Pohádka pro dospělé o tom, jak na tomto světě jednou zvítězila bezbrannost lidského srdce. Britský film.
Hrají: J. Horrocksová, B. Blethynová, M. Caine, E. McGregor aj. Režie: Mark Herman.

Trpce úsměvné drama, odehrávající se v severoanglickém přímořském městečku počátkem padesátých let. Osou vyprávění je vztah mezi ordinérní, živočišnou matkou a její subtilní, introvertní dcerou, která uniká z matčina hlučného světa do svého podkrovního pokojíčku, plného gramofonových desek. Ony, gramofon a fotografie na stěně jsou jediné památky po milovaném tatínkovi. Donekonečna si je přehrává. Zpívá si s nimi dávné hity Marilyn Monroe či Judy Garlandové a je jí přitom dobře. Vše se ovšem změní jednoho večera, když jeden z matčiných šamstrů, který "dělá do šoubyznysu", zaslechne Lauřin hlas a pochopí, že narazil na zlatý důl...

Hermanův film, který je přepisem úspěšné divadelní hry, nezapře výběrem látky ani jejím zpracováním inspiraci v britské klasice Free Cinema či v sociálních tragikomediích Mikea Leigha.

Na něj ostatně odkazuje i výběr hlavních představitelek: už pětatřicetiletá (!) Jane Horrocksová, která si svou roli mladičké neurotické dívky vyzkoušela už na londýnském jevišti (a mimo jiné všechny písně ve filmu nazpívala sama!), hrála v Leighově filmu Život je sladký, Brenda Blethynová jako její matka excelovala ve filmu Tajnosti a lži.

Režisér Mark Herman (nar. 1954) absolvoval Národní filmovou a televizní školu v Londýně. Upozornil na sebe už v r. 1987, kdy získal studentského Oscara za krátký film Uvidíme se ve Wembley, Frankie Walshi.

Jeho dosavadní filmografie je relativně krátká, ale velmi pozoruhodná. Za svůj druhý celovečerní film (Brassed Off) získal Zvláštní cenu poroty na festivalu v Tokiu, Césara i Německou filmovou cenu za nejlepší zahraniční film.

Ceny Tichého hlasu:

Michael Caine - Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli

B. Blethynová - nominace na Oscara i na Zlatý glóbus jako nejlepší herečka ve vedlejší roli

J. Horrocksová - nominace na Zlatý glóbus jako nejlepší herečka v muzikálu/komedii

Napište nám