odpadu v Černošíně u Stříbra

Až 10 tisíc tun smetí ročně pojme nové překladiště odpadu. Šetřit má životní prostředí, protože navezený materiál se na něm bude třídit. Navíc skládkování má být v Česku od roku 2030 výrazně omezené.

Policie testuje samoobslužné Pol Pointy

Středočeská policie testuje samoobslužné Pol Pointy. Jde o mobilní zařízení, které lidem umožňuje kontaktovat policisty formou videohovoru. Nový terminál umístili do Rožmitálu pod Třemšínem. Další už fungují také na jiných místech v regionu.

Kroužkování čápů vrcholí

Podle ornitologů se letos na jedno hnízdo narodilo víc čápat, než bývá obvyklé. Je to díky deštivému počasí předchozích měsíců, které čápům zajistilo dostatek potravy.

Výluka vysílače Jihlava - Javořice

V úterý 29. června dojde k výluce vysílače Jihlava - Javořice, která se týká multiplexu 21. Česká televize tak nebude v tomto pásmu vysílat mezi 6. a 15. hodinou. Důvodem je pravidelná kontrola a údržba vysílače.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ZJ ST AD HD