Továrny v průmyslových zónách na Plzeňsku hledají tisíce nových zaměstnanců. Na úřadu práce v Plzeňském kraji je teď dvojnásobek volných míst než uchazečů o práci. Největším astronomickým úkazem letošního června je částečné zatmění Slunce. Zatmění Slunce viditelné v celém svém průběhu jsme dnes v Česku mohli pozorovat po šesti letech.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv

Firmy se potýkají s nedostatkem pracovníků

Po covidovém uvolnění začíná být nouze o technické pracovníky. Továrny v průmyslových zónách kolem Plzně teď hledají tisíce zaměstnanců.

Chybí brigádníci

Dost není ani brigádníků - na práce v zemědělství nebo ve skladech. Tady se projevuje, že kvůli covidové pandemii a přetrvávajícím restrikcím do země pořád ještě nemůžou přijet pracovníci z ciziny.

Koronavirus v domově pro seniory

V domově důchodců ve Velkých Hamrech na Jablonecku zemřel jeden jeho obyvatel, zjistilo se, že byl nakažený koronavirem, přestože byl proti němu na začátku roku očkovaný, a to oběma dávkami vakcíny.

Krádež vakcín v Českém Krumlově

Nemocnice v Českém Krumlově řeší jiný problém: Ztratilo se v ní 5 ampulí vakcíny proti covidu od společnosti Pfizer/BioNTech. Podle ředitele Vojtěcha Remeně byly připravené k naředění a zřejmě je někdo ukradl. Případem se zabývá policie.

Nebezpečné skály

Zvětralé skály podél silnic nebo železničních tratí a z nich odpadávající kameny ohrožují bezpečnost provozu - a třeba v Karlovarském kraji jsou takových míst desítky, nejvíc podél Ohře.

Nebezpečné skály kolem Ohře

K velkým sesuvům tady dochází několikrát ročně. Silničáři kvůli nim musí i na hodiny zastavit dopravu. Sesuvům nahrává jarní počasí, kdy ještě skály nejsou zarostlé, a jsou tak náchylnější na výkyvy teplot, na vítr a déšť.

Nestabilní skály řeší silničáři i záchranáři

Záchranáři na vodní nádrži České údolí v Plzni nacvičovali záchranu osob z vodní hladiny za pomoci vrtulníku. Jedná se o jednu z nejtěžších disciplín. Před několika dny se ze skály na Butově zřítil cizinec a na místo letěli právě hasiči a letečtí záchranáři.

S horolezcem se utrhl skalní blok

V Plzeňském kraji, konkrétně v Butově na břehu Hracholuské přehrady, se před několika dny utrhl skalní blok s horolezcem. Osmatřicetiletý muž na místě zemřel.

Zatmění Slunce

V Česku bylo dnes přes poledne možné pozorovat částečné zatmění Slunce. To nastává, když se Měsíc dostane do přímky mezi Zemi a Slunce a při pohledu ze Země Slunce buď úplně, nebo částečně zakryje.

Koronavirus v pražské městské dopravě

V pražské městské dopravě se koronavirus nešíří a při dodržování hygienických opatření je tam riziko nákazy covidem minimální. Ukázala to studie Dopravního podniku hlavního města a Akademie věd inspirovaná podobným výzkumem v londýnské dopravě.

Privatizace bytů

Více měst po republice teď přistupuje k privatizaci bytů: Ve většině případů je k tomu vede pragmatismus - zastarávající bytový fond chátrá, na rekonstrukce by radnice musely vydat i stamiliony korun, a tak je spíš chtějí nechat už na soukromých majitelích.

Testování na táborech

Děti na letních táborech, které před odjezdem absolvují PCR-testy na covid, nebudou muset pak během turnusu podstupovat další testy vždy po 7-mi dnech – jak bylo rozhodnuto původně. U antigenních testů ale tato povinnost zůstane.

Věž Jakobínka získala Oscara

Jediná památka v Česku letos získala takzvaného památkářského Oscara - věž Jakobínka na jihočeském hradě Rožmberk. Ceny Evropské komise a organizace Europa Nostra ocenily její nedávnou unikátní rekonstrukci, která chátrající památku zachránila.

Aktivisté obsadili rypadla

Aktivisté sdružení Pod zem dnes obsadili dvě skrývková rypadla v uhelných lomech Bílina na Teplicku a Nástup - Tušimice na Chomutovsku. Na každém stroji byli 4 lidé. Žádali rychlý konec těžby a rozhodování přenést na úroveň samospráv. Těžaři, museli kvůli protestu zastavit práce.

Sněhové pole na Studniční hoře

Sněhové pole na Studniční hoře v Krkonoších přezdívané Mapa republiky vydrží až do července. Naznačují to výsledky posledních měření.

79 let od vypálení Lidic

Dnes je to 79 let od vyvraždění, vypálení a likvidace Lidic – nacisty za 2.světové války. Jejich volba na vesnici u Kladna padla kvůli domnělé spojitosti s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Rušení lokálních spojů ve středních Čechách

Lokální spoj mezi středočeským Křincem a Městcem Králové chtějí místní starostové zachovat. Reagují tak na plány hejtmanství, které zvažuje, že některé linky kvůli úsporám zruší nebo nahradí autobusy. Vytipovalo se tak 13 méně vytížených spojů. Definitivní rozhodnutí má padnout do konce června.

Karnevalové masky

Papírenská výroba v Zákupech na Českolipsku trvá nepřetržitě od roku 1884. Loňský rok a koronavirová omezení unikátní výrobu karnevalových masek výrazně ohrozily.

Aligátoři a želvy v Ústí nad Labem jsou opět k vidění

Zoologická zahrada v Ústí nad Labem dnes vypouštěla aligátory do venkovních prostor. Samce Libora vážícího dvě stě padesát kilo a o polovinu lehčí samici Adélu. Kromě nich byly na venkovní stanoviště přesunuty i želvy.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ZJ ST AD HD