Plastika Davida Černého; Deratizace; Zlatá brána

Výtvarník David Černý, autor mezinárodně diskutovaného díla Entropa, které je teď vystaveno v sídle Evropské unie v Bruselu, má zřejmě našlápnuto na další skandál, tentokrát ovšem v Praze. Nejnovější Černého pražská plastika, pro níž si vybral nároží Divadla Na zábradlí a věnoval ji tomuto kulturnímu stánku k jeho 50. výročí, na první pohled vypadá, jako kdo ví čím ucpaná okapní roura. Stejně jako česká vláda do poslední chvíle nevěděla o Entropě, ani vedení divadla netušilo, co vlastně výtvarník vyrábí.

Magistrát hlavního města má výhrady k plánu armády. Ta chce přesunout podnik Letecké opravny Malešice na letiště do Kbel. A nesouhlasí ani dalších pět pražských čtvrtí, včetně Kbel. Zásadně proti je tamní starosta Pavel Žďárský, který proto svolal mimořádné jednání se zástupci podniku a ministerstva obrany i magistrátu.

V Praze se demonstrovalo, asi tisícovka lidí protestovala proti výstavbě americké radarové základny v Brdech. Akce, kterou svolali komunisté, skončila před americkou ambasádou, kde předali dopis pro nového amerického prezidenta Baracka Obamu.

Prahu čeká velká deratizace, v některých lokalitách se po zkušenostech z minulých let předpokládá přemnožení potkanů. Magistrát za jejich hubení letos utratí o milion víc než loni, víc peněz uvolní i některé městské části. Cyklickou deratizací budov a pozemků, kterou koordinuje hygienická stanice, začnou specializované firmy provádět v dubnu.

Karlův most bude zas o něco bohatší, v řece pod ním objevili policejní potápěči torzo barokní vázy. Ta bývala součástí sousoší svatého Antonína Paduánského, potápěči by ji chtěli vylovit ještě během února. Originál pak poputuje do muzea.

Pražská zoologická zahrada se nestará jen o exotická zvířata, jedním z nejnovějších projektů je také oživení bývalého náhonu starého Trojského mlýna. Toto místo bylo mnoho let poněkud zanedbanou lokalitou, vše pak dovršily povodně v roce 2002, které odsud vyhnaly zdejší živočichy a vyplavily i místní rozmanité rostliny.

Pražské Uměleckoprůmyslové muzeum obohatilo nedávno otevřenou výstavu českého barokního umění Národní galerie o samostatnou část „Barokní umělecké řemeslo a jeho zdobné techniky nebo ornamenty. Nová expozice ukazuje více než 400 předmětů od dob manýrismu až po klasicismus konce 18. století.

Rozličné přístupy ke ztvárnění lidského těla přináší projekt Figurama v pražské Staroměstské radnici. Figurální tvorbu v posledních letech vytlačovaly nové formy výtvarného umění, obor invazi digitálních technologií ustál a teď se znovu hlásí o slovo. Studenti uměleckých škol z České republiky, Polska, Velké Británie nebo Spojených států zachytili různá lidská těla jako sochy, kresby, malby nebo na fotografiích.

Bývalý ředitel Českého muzea výtvarných umění Ivan Neumann, kterého odvolali středočeští radní, označil postup kraje za velmi neuvážený, důvody odvolání jsou podle něj nepravdivé. Kraj tvrdí, že ředitel nesplnil požadavek přemístit muzeum z Prahy do Kutné Hory, ten se ale brání tím, že na stěhování měl čas až do konce března.

Nedávno jsme přinesli reportáž o rozsáhlých restauračních pracích v celém areálu Pražského hradu. Zmínili jsme se i o opravě Zlaté brány, původního hlavního vchodu do Svatovítské katedrály. Tentokrát jsme se vypravili přímo do dílny Karla Holuba. Ten restauruje železné součástky dveří i bronzové plastiky mříží. Bronzové plastiky, které zdobí vchodovou mříž Zlaté brány od padesátých let minulého století, připravily restaurátorům velké překvapení. Restaurátoři mají nyní v práci i dřevěné dveře, dílo architekta Jana Sokola z roku 1961, které velmi trpěly na jižní straně Svatovítské katedrály.

Stopáž25 minut
Rok výroby 2009
 P ST