České lesy v současnosti devastuje kůrovcová kalamita, podle některých odborníků nejhorší za posledních 200 let. Podle aktuálních čísel se loni vytěžilo skoro 12 milionů kubíků napadeného dříví, letos se počítá s 15 miliony kubíky. Hlídat toxické látky by hasičům v budoucnu mohlo pomoct nové zařízení, které vzniká na Západočeské univerzitě v Plzni. První prototyp už se testuje.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Kůrovcová delegace na Vysočině

Obce v katastru vodní nádrže Želivka požadují od ministerstva zemědělství finanční pomoc v souvislosti s kůrovcovou kalamitou. Právě Vysočina patří mezi kraje, které jsou nejvíc zasaženy – situace je podle odborníků nejhorší v historii českého lesnictví.

Kůrovec v Česku

České lesy v současnosti devastuje kůrovcová kalamita, podle některých odborníků nejhorší v novodobé historii či za posledních 200 let.

HOST: Kůrovcová kalamita

Patrik Mlynář, náměstek pro řízení sekce lesního hospodářství o kůrovci v Česku a možných řešeních.

Evropská komise v Karlovarském kraji

Pomoc regionům postižených těžbou uhlí - to je hlavní téma zástupců Evropské komise v Karlovarském kraji.

Nejvíc zadlužených dětí je v Plzni

Praha, Ústí nad Labem a nově taky Plzeň zastaví dětské exekuce a zákonodárci připraví legislativní změny, aby k nim v budoucnu už nemuselo docházet: Uvedená krajská města reagují na kampaň společnosti Člověk v tísni, nazvanou „Zadlužené děti“ .

Těžba čediče na Tlustci

O obnovení těžby čediče z kopce Tlustec debatují v Brništi na Českolipsku zástupci přilehlých obcí, kamenolomu i Ministerstva životního prostředí.

Univerzita testuje nové zařízení pro kontrolu a hlídání radiokaktivity

Nové zařízení opatřené senzory pro kontrolu a hlídání koncentrace toxických látek nebo třeba i radioaktivity vzniká na Západočeské univerzitě v Plzni.

Vyhráli titul, ale musí skončit

Provozovatel nejlepšího kempu v ČR za rok 2018 dostal výpověď oa radních Hradce Králové.

Český den proti rakovině

Český den proti rakovině - nejstarší sbírka v České republice. Dnes lidé koupí květu měsíčku lékařského pomohli hlavně v boji proti rakovině plic. Tou ročně onemocní 7 tisíc lidí. Pět tisíc jich pak nemoci podlehne.

ŽIVĚ: Začínají Navalis

V centru Prahy se scházejí lidé na Svatojánské slavnosti Navalis. Jde o oslavu českého světce - sv. Jana Nepomuckého, patrona všech lidí od vody. Konají se vždy v předvečer jeho svátku a letos pojedenácté.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD