Kvůli šíření koronaviru vyhlásila vláda v ČR nouzový stav. Platí od dnešní 14. hodiny. Pandemie nemoci je už ve všech krajích ČR, aktuálně je na území republiky potvrzených 96 případů. Zavřené školy a někde i školky mají dopad hlavně na zdravotnictví. Například jen v 5 krajských nemocnicích Pardubického kraje dlouhodobě chybí 120 sester. O dalších 80 můžou nemocnice přijít právě kvůli tomu, že zůstanou doma s dětmi.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Vyhlášen nouzový stav

Kvůli výskytu koronaviru vyhlásila vláda - na 30 dnů - na celém území Česka nouzový stav. Platí od dnešních 14-ti hodin.

Mimořádná opatření

Vláda vyhlásila taky nová - mimořádná opatření. Ta mají zabránit v dalším šíření nákazy COVID-19.

Nouzový stav v regionech

A teď se podíváme, jak se firmy chystají na restriktivní nařízení v praxi.

Ochrana hranic s Rakouskem a Německem

Další mimořádná opatření se týkají - pohybu osob a překračování hranic. Dotknou se - jak cizinců mířících do Česka, tak i Čechů, kteří by se chtěli vydat do zahraničí.

Hraniční přechody

Na německých a rakouských hranicích budou - od půlnoci z pátku na sobotu zavedeny kontroly. Otevřeno bude pouze 11 vybraných přechodů.

Kontroly na hraničních přechodech

A jedním z míst, kde bude možné přecházet hranice s Německem, je Rozvadov. Tam vše už od rána sleduje Daniela Tunklová.

Jak čelí koronaviru Slovensko

Taky Slovensko zavádí - kvůli koronaviru - přísná opatření. Uzavře své hranice - včetně tří mezinárodních letišť. Do země se tak nedostane žádný cizinec.

Počty lidí nakažených koronavirem

Pozitivní test na koronavirus mělo celo-světově k dnešnímu dni více než 127 tisíc pacientů celkem ve 116-ti zemích. Přibývá ale také vyléčených. Těch je aktuálně více než 68 tisíc.

Nákaza v Moravskoslezském kraji

První případ nákazy nemocí COVID-19 evidují hygienici také v Moravsko-slezském kraji.

Odebírání vzorků k testům na koronavirus

Vedle speciálního odběrového místa, které postaví v Ostravě, fungují v regionech - už zhruba týden - odběrové služby, které jezdí na základě výzvy hygieniků odebírát vzorky - pro test na koronavirus - přímo k pacientům domů.

Nasazení pracovníků laboratoří

Právě kvůli množství odebraných vzorků - pracují lidé v laboratořích už několik týdnů na maximální výkon.

Pozastavení výuky na školách

Výuka na základních a středních školách je po celé zemi - od včerejška - dočasně pozastavená. Děti většinou dostaly domácí úkoly - na týden nebo 14 dní.

Studenti před zkouškami

Nejistota trápí i desítky tisíc studentů - hlavně maturující středoškoláky a studenty univerzit, kteří měli jít ke státnicím. Zatím čekají na potvrzení nebo přeložení termínů zkoušek.

Nemocnice bojují s nedostatkem zdravotníků

Nemocnice bojují s nedostatkem zdravotníků, začínají odkládat méně závažné operace a připravují se na nárůst pacientů.

Roušky pro onkologické pacienty

Onkologičtí pacienti – jedni z nej-ohroženějších, kteří potřebují roušky k běžnému životu. Sehnat je - je pro ně obtížné. Nadační fond "Šance onkoláčkům" uspořádal sbírku roušek a respirátorů pro nemocné děti

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ZJ ST AD HD