Firmy nemají lidi a do práce tak odchází i čím dál víc středoškoláků. Jenom loni v Plzeňském kraji obor s výučním listem nedokončilo 30 % lidí. Senior Vlastimil Beck z Liberce se nemohl dočkat konce prázdnin. Je totiž jedním z deseti seniorů ve městě, kteří střeží přechody před školami.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpáv.

Začal nový školní rok.

Letní prázdniny jsou definitivně minulostí, děti usedly do školních lavic. Vůbec poprvé - na svojí první cestu do školy - dnes ráno vyrazilo bezmála 110 000 prvňáků.

První školní den ochrnuté malířky Barbory Sedláčkové.

Od dětství kvůli nemoci neovládá ruce a nohy. Chybnou diagnózu změnili lékaři až po 12 letech a teď se Barbora Sedláčková poprvé vydala na střední školu.

Školní rok 2019/ 2020 v číslech

Letos nastupuje 107 800 prvňáčků. Základní školy navštěvuje asi 953 500 žáků, střední školy pak 409 000 studentů. Průměrný plat učitele byl začátkem roku 36 224 Kč.

Na nový školní rok se těšil i Vlastimil Beck z Liberce.

Je mu sice devětašedesát, přesto se už nemohl konce prázdnin dočkat. Je jedním z deseti seniorů ve městě, kteří střeží přechody před školami.

Více středoškoláků odchází ze studia za výhodnými platebními nabídkami

Firmy nemají zaměstnance, a tak za jejich výhodnými platovými nabídkami odchází čím dál víc středoškoláků ještě před dokončením studia

Sušická nemocnice zpět v rukách města

Po čtyřech letech pokusů najít ideální model fungování se ze soukromé Sušické nemocnice stala dnes zase městská. Od provozu ustupuje skupina Penta, která zrušila několik oddělení a sklidila tak kritiku místních obyvatel.

Krkonošská causa bobtná

Přibylo obvinění v cause 9 stíhaných lidí kvůli dotovaným projektům v Krkonoších.

Změna trasování plavebního kanálu u Přelouče

Po dvaceti pěti letech průtahů dostane projekt výstavby plavebního kanálu u Přelouče druhou šanci. Ředitelství vodních cest připravuje změnu trasování, tak aby plavební dráha vyhověla i ekologům.

Vyčíslování škod po přívalových deštích.

Pojišťovny pořád ještě vyčíslují škody po silných víkendových bouřkách. Nejvíc pojistných událostí nahlásili klienti ze Středočeského kraje.

Přírodní rezervace Maršálka pod návaly bahna.

Velké škody bouřky napáchaly v CHKO Železné hory, kde záplava bahna z pole pohřbila vzácné druhy rostlin a živočichů. Často jde o původní druhy, zvyklé na minimum živin. Teď se tam ale dostala ornice plná hnojiva.

Uklid po přívalových deštích v Kadani.

Voda zatopila silnice a několik sklepů. Vylil se také Bystřický a Kadaňský potok.

V Krkonoších ubývá obyvatel

Hodinové fronty na lanovku na Sněžku nebo třeba na stezku Korunami stromů. Tak to vypadalo během léta v Krkonoších. Na jednu stranu české hory během letní sezony praskaly pod náporem turistů, na stranu druhou tu ale ubývá dlouhodobě žijících obyvatel a mí

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD