Národní pivovar Budvar zprovozní ještě letos novou stáčecí linku. V příštím roce bude investovat do rozvoje skoro půl miliardy korun. Na Vysočině sílí odpor obcí proti vybudování hlubinného úložiště radioaktivních odpadů, které tam plánuje Správa úložišť radioaktivního odpadu. Šest obcí v lokalitě Čertův Hrádek se spojilo a postupuje společně.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Silné bouřky s přívalovým deštěm

Zatím zanechaly největší škodu v Praze. Po jedenácté hodině se v metropoli začaly zpožďovat tramvaje a autobusy, a to zhruba o 90 minut. Voda v některých místech zaplavila silnice a výhybky.

Ústecko bez vody

I přes občasný prudký déšť je ale v Česku řada suchých míst a voda schází také ve vodojemech. Například situace na severu republiky je tak vážná, že kdyby ji vodohospodáři neřešili, přestala by v některých domácnostech téct voda z kohoutků.

Kvůli suchu začalo historicky první dopouštění jezera Matydla v Mostě.

Jezero vzniklo před lety zatopením hnědouhelného dolu, nemá žádný přirozený přítok a zatím bylo závislé jen na srážkách. Jenomže kvůli opakovaným vysokým teplotám se voda ve velkém množství odpařuje.

ŘSD zatím nepřevezme opravenou silnici 1/35

Ředitelství silnic a dálnic odmítlo převzít opravenou silnici 1/35 na průtahu Vysokým Mýtem. V některých místech se totiž už po několika týdnech objevily vyjeté koleje.

Tragédie v Humpolci: jendo mrtvé a druhé těžce zraněné dítě

Terénní Hyundai dnes v 8:45 v ulici Hradská najel do kočárku a zabil dvou a půl letého chlapce. Jeho osmiměsíční sestru ve vážném stavu odvezl vrtulník do brněnské nemocnice. S kočárkem šla po ulici babička dětí.

Dalších 53 milionů korun chce MPO rozdělit všem obcím, jejichž území stát vytipoval jako možné úložiště jaderného odpadu

Tyto peníze ale dostanou nejdříve v roce 2021, až projde věcný záměr zákona o zapojení obcí do výběru vhodné lokality. Ne všechny ale o peníze stojí.

Na Vysočině sílí odpor proti úložišti

Šest obcí v lokalitě Čertův Hrádek se spojilo a postupuje proti jadernému úložišti společně. Obce si najaly i společného právníka.

Národní pivovar Budvar plánuje do dvou let vařit o čtvrtinu piva víc než teď

Dostat se tak chce za hranici dvou milionů hektolitrů ročně. Ještě letos proto zprovozní novou stáčecí linku a v příštím roce bude investovat do rozvoje skoro půl miliardy korun.

Sucho a nedostatek srážek zvyšují na Šumavě riziko požárů

Hasiči i strážci národního parku kvůli tomu posilují protipožární hlídky. Navzdory nebezpečí řada turistů rozdělává oheň i v nejchráněnějších částech národního parku. Většinou jde o místa, kam se hasičská technika vůbec nedostane.

Zakládání ohňů v Brdech

V Brdech řeší strážci chráněné krajinné oblasti podobný problém. I přesto, že je tady rozdělávání ohně zakázané, v často navštěvovaných lokalitách vznikají desítky nových ohnišť.

Konec kamenolomů v Čechách?

Opravují se železnice, staví silnice a na vše je potřeba kámen. Přitom podle České geologické služby se za posledních 30 let neotevřel v Česku jediný kamenolom. Brzy nezbyde nic jiného, než surovinu draze dovážet ze zahraničí.

Včelstva na Semilsku decimuje hniloba včelího plodu

Kvůli nákaze, která se v Libereckém kraji objevila po třech letech, museli včelaři všechno spálit. Oheň už zlikvidoval asi stovku včelstev. Nákaza se přesto šíří dál.

Nová Petrova bouda

Druhá nejvýše položená obývaná bouda ve Špindlerově Mlýně Petrova bouda se ještě letos otevře turistům. Před osmi lety zničil jeden ze symbolů Krkonoš kompletně požár.

Nové dveře umisťují technici do opravených kobek na pražském Rašínově nábřeží

Nejde o mříže jako v minulosti, ale velká, skleněná okna, která připomínají čočky.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD