Zaměstnanci domova pro seniory v České Kamenici jsou nepřetržitě už více než 2 týdny v práci. Zůstali bydlet se svými klienty. Je to kvůli obavám z šíření koronaviru. Spolu se šířením koronaviru přibývá i poplašných zpráv. Ty jsou ale v době nouzového stavu zločinem. V celé ČR řešili policisté v průběhu března 18 takových případů.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Hledání volných lůžek

Kraje musí uvolnit 10 procent z lůžkové kapacity domovů pro seniory pro případné nemocné. A vytvořit dalších 60 lůžek na každých 100 000 obyvatel.

Liberecký kraj odmítá plošné vymezení 60 lůžek v nemocnicích na 100.000 obyvatel pro seniory s onemocněním COVID-19.

Krizovému nařízení ministerstva zdravotnictví se hejtman Martin Půta vzepřel. Nakonec se s Janem Hamáčkem dohodl na kompromisním řešení.

Starostové z Frýdlantska poslali vládě tichý apel.

Chtějí veřejně upozornit na nedostatečnou pomoc státu v období šíření koronaviru. Vyzývají vládu, aby poslala do krajů ochranné prostředky, ale hlavně testovací sady, které si vlastními silami opatřit nedokážou.

Otevřené domácí potřeby

Dneska se znovu otevřely prodejny domácích potřeb. Ty, které nabízejí ochranné prostředky - proti šíření koronaviru. Rozhodla o tom včera vláda.

Najemné v bytech

Místo výpovědi - odklad nájmu. Tedy pokud nájemník nemá - kvůli současné situaci na zaplacení. Dluh pak bude moci splatit - do konce května příštího roku. Návrh zákona včera schválila vláda, příští týden by ho měla řešit sněmovna.

Navrátilci do Česka

V dobrovolném registru Čechů v zahraničí, systému DROZD, je aktuálně přihlášeno zhruba 10 tisíc lidí. Ministerstvo zahraničí zorganizovalo návrat dalších z nich.

Návrat handicapovaného

Celý měsíc trvalo Národní radě osob se zdravotním postižením, než se jí povedlo vyjednat návrat - mimo oficiální hraniční přechod - pro hendikepovaného občana České republiky z Německa.

Aktuální čísla

Počet nakažených a testovaných v Česku.

Karanténa domova seniorů v Litoměřicích

Domov U Trati v Litoměřicích stále zůstává v karanténě. V krizovém režimu může fungovat i několik týdnů. Nakažených je 52 klientů a 11 zaměstnanců.

Do Domova seniorů v Břevnici přijeli dnes pomáhat medici z Prahy

Klienti domova se nemohou setkávat ani s příbuznými. Posílají jim jen vzkazy .

Laboratoře v Plzeňském kraji nestíhají

Laboratoře Plzeňského kraje nestíhají a denně tam zůstává 100 až 300 vzorků nezpracovaných.

Jezeří na seznamu nejohroženějších památek Evropy

Státní zámek Jezeří na Mostecku patří nově mezi 7 nej-ohroženějších památek Evropy. Je tak první českou památkou, která se na seznam dostala. Zveřejnila ho organizace pro kulturní dědictví Europa Nostra.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ZJ ST AD HD