Stavbu dálnice D3 u Českých Budějovic může ohrozit sesuv půdy z okolního svahu. Zjistili to při pravidelném průzkumu odborníci České geologické služby. Loňská sklizeň ovoce byla třetí nejhorší za posledních deset let. Oproti roku 2018 klesla o čtvrtinu. Podepsaly se na tom jarní mrazy, suché léto i lokální krupobití.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Stavbu dálnice D3 může ohrozit sesuv půdy

Stavbu dálnice D3 v úseku mezi Hodějovicemi a Třebonínem může ohrozit sesuv půdy. Zjistili to při pravidelném průzkumu odborníci České geologické služby. Silničáři chtějí úsek zprovoznit v roce 2022 a má sloužit i jako obchvat Českých Budějovic.

Liberecký kraj uložil společnosti Arriva pokutu 815 tisíc korun.

Sankce jsou za problémy na železnici - konkrétně za nedodržování jízdních řádů a také nefunkční odbavovací a informační systém ve vlacích. Na tratích Libereckého kraje jezdí vlaky společnosti Arriva od 15. prosince.

Další požár ve výrobní lince přádelny v Chocni po roce

Požár na stejném místě jako loni - tedy ve výrobní lince přádelny v Chocni - likvidovali hasiči na Orlickoústecku. Minulý rok tam hořelo 31. ledna. Tentokrát včera po sedmé hodině večer. Škoda se odhaduje na 550 tisíc korun.

Česku hrozí chřipková epidemie

V příštích týdnech Česko zasáhne chřipková epidemie. Odhaduje to Státní zdravotní ústav. Jen za posledních sedm dní se zvýšil počet nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest o 60%. Rozvoj choroby se očekává ve vlnách.

Šanghaj pozastavila veškeré oficiální styky s Prahou

Rozhodnutí přišlo den po podepsání partnerské smlouvy mezi hlavním městěm a tchaj-wanskou metropolí Tchaj-pej. Už v říjnu skončila dohoda s Pekingem kvůli sporu o vyškrtnutí klauzule, že Praha uznává jednotnou Čínu.

Mimořádné jednání o odvolání vedení Prahy 1

Ještě před jednáním podepsala novou koaliční smlouvu uskupení "My, co tady žijeme", ANO a ODS. Přímo na Žofíně, kde se jednání koná, je redaktorka Ivana Malá.

Měsíc bez vody je část obce Jedousov na Pardubicku

Lidem voda zmizela ze studní, když si jeden ze sousedů nechal vyhloubit téměř šedesáti metrový vrt. Stejná firma ho v minulých dnech zatěsnila a všichni teď čekají, zda se voda do studní začne vracet. Vesnice vodovod nemá.

Protest proti stavbě domova seniorů na Praze 2

Před radnicí Prahy 2 odpoledne protestovali odpůrci stavby domova pro seniory. Kritikům se nelíbí, že městská část hodlá zbourat historické sportoviště a pokácet stromy u Riegrových sadů. Radnice kritiku zásadně odmítá.

Nenávistné komentáře na sociálních sítích u soudu

Soud odročil líčení se ženou, která psala nenávistné komentáře. Posuzované výroky se týkaly migrantů zadržených na dálnici D5 u Plzně. Podle obžaloby se dopustila podněcování k nenávisti vůči skupině osob.

V Loučné pod Klínovcem přispějí lidem na vytápění

Zima v horských oblastech je drahá. Vysoké ceny za vytápění proto trápí většinu obyvatel. Těm v Loučné pod Klínovcem na ně začala nově přispívat přímo obec. A to do maximální výše pěti tisíc korun. Nárok na příspěvek ale budou mít jen obyvatelé s trvalým

Lyžařské areály chtějí budovat akumulační nádrže

Provozovatelé lyžařských areálů kvůli nedostatku přírodního sněhu musí uměle zasněžovat víc než v letech minulých. Problém by mohly vyřešit nové akumulační nádrže.

Loňská sklizeň ovoce byla třetí nejhorší za posledních 10 let

Oproti roku 2018 byla sklizeň o čtvrtinu nižší. Mohou za to jarní mrazy, suché léto i lokální krupobití.

Těžký život na vsi

Lidé se z velkých měst stěhují na venkov. Hlavně do okolí Prahy a Českých Budějovic. Vychází to z dat ČSÚ. V obcích do dvou tisíc obyvatel si lidé ale mnohdy ani nenakoupí, nedojdou na oběd a jsou závislí na dopravě autem.

Výsadkáři v Chrudimi se rozšíří na pluk

První nováčci se připojili k nově budovanému pluku v Chrudimi, kde se rozšíří elitní vojenská jednotka.

Rozpočet Poličky doplácí na sucho a kůrovce

Město hospodaří s více než dvěma tisíci hektary lesa. Ročně si díky tomu přišlo na 10 milionů - ty se investovaly třeba do nových chodníků. Teď naopak stejná částka putuje na školy způsobené suchem a kůrovcem. Pro radniční kasu je to výpadek 20 milionů.

Obec Chotyně chce zachránit historické nádraží

Správa železnic budovu nevyužívá, chce část zbourat. To se ale nelíbí obyvatelům Chotyně, ani Libereckému kraji. Nádraží chtějí zachovat pro další generace.

V Ústí nad Labem opět dražší parkovné

Město Ústí nad Labem od února opět zdraží parkovné ve vybraných ulicích. Magistrát se rozhodl pro navýšení ceny, aby řidiče donutil neparkovat ve městě celodenně. Zároveň je chce naučit zajíždět na odstavná parkoviště nedaleko centra.

Výstava jako pocta obětem holocaustu

Motýli v ghettu nežijí. Původní výstava studentů plzeňské Fakulty umění a designu připomíná 27 obětí holocaustu. Expozice je v západočeské metropoli v Galerii Ladislava Sutnara i ve Staré synagoze.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST AD HD