Lodičky; Užovky; Madonna; Ukřižovaný; Rabi Löw

Sedm půjčoven lodiček funguje na Vltavě v Praze, většina z nich sídlí na Žofíně. Jak se shodují jejich majitelé, je to ideální místo uprostřed Prahy a s velkou tradicí. Žofínské půjčovny lodiček mají striktně ohraničené teritorium, kde se lidé s plavidly mohou pohybovat. Hranice tvoří dva jezy: Šítkovský a Novoměstský. Několikrát denně sem plavebními komorami připlují na obhlídku motorovým člunem členové poříčního útvaru městské policie, tomuto místu neřeknou jinak, než spodní bazén. Šlapadla si oblíbili hlavně mladí lidé, pramice s vesly jsou vhodná pro rodiny s dětmi a rádi je mají i skalní. Ne všichni zákazníci jsou spořádaní, majitelé půjčoven proto mnohdy musí zájemce o projížďku odmítnout. Na vodu nepustí podnapilé a někteří nepovolí na loď ani batohy.

Mohutný požár Průmyslového paláce z loňského října nadále zůstává bez viníka. Šest stížností na vyšetřování skončilo definitivně u ledu. Zamítnul je státní zástupce z Prahy 7, stížnosti vyhodnotil jako nedůvodné a tudíž je zamítnul. U soudu naopak nejspíš skončí spory kolem opravy paláce. Magistrát i pronajímatel Incheba se sice poprvé na něčem shodly, nelíbí se jim výše pojistky 181 milionů korun. Rekonstrukci to ale neurychlí. Magistrát a Incheba se hodlají protentokrát spojit a s pojišťovnou budou jednat společně. A další problémy se jenom hrnou. Magistát sice už vypsal výběrové řízení na projektanta, bude ale několik měsíců čekat na stavební povolení a další formality. Stavět se začne nejdřív v polovině příštího roku.

Obyvatelé Roztyl se pustili do boje za zachování 34 hektarů zeleně u Kunratického lesa. Městská část Praha 11 totiž navrhuje na základě impulsu investorské společnosti Passerinvest rozsáhlou změnu územního plánu. Tato společnost se netají tím, že má zálusk skoupit pozemky a vybudovat zde administrativní čtvrť s výškovými budovami. S radnicí uzavřela dohodu o podpoře projektu.

Užovka obojková, chráněná stejně jako všechny druhy užovek, se vyskytuje v okolí vodních ploch, protože se živí především obojživelníky: žábami, čolky i ještěrkami. Jenže jejich stavy klesají, tím jak ubývá vhodných biotopů. Mýcením rákosin, sečením rybničních břehů a vysoušením mokřadů užovka obojková přichází o vlhká a teplá místa pod tlející trávou a dřevem, kam v průběhu června snáší vajíčka.
Za posledních deset let se populace užovek snížila o 60 procent.

Přípravy na koncert popové megastar Madonny, který se uskuteční ve čtvrtek 13. srpna, jsou v plném proudu. Místo v kryté hale ale Madonna letos vystoupí v plenéru, navíc tam, kde se doposud žádný koncert nekonal. Těsně u dálnice D 1 ve směru na Brno vzniká na místě bývalé skládky podium s hledištěm pro 40 tisíc diváků. Koncert Madonny tak bude zkouškou ohněm, zda obyvatelé z okolí ustojí hluk, kterého se tak obávají i nápor návštěvníků. Radnice Jižního města i Šeberova si proto na pořadatelích vymínily přísná dopravní omezení.

Do Sbírky Pražského hradu se včera zcela nečekaně vrátila vzácná dřevořezba Ukřižovaného z počátku patnáctého století. Dílo obrovské historické hodnoty postrádali pracovníci Sbírky už od konce 80. let. Jak se ukázalo, nikdo ho neukradl. Místo stopy pachatele je k vzácné soše dovedlo elektrické vedení V kostele Všech svatých na Jiřském náměstí Pražského hradu probíhá výměna elektroinstalace. Sledování jednoho z kabelů dovedlo nálezce Františka Mlčocha až pod schody na kůr. Když vyndával letitý nepořádek, objevil skvost.

Vidět největší a nejznámější dominantu metropole ale i České republiky Pražský hrad v noci? Někoho možná překvapí, že i když je turistická sezóna, tak je to nemožné. V jednu hodinu v noci na Pražském hradě vypne počítač světla a do rána se už nerozsvítí. V jednom roce se tak ušetří 130 tisíc korun, někomu to může připadat málo, ale tato částka se dá použít třeba na opravu osvícení. Správa Pražského hradu letos v lednu navíc zkrátila dobu osvícení objektu ještě o půl hodiny.

Dobu, v níž žil i duchovní dědictví, které zanechal rabi Löw, přibližuje výstava v Císařské konírně Pražského hradu. Za měsíc uplyne 400 let od jeho úmrtí, do historie se dostal především díky pověsti o Golemovi. V židovské tradici zvaný Maharal, pro většinu lidí rabi Löw, je známý jako legendami opředený pražský mudrc. Výstava ukazuje i jeho skutečnou tvář univerzálního učence.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2009
 P ST