Strážci NP Šumava letos rozdali rekordní množství pokut řidičům, kteří vjeli do chráněné oblasti. Týká se to hlavně jižní části rezervace. V Jivně u Českých Budějovic se opět rozhoduje o údolí Rudolfovského potoka. Obec plánovala část tamní klidové zóny zastavět. Obyvatelé okolních obcí jsou proti.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Strážci šumavského národního parku letos rozdali rekordní množství pokut řidičům, kteří vjeli do chráněné oblasti

Hlavně v jižní části rezervace. Řada turistů se vymlouvala na to, že je na cyklotrasy zavedla GPS navigace. Nárůst přestupků připisuje vedení parku i větší drzosti návštěvníků.

Co s poničenou skálou

Asi nejkřiklavější porušení zákazů turisty stále zaměstnává ochranáře i odborníky v Českém ráji. Minulý týden tam na skalách objevili velké nápisy sprejem. Zabránit, aby se podobné případy opakovaly, je ale podle správců skalního města téměř nemožné.

Vandalismus v turistice

O vandalismu v turistice ředitel České inspekce životního prostředí Erik Geuss.

Pronájem Alžbětiných lázní se odkládá

Odhlasovali to dnes zastupitelé města. Připravenou koncesní smlouvu se sdružením dvou firem vzali jen na vědomí. Ta počítá s investicí přes 560 miliónů korun do rekonstrukce a přestavby posledních městských lázní.

Vyšší platy pro zastupitele obcí a krajů

Vyšší platy pro zastupitele obcí a krajů - vláda rozhodla o zvýšení jejich odměn od příštího roku, a to o sedm procent.

Labe aréna stále bez speciálního bazénu

Už přes rok se měla česká reprezentace veslařů připravovat i ve speciálním bazénu s protiproudem v Labe aréně Štětí na Roudnicku. Vedení areálu je ale ve sporu se stavební firmou, která novou loděnici stavěla.

Sklizeň kukuřice

Na západě Čech vrcholí sklizeň kukuřice. Sedláci, kteří hospodaří na málo úrodných půdách, počítají konkrétní škody. Kukuřice bude málo, špatná je i kvalita. Místy sklidí o třetinu míň než v předchozích letech.

Značení jízdních kol DNA

Strážníci městské policie v Trutnově označují jízdní kola speciální syntetickou DNA. Chtějí tak komplikovat situaci zlodějům a zároveň zvýšit pravděpodobnost nálezu ukradeného kola.

Z Lipna zmizel síh, indikátor čisté vody

Na Lipně je rybí obsádka ve výborné kondici. To říkají vědci, kteří ji na sklonku prázdnin zkoumají. Špatnou zprávou je, že z největší vodní nádrže v Česku definitivně zmizel síh, chladnomilná lososovitá ryba.

Ministerstvo vnitra chce pomoci obcím bránit se proti nelegálním akcím typu technopárty.

Pomoci by měla vzorová vyhláška, ministerstvo teď na základě diskuzí se starosty a úředníky sbírá podněty, aby byla co nejúčinnější.

Vrátí se Filova díla na zámek?!

Ústecký kraj si chtěl od majitelky zámku v Peruci na Lounsku převzít pamětní síň Emila Fily. Dominika Matušová ale na jednání nedorazila. Výstavní síň s odkazem slavného kubistického malíře provozovala před rekonstrukcí zámku Galerie Bendikta Rajta. Jejím

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST AD HD