Holešovický trojúhelník; Nicholas Winton; Stěhování knihovny; Perníkářka, Kajetánka

Místu ohraničenému frekventovanými ulicemi Veletržní a Strojnická, kde ještě donedávna stály jednopatrové dřevěné budovy, se říká Holešovický trojúhelník. Lokalita je architektonicky nezajímavá, v očích veřejnosti nevzhledná a dlouhá léta nevyužívaná, má však zajímavou historii. Takových dřeváků jako symbolů výstavby v hladových letech druhé světové války stávalo v Praze mnoho. Po druhé světové válce se do dřevěných baráků nastěhovala holešovická radnice, tehdy národní výbor. Ve zdejší obřadní síni měli svatbu snad všichni obyvatelé z Letné a Bubnů a i když už se radnice dávno přestěhovala do objektu bývalé státní plánovací komise, ještě před pár lety se tu oddávalo.

Sté narozeniny oslavil Nicholas Winton, muž, který za okupace, těsně před II. světovou válkou, organizoval odjezdy židovských dětí z Československa do Británie. Praha na něj nezapomněla, na Petříně teď má svůj pramen, na počest jeho i dalších lidí, kteří se za války o židovské děti starali, vznikl i jabloňový sad. Nápad vzešel od organizace, sdružující ukrývané děti, inspirovali se sadem v jeruzalémském památníku Yad Vashem.

Dva měsíce má Státní technická knihovna na přestěhování 1,5 milionu knih do zcela nové budovy v pražských Dejvicích. Polovina fondu tam míří ze skladu ve Lhotce, druhá z prostor Klementina. Knihám je během stěhování věnována mimořádná péče, balí se do folií a v bednách míří do regálů nové knihovny. Ta nabídne moderní služby, individuální studovny i kavárnu.

Obyvatelé pražské vilové čtvrti Hanspaulka se obávají zástavby v areálu usedlosti Perníkářka. Památkově chráněnou nemovitost má totiž od majitele Akademie věd koupit developerská společnost Multiprojekt.

V dlouhém pásu husté zeleně mezi ulicemi Patočkova a Na Petynce je skryto několik velmi zajímavých historických staveb. S jejich identifikací si přitom často nevědí rady ani renomované encyklopedie nebo internetové servery. Nejvýznamnější z nich je zámeček Kajetánka se svým rozlehlým parkem hned pod vysokoškolskými kolejemi. Tady za mohutnou zdí chátrá už desítky let a nepomohla mu dosud ani naprostá blízkost samotného centra.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2009
 P ST