Záznam světové premiéry operního představení ze Státní opery v Praze. V hlavních rolích: K. Vasarová, J. Hruška, J. Schoenbauer, L. Havlák, M. Bárta, A. Hampel a L. Šmídová. Spoluúčinkuje Orchestr a sbor Státní opery Praha, řídí B. Gregor. Sbormistr P. Pokorný. Choreografie D. Gregorová. Divadelní a televizní režie J. Nekvasil

Lyrická opera Bubu z Montpanassu z roku 1927 je v pořadí čtvrtou z osmi oper Emila Františka Buriana (1904–1959). Ačkoliv se Burian jako skladatel prosadil velmi záhy (už v r. 1925 měla v Národním divadle premiéru jeho operní aktovka Před slunce východem). Bubu z Montparnassu se na scénu na přání skladatele nikdy nedostal – Státní opera Praha provede tedy dílo jako světovou premiéru. Toto podivné zpoždění je těžko pochopitelné, jde totiž o mistrovské dílo plné fantazie, půvabu a příjemné, jevištně působivé hudby. Vedle této nesporné ceny umělecké má „Bubu“ také značnou cenu historickou, jakožto svědectví o české avantgardě dvacátých let, kdy mladí umělci zahájili ve snaze zachytit prudký tep života tzv, „revoluci not“ proti pohodlnické všednosti tradicionalistů.

Libreto Bubu z Montparnassu napsal za spolupráce Ctibora Blatného sám divadelní všeuměl Burian podle stejnojmenné knihy Ch. L. Philippa. Je to příznačně „montparnasovský“ příběh, v němž jedinečnou atmosféru Paříže zachycuje i v operním světě do té doby neobvyklý instrumentář (saxofon, banjo, exotické bicí) i charakteristická melodika, připomínající první evropské okouzlení jazzem. Dílo, brzy považované samotným skladatelem za překotné, se dnes vzhledem k vývoji hudebního divadla jeví zase velmi moderní, citově současné, poetické a zábavné.

Premiéra opery se uskutečnila 20. března 1999. Dirigent: Bohumil Gregor. Režie: Jiří Nekvasil. Scéna: Daniel Dvořák. Kostýmy: Simona Rybáková. Hlavní role hrají a zpívají: Katarina Vasar, Jiří Hruška, Jiří Schoenbauer, Lubomír Havlák, Martin Bárta a další.

Napište nám