Pražská nábřeží; Odsun taxikářů; Výbuch v Karlíně

Původně pražská periferie se všemi typickými znaky, dnes atraktivní území. Takovou proměnou prošla už řada kdysi okrajových částí Prahy, například Žižkov. Kdo z Pražanů by ji ale čekal v případě území v samotném centru města? A přesto, až do poloviny 19. století nemělo charakter plnohodnotného městského území ani dnešní Smetanovo, Rašínovo nebo Masarykovo nábřeží. Staroměstský a novoměstský břeh na svoji zásadní proměnu dlouho čekal. Nábřeží bývalo místem, pro které my dnes používáme výraz průmyslová zóna. Rozlehlé sklady dříví, jeden mlýn vedle druhého a dokonce výroba sanytru.

Po čtyřech letech sporů končí na Staroměstském náměstí předražení taxikáři, kteří si účtovali až 99 korun za kilometr jízdy. Magistrát hlavního města zrušil tamní stanoviště, která si pronajímala firma Sedop, a na místě teď budou parkovací místa pro invalidy. Jenže podle odborového svazu taxikářů je tento krok úředníků protiprávní.

Pověst pražských taxikářů se prý přesto zlepšuje. I přesto řada z nich stále nedodržuje vyhlášku hlavního města, a ceny si určuje podle typu zákazníka ve voze. Na jejich poctivost se teď zaměřila Česká obchodní inspekce, chyby zjistila téměř u 40 procent kontrolovaných taxikářů.

Dvaašedesátiletý muž, který minulý týden odpálil v jedné karlínské restauraci donesený granát, se ke svému činu přiznal a skončil ve vazbě. Při výbuchu byli zraněni čtyři lidé včetně samotného pachatele. Za obecné ohrožení může být odsouzen až k osmiletému vězení. Každopádně už čelí obvinění z nedovoleného ozbrojování.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2009
 P ST