2 lidé zemřeli a další 2 pracovníci čističky odpadních vod v Plzni leží ve velmi vážném stavu v nemocnici. V jedné z budov tam dopoledne unikly koncentrované chemikálie. Úpravna vody v pražském Podolí se vrátila po rekonstrukci do provozu. Doteď vodárna fungovala pouze jako záložní zdroj, je tak spuštěná poprvé od roku 2002.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Únik chemikálií v Plzni

Dva lidé zemřeli a dva jsou ve vážném stavu v nemocnici po dopoledním úniku chemikálií v Plzni Skvrňanech. Nebezpečné látky na bázi síry unikly ve vysokých koncentracích v areálu soukromé firmy. Nehoda zasáhla sedm lidí.

Nejteplejší den roku

Dnešek je prozatím nejteplejším dnem roku. Teploty se v podstatě ve všech větších městech odpoledne vyšplhaly minimálně ke 30 stupňům Celsia. V Praze dosáhly až k 32 a ještě o 2 stupně víc bylo v Plzni. Teplé sluneční paprsky si proto lidé užívali třeba u vody. Horko ale komplikovalo práci testovacím týmům v nemocnicích nebo v odběrových stanech.

Kvůli teplému a suchému počasí zdvojnásobil počet výjezdů hasičů.

Kvůli teplému a suchému počasí se během uplynulých dvou dnů počet výjezdů hasičů v celé republice zdvojnásobil. Před víkendem proto vydali výstrahu. Vzhledem k vysokému riziku požáru vyzývají k maximální opatrnosti a varují především před rozděláváním ohňů ve volné přírodě.

Obvinění zastupitelů Krupky

12 zastupitelů Krupky na Teplicku obvinili policisté kvůli prodeji pozemků. Podle vyšetřovatele měli developerské firmě levně prodat pozemek na stavbu rodinných domů, a tím tak město poškodit. Sousední pozemky, které byly také v majetku města, radnice totiž nabízela asi třikrát dráž.

Očkování ve škole

Až 3 tisíce lidí se můžou nechat do dnešní 22.hodiny naočkovat v základní škole na Strossmayerově náměstí v Praze. Nutná je ale předchozí registrace. Radnice akci organizuje společně s poliklinikou Prahy 7.

Zničený památník ve Fryšavě

Poničený válečný památník ve Fryšavě na Žďársku. Někdo rozlomil desku a odstranil hvězdu z kamenné sochy od Vincence Makovského. Pod památníkem na hřbitově jsou pochovaní nejen sovětští partyzáni, ale také předci místních lidí.

Pošta bude mít o víkendu zavřeno

Úderem 19.hodiny dnes Česká pošta uzavře všechny své pobočky. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat i Balíkoven Partner, které nebudou vydávat zásilky. Dostupné nebudou ani webové stránky. Odstávka potrvá do nedělní půlnoci.

Pitování jako na dálnici v USA

Policisté cvičí na polygonu v Hradci Králové metodu zastavování ujíždějících řidičů. Hlídka vůz dostihne a přetočí ho v kontaktu do protisměru.

Požár v Unipetrolu soud nepotrestal

Mostecký soud dnes zprostil viny dva zaměstnance chemičky Unipetrol, kteří byli obžalováni v souvislosti s výbuchem v litvínovském areálu v roce 2015. Podle obžaloby se měli dopustit ohrožení z nedbalosti tím, že po úniku propylenu nespustili vodní a parní clony, aby zmírnili následky havárie.

Domov ve Svojšicích skončil

Sociální zařízení pro lidi s psychickým onemocněním ve Svojšicích skončilo. Všichni jeho klienti se přestěhovali do jiného bydlení, někteří do Kolína, jiní mají byty v Praze. Podle ředitele ústavu je barokní zámek, ve kterém domov sídlí, ve špatném stavu a pro klienty už nebyl vhodný.

79 let od dopadení parašutistů v kryptě kostela

Před 79 lety nacisté odhalili úkryt parašutistů, kteří zaútočili na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Celkem sedm výsadkářů se ukrývalo v kryptě pravoslavného kostela v Resslově ulici v Praze.

Královéhradecký divadelní festival začíná

Začíná Mezinárodní divadelní festival v Hradci Králové Divadlo evropských regionů

Zahradní slavnosti v Českém Krumlově

Zahradní slavnosti nahrazují tradiční krumlovské Slavnosti pětilisté růže, které se organizátoři kvůli koronavirové epidemii rozhodli odložit na později.

Pražská Loreta se otevírá návštěvníkům

V pražské Loretě se budou o víkendu konat prohlídky věže. Běžně jsou její prostory návštěvníkům uzavřené z bezpečnostních důvodů. Lidé si teď budou moci zblízka prohlédnout barokní mechanismus stále funkční zvonohry

Úpravna vody v Podolí opravená

Úpravna vody v pražském Podolí se dnes po rekonstrukci vrátila do provozu. Dosud vodárna fungovala pouze jako záložní zdroj. Po opravách může využívat i vodu z Vltavy. Zároveň také může zajistit dodávku pitné vody při odstávkách přivaděčů z úpraven v Káraném a na Želivce.

Vysouvání nového mostu přes Labe

103 metrů dlouhou ocelovou konstrukci, která visí jen několik metrů nad hladinou Labe, teď můžou vidět lidé v Čelákovicích na Nymbursku. Správa železnic tam už druhý den vysouvá železniční most, který oba břehy spojí.

Ústav chirurgie ruky ve Vysokém rozšiřuje kapacitu

Ve Vysokém nad Jizerou začíná výstavba nového lůžkového pavilonu Ústavu chirurgie ruky. Potrvá do léta příštího roku. Kapacita nemocnice zůstane i po dostavbě stejná, pacientům se však zvýší standard.

Problémy s kůrovcem v Českém Švýcarsku

Husté lesy mezi pískovcovými skalami jsou minulostí. Kůrovci podlehla v Českém Švýcarsku většina smrků. Ačkoliv dříve se mrtvé stromy kácely, teď je lesníci nechávají v přírodě. Kvůli bezpečnosti museli správci národního parku zavřít několik turistických tras.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ZJ ST AD HD