Národní park České Švýcarsko končí boj s kůrovcem. Zakázal plošné kácení na většině území. Podle správců parku je pro přírodu lepší už nezasahovat, aby nevznikala další holá místa. Skoro půl století chátrající Šlechtova restaurace v pražské Stromovce přivítá první návštěvníky o rok později. Náročnou rekonstrukci zbrzdily historické nálezy i neplánované ale nutné statické úpravy.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

České Švýcarsko vzdává boj s kůrovcem

Národní park České Švýcarsko končí boj s kůrovcem. Zakázal plošné kácení na většině uzemí. Škůdce se tu masivně rozmnožil po opakovaném dlouhodobém suchu. Podle správců parku je pro přírodu lepší už nezasahovat, aby nevznikala další holá místa.

HOST: Národní park České Švýcarsko vzdává boj s kůrovcem

Tomáš Salov, mluvčí NP České Švýcarsko k aktuální situaci v Národním parku České Švýcarsko.

Policie žádá opravu silnice, je podle ní riziková

Úzká vozovka, drolící se krajnice, přesto jedno auto za druhým. Tak to vypadá na dvanáctikilometrovém úseku na Orlickoústecku. Policie teď oficiálně žádá Pardubický kraj, aby silnici upravil.

Dnes začínají opravy havarijního mostu v Třebíči u nemocnice

Jeden z nejfrekventovanějších silničních mostů ve městě z roku 1995 se měl původně opravovat až v dalších letech, ale ukázalo se, že je v tak špatném stavu, že je nutné provést jeho kompletní výměnu ještě letos. Půjde o investici za 100 milionů korun.

Zastavení čistírny v Hradci Králové

Radnice v Hradci Králové dala podnět České inspekci životního prostředí k zastavení tamní čistírny odpadních vod. Podle ní nakládala společnost s odpadními vodami v rozporu se zákonem a povolení k provozu jí tak neprodloužila.

Nadšenci zprovoznili parní lokomotivu

Třináct let – tak dlouho trvalo dobrovolníkům ze spolku Mladějovská průmyslová dráha, než zprovoznil unikátní parní lokomotivu. Při náročné opravě museli lokomotivu podélně rozříznout a zúžit – tak aby zvládla jízdu po místní úzkokolejce.

Slavnosti svobody v Plzni

V Západočeské metropoli začaly Slavnosti svobody. Plzeň si jako jediné z velkých měst v Česku každoročně připomíná osvobození americkou armádou v květnu 1945.

Rozhovor s americkým veteránem

George Thompson, americký veterán v rozhovoru o svých zážitcích z 2. světové války.

Přívoz Oseček

Přívoz na Labi v Osečku, který je na polovině říční cesty mezi Kolínem a Poděbrady se chystá na novou sezónu. Díky dotaci tu nejen výletníky, ale i obyvatele obce letos bude převážet nová loď.

Opravil Pragovku

V soukromém muzeu techniky v Telči letos přibyl závodní vůz Praga Piccolo z roku 1931. Podvozek sloužil desítky let jako zahradní traktor. Teď ho Aleš Wimmer přestavěl zpět na závodní auto.

Vyhrál houslista z Liberce

Čtrnáctiletý Daniel Matejča z Liberce se stal laureátem, absolutním vítězem 61. Kocianovy houslové soutěže.

Nová cyklodráha v Novém Městě na Moravě

Ve Vysočina Aréně v Novém Městě na Moravě rozšířili nabídku cyklistického vyžití. V areálu zítra odpoledne otevírají novou atrakci, Pumptrackovou dráhu.

Stěhování balvanu

Více než stotunový balvan dnes v Českých Budějovicích změnil místo. Speciální jeřáb ho kvůli přístavbě Jihočeské vědecké knihovny přesunul o 23 metrů. Obrovský valoun, který byl dřív přírodní sochou, stěhovali po 45 letech.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD