Na jihu Čech letos dojde k velké obnově památek. Např. až 120 milionů korun půjde na rekonstrukci zničeného velkého zámku ve Vimperku. Vědci z Plzně začali vyvíjet nový chytrý oblek pro hasiče. S vývojem obleku začali před lety výzkumníci z Elektrotechnické fakulty Západočeské univerzity.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv

Obnova památek - zámek Vimperk

Památky v jižních a západních Čechách i na Vysočině se dočkají významných oprav. Památkáři do nich v průběhu čtyř let chtějí investovat rekordních 700 milionů korun. Jedna z největších částek pomůže rekonstrukci vimperského zámku, který v minulosti patřil

Host ve studiu: Petr Pavelec

ředitel Územní památkové správy České Budějovice o obnově památek na jihu Čech

Rekordní investice do památek

V Plzeňském kraji se v následujícím období největší rekonstrukce a opravy památek - celkem bezmála za 300 milionů korun.

Do památek ve správě NPÚ půjde letos 30 milionů korun.

Z projektu IROP se podařilo sehnat dalších 200 milionů.

Žatec chce udržet lékaře a sestry

Žatec přidá peníze na provoz městské nemocnice: Za poslední 4 roky ho investice do ní stály 40 milionů, na běžné výdaje dává 0,5 milionu a letos poprvé přidá ještě na platy zdravotníků.

Vzpomínka na oběti holokaustu

V Terezíně se konala vzpomínka na oběti holokaustu: Termín není náhodný - za tři dny to bude přesně 73 let od osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi, ve kterém bylo nacisty zavražděno 1,3 milionu lidí.

Vymáhání dluhů za pokuty v MHD

Plzeňské městské dopravní podniky se snaží řešit situaci, kdy stovky dětí a mladých lidí v autobusech a tramvajích jízdné neplatí.

Hasicí robot

Dostanou se i na místa, která jsou pro lidi nebezpečná a můžou tak zachraňovat lidské životy: Řeč je o robotech, které vyvinul tým na brněnském VUT.

Zvláštní pruhy pro autobusy

V ulicích Praze by měly přibývat vyhrazené jízdní pruhy pro autobusy, taxislužbu a cyklisty - takový je záměr vedení města.

Pardubický hokejový klub prověřuje policie

Účetnictví pardubického extraligového hokejového klubu prověřuje policie.

Málo odklízečů sněhu

Městům na západě Čech chybí lidé na odklízení sněhu. S klesající nezaměstnaností ubývá lidí, kteří tuto práci dělali v rámci veřejně prospěšných prací.

Festival Hudební setkání

V Ústí nad Labem právě v těchto chvílích začíná 8. koncert 6. ročníku netradičního festivalu s názvem Hudební setkání.

Léčivá kyselina

Vědci pardubické univerzity mají nový patent - zvláknili kyselinu hyaluronovou /vytvořili vlákno/. Tento objev významně pomůže v lékařství při hojení ran.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST AD