Koronavirová krize dopadá také na české skláře. V některých sklárnách už začali s propouštěním zaměstnanců, jinde se snaží krizi překlenout tím, že si zaměstnanci vybírají dovolenou. Domovy pro seniory a ústavy sociální péče jsou už 7 týdnů pro návštěvy zavřené. To se podle provozovatelů a psychologů negativně odráží na psychice jejich obyvatel.

Obsah dílu

Testování kolektivní imunity vůči koronaviru

Mimořádně velký zájem od prvních hodin u všech odběrových stanů byl mezi lidmi o testování kolektivní imunity vůči koronaviru: Organizátoři nikoho neodmítli, ale třeba v Brně už po 3 hodinách, kdy lidi stáli ve frontách, vyzývali, aby další zájemci už dne

Městský soud v Praze zrušil 4 opatření Ministerstva zdravotnictví

Městský soud v Praze zrušil 4 opatření Ministerstva zdravotnictví, která se týkají omezení volného pohybu a maloobchodního prodeje.

Koronovarová krize dolehla i na české sklářství

Jako na mnoho jiných - koronovarová krize dolehla i na české sklářství: Některé výrobny se propouštění snaží vyhnout tím, že si zaměstnanci vybírají nařízenou dovolenou, některé už s propouštěním pracovníků začaly.

Provozovny drobných řemeslníků už 4.den můžou zase fungovat

Provozovny drobných řemeslníků už 4.den můžou zase fungovat: I když to, samo o sobě, pro ně většinou celkem nic neznamenalo - "oddechli" si, až když se jim začali vracet první zákazníci.

Kvůli uzavřeným kasinům v době karantény přichází příhraniční města a obce až o dvě třetiny rozpočtu

Pro většinu z nich jde přitom o hlavní zdroj příjmu. A radnice musí začít šetřit. Železná Ruda si dokonce musí vzít úvěr na financování výstavby průtahu městem. Z rozpočtu totiž měla na projekt přispět dvanácti miliony.

Vlastníkům lesů chybí slibované státní peníze

V nesnadné situaci jsou vlastníci lesů: Většinou pořád postrádají dotace na likvidaci kůrovcové kalamity za poslední 3 roky. Aktuálně řeší i pozastavení odbytu kvůli nouzovému stavu.

Výdaje za vzdělávání na vysokých školách jako náklad, který je možné odečíst přímo z daní

S takovým návrhem přišel předseda Asociace soukromých vysokých škol Jan Mojžíš.

Kvůli špatné dezinfekci látkových roušek roste v celém Česku riziko požárů

Jen v Plzeňském kraji už vyjeli hasiči k víc než deset případům, kdy se při vyvařování bavlněné roušky vznítily nebo se začaly pálit. Řada lidí navíc stále dezinfikuje ochranné prostředky v mikrovlnných troubách. Tam je riziko požáru ještě větší.

4 tuny mrtvých rych zůstalo ležet po výlovu rybníka v Žinkovech na jižním Plzeňsku

4 tuny mrtvých ryb zůstaly na březích po výlovu rybníka v Žinkovech na jižním Plzeňsku: Vypouštěl se po několika letech kvůli plánované rekonstrukci bezpečnostního přelivu.

Padající hvězdy lze v tyto dny na obloze sledovat i pouhým okem

Padající hvězdy - odborně meteorický roj Lyrid - to podle souhvězdí Lyry, z něhož meteory různými směry vylétávají - lze v tyto dny na obloze pozorovat i pouhým okem.

Díky poklesu znečištění je lepší viditelnost pro pozorování hvězd

V návaznosti na obrázky, které jsme viděli: Omezení pohybu, nouzový stav a další restriktivní opatření v čase koronavirové pandemie mají v důsledku jeden pozitivní efekt - pokles znečištění ovzduší a s tím související třeba i lepší viditelnost.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ZJ ST AD HD