Souhrn toho nejdůležitějšího, co se událo v Praze v uplynulých sedmi dnech

Obsah dílu

Přehrát vše

660 let nemocnice Na Františku

Pražská Nemocnice Na Františku funguje už 660 let. Až do konce 18. století to byla největší nemocnice v Praze, dnes je naopak nejmenší. Přesto ale ročně hospitalizuje 8 tisíc pacientů a v ambulancích jich ošetří dalších víc než 80 tisíc. V současné době je Nemocnice Na Františku příspěvkovou organizací, jejímž zřizovatelem je Městská část Praha 1.


Povolební radnice se zalidňují

Budoucí pražský primátor bude z hnutí ANO. Na povolebním jednání se na tom domluvily strany pravděpodobné koalice - tedy zmíněný vítěz voleb spolu s ČSSD a Trojkoalicí. ANO bude dohlížet nad financemi, ČSSD na dopravu a sociální politiku, Trojkoalice bude mít na starosti životní prostředí a infrastrukturu.


Cvičení v metru

Praha tento týden zažila protiteroristické cvičení v metru. Největší akce, která se doposud pod zemí odehrála, měla prověřit připravenost hasičů, zdravotníků a policistů na možný chemický útok. Do cvičení se zapojila i řada pražských nemocnic, armáda nebo Státní úřad pro jadernou bezpečnost.


Bydliště Praha

Karel Hašler

Staropražské písničky Karla Hašlera, který se narodil před 135 lety na Zlíchově, jsou známé i dnes. Televizní a rozhlasový scenárista Gustav Oplustil dokonce říká, že v Praze snad není místo, o kterém by Karel Hašler písničku nenapsal. Jeho skladby zlidověly a lidé si je zpívají a mnohdy ani netuší, že jsou od Hašlera.


Varhany pro Betlémskou kapli

ČVUT usiluje o to, aby v Betlémské kapli byly skutečné píšťalové varhany. Zatím tam totiž mají jen harmonium. ČVUT už zahájilo veřejnou sbírku na nový, důstojný nástroj.


Kanalizace u Čechova mostu

Kamera pořadu Z metropole měla exkluzivní možnost nahlédnout do podzemí pod Čechovým mostem, do míst, kde se stékají splaškové vody ze Starého Města a Malé Strany. Nachází se tam spojná komora jedné z šesti vltavských shybek – tedy té části kanalizace, která na principu spojených nádob překonává pod úrovní dna Vltavu. Navíc jde o nejstarší pražskou shybku – splašky tamtudy proudí už 113 let. Na její zprovoznění se v roce 1901 přijel podívat i císař František Josef I.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 P ST AD