Z metropole

15. únor 2020

26 minut

15. únor 2020

Obsah dílu

Josef Fanta a jeho dílo — Bombardování Prahy — Procházka rozbitou Prahou — Dezinfekce tramvají — Lennonova zeď — Letenský masopust — Hradčanský masopust — 45 let Kotvy — Výzva na Zátory — Obnova památníku Rozloučení — Dům U Turkovy hlavy

Části dílu

00:41
Josef Fanta a jeho dílo
    Oprava Fantovy budovy Hlavního nádraží v plném proudu. Jaké další stavby jsou architektovým dílem?Wikipedie: Josef Fanta
    06:07
    Bombardování Prahy
      14. února 1945 proběhl v Praze nejničivější nálet II. světové války. A Pražany překvapil. Do té doby se totiž velké útoky městu spíš vyhýbaly a na samém sklonku války už málokdo věřil, že by se něco takového mohlo stát. Nálet netrval déle než 3 minuty. Přišlo při něm o život přes 700 lidí.ČT24: Šok Pražanů v únoru 1945: Během pár minut zmizely desítky domů
      08:16
      Procházka rozbitou Prahou
        Bombardování částečně proměnilo tvář Prahy. Některé budovy musely k zemi. A mnohdy trvalo i desítky let, než v prolukách znovu vyrostly domy.
        10:07
        Dezinfekce tramvají
          Pražský dopravní podnik nově dezinfikuje vnitřní prostory tramvají ozonem. Právě tato metoda je podle něj účinnější a také trvalejší než každodenní běžná likvidace virů nebo bakterií. Dopravní podnik tak reaguje na stávající chřipkovou epidemii a fakt, že nemoci se často rychle šíří právě ve vozech MHD.ČT24: Lepší než savo. Pražský dopravní podnik kvůli chřipce vydezinfikuje tramvaje ozonem
          11:20
          Lennonova zeď
            Na Lennonově zdi se opět začaly objevovat nápisy sprejerů. Místo přitom už téměř dva měsíce funguje jen jako venkovní galerie. Lidé by tak na ni podle nových pravidel měli psát pouze fixou, a navíc jen na určených, vyhrazených místech.
            12:59
            Letenský masopust
              Už posedmé proběhl v ulicích Holešovic a Letné masopust. Účastníci v maskách měli do muzeí po cestě vstup zdarma.Praha 7: Letenský masopust & Letenské prase 2020
              15:15
              Hradčanský masopust
                A masopustní průvod se o uplynulém víkendu prošel i Hradčany. S čerty, hastrmanem nebo třeba s hasičstvem se zastavil a zazpíval u sochy Tomáše Garrigue Masaryka. Už tradiční akce se zúčastnili členové mnoha místních spolků.ČT24: Vodník a zajíci pod dohledem Masaryka. Centrem Prahy prošel masopustní průvod
                15:53
                45 let Kotvy
                  Nakupování jako relax i společenské vyžití socialistického člověka: obchodní dům Kotva slaví pětačtyřicáté výročí otevření. Slavná stavba manželů Machoninových vznikla v ceněném stylu brutalismu. Na návštěvu Kotvy se pořádaly zájezdy a stala se i dějištěm slavných filmových scén.ČT24: Kotva přivítala před 45 lety první zákazníky. Nedávno se stala památkou a příští rok se plánuje rekonstrukce
                  18:28
                  Výzva na Zátory
                    Pro obsáhlejší reportáž hledáme pamětníky, kteří žili v oblasti starých Holešovic zvané Zátory. Zároveň uvítáme jakýkoliv obrazový materiál z této oblasti. Za vaši pomoc předem děkujeme!
                    18:49
                    Obnova památníku Rozloučení
                      Měla to být pocta rodičům Wintonových dětí, osm měsíců to ale byla hlavně připomínka vandalského činu. Památník Rozloučení na Hlavním nádraží je opět bez poškození, opravil ho sklář Jan Huňát. Replika vlakových dveří připomíná rodiče, kteří své děti poslali vlaky do Anglie. Tím je zachránili před nacisty, většina dospělých pak zemřela v koncentračních táborech.ČT24: Na opraveném památníku jsou znát už jen otisky Wintonových dětí, ne stopy vandala
                      21:00
                      Dům U Turkovy hlavy
                        Říká se mu U Turkovy hlavy. Příběh domu na Pětikostelním náměstí. Má velmi zajímavou historii a živou současnost. A opřádají ho i báje a pověsti.Národní památkový ústav: Dům U Turkovy hlavy
                        Přehrát celé video
                        Stopáž27 minut
                        Další díl
                        22. únor 2020

                        Přehled dílů

                        Stopáž26 minut

                        21. květen

                        Hergetův plán — Usedlost Cibulka — Vltavská filharmonie — Barrandovský most — Byt Jiřiny Šiklové — Anthropoid v NM — Luskouni v Praze — Rotunda svatého Václava

                        21. 5. 2022 na ČT1
                        Stopáž26 minut

                        14. květen

                        Názvy ulic — První ordinace pro Ukrajince — Konverze industriálu — Rotunda svatého Longina — Pragovka — Interaktivní výstava — Graffiti na Tyršově domě — Koněvova ulice

                        14. 5. 2022 na ČT1
                        Stopáž26 minut

                        7. květen

                        Kuželna a Détko — Nový metropolitní plán — Trojská lávka — Zemřela Meda Mládková — Rotunda svatého Martina — Konvoj svobody — Pamětní deska Věře Čáslavské — České umění 90. let — Hostince Radotína

                        7. 5. 2022 na ČT1
                        Stopáž27 minut

                        30. duben

                        85 let letiště v Ruzyni — Nové tramvajové tratě — Metro a tramvaje — Napadený strážník — Směna pozemků — Rotunda svatého Kříže — Prosba na Demínku — Obraz Václava Havla — Výroční exkurze na letišti

                        30. 4. 2022 na ČT1
                        Stopáž26 minut

                        23. duben

                        100 let Stely Zázvorkové — Zahájení stavby metra D — Jak bude Déčko vypadat — Oprava Barrandovského mostu — Školka Řásnovka — Ukrajinský herec — Prosba na Demínku — Architektura do roku 1989 — Socha svatého Jiří

                        23. 4. 2022 na ČT1
                        Stopáž26 minut

                        16. duben

                        DFC Praha — Staví se lávka HolKa — Bezpečné cesty do škol — Areál ruských oligarchů — Kostel svatého Apolináře — Fotografování války — Robert Kozler

                        16. 4. 2022 na ČT1

                        Napište nám