TV program Osobní program  
pátek 3. 7. 2009
13:30 ČT1

Domácí lékař aneb Nic není jen tak

ST4:3  
Stopáž: 8 minut
Rok výroby: 2007
Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu
Nejbližší premiéra
/ivysilani/10098810724
Předchozí díl další díly Následující díl
Archiv


Související pořady:
Mistři medicíny
Nemocnice v první linii
Sestřičky
Hasiči
Zdravotní test národa
Příběhy moderní medicíny
Tajemství těla
Doktoři
První pomoc
DoktorKA
Tep 24
Při prevenci máte větší šanci
První pomoc
Diagnóza
Domácí lékař aneb Nic není jen tak
Medicína pro 21. století
Dětská záchranka v akci
Na pomoc životu
Domácí lékař aneb Nic není jen tak
Diagnóza

Další zdroje:
HERAFILM - science media
 Přidat do Osobního programu Nastavit připomenutí

Jak se nenechat zaskočit zdravotními problémy. Připravil M. Hanzlíček
Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek

Mnohé nemoci postihovaly prapůvodně zvířata a teprve při užším styku zvířat s lidmi se původce nemoci adaptoval na člověka. Počet lidí se zvyšoval, lidé začali žít ve větších společenstvích a tím zajistili viru dobré podmínky k jeho šíření. Dnešní „dětské nemoci“ původně probíhaly jako epidemie a v určité oblasti postihovaly prakticky všechny obyvatele. Úmrtnost pak byla veliká, ale ti co přežili, získali trvalou odolnost. To ale neplatilo o dětech narozených po epidemii, proto se vžil název dětské infekční nemoci. Plané neštovice, příušnice a zarděnky – to jsou tři dětské nemoci, kterým se nyní budeme věnovat. MUDr. Jiří Pešina vám v tomto vydání Domácího lékaře vysvětlí, jaké jsou jejich příznaky a komplikace, jaká je prevence či jak poskytnout první pomoc a kdy zajít k lékaři.

 • Slovníček:
  • Exantém, exanthema
   Lidově vyrážka. Rozsáhlé a roztroušené kožní projevy vznikající na podkladě krevního rozsevu buď původce infekce a jeho produktů, či z přecitlivělosti na léky.
  • Neštovice
   Skupina nemocí infekčního původu, působených viry. Postihuje zvířata a lidi. Dělí se na tři samostatné jednotky: kravské neštovice (variola vaccina), plané neštovice (varicella) a pravé neštovice (variola).
  • Parotitis epidemica, mimos
   Příušnice, epidemický zánět příušní žlázy, akutní infekční onemocnění působené paramyxoviry. Je charakterizované horečkou, zánětem horních cest dýchacích a zduřením slinných žláz, zejména příušní. Zdrojem nákazy je nemocný člověk a postihuje hlavně děti. Přenáší se přímým kontaktem, kapénkovou infekcí nebo čerstvě znečištěnými předměty. Léčení je symptomatické. Onemocnění zanechává trvalou imunitu.
  • Rubeola
   Zarděnky, infekční onemocnění působené rubiviry. Je charakterizované horečkou, zánětem horních dýchacích cest, exantémem a zvětšením uzlin. Exantém se objeví po celém těle, hlavně na obličeji a trupu. Zdrojem nákazy je nemocný člověk, přenáší se přímým stykem a postihuje zejména děti. Zanechává trvalou imunitu. Onemocní-li matka v prvních měsících těhotenství, je ohrožen plod, protože virus proniká placentální bariérou. V posledních letech byla proti zarděnkám vyrobena účinná očkovací látka.
  • Varicella
   Plané neštovice, akutní vysoce infekční onemocnění působené herpesvirem. Je charakterizované svědivými puchýřky na kůži, popřípadě i na sliznicích. Plané neštovice mají většinou mírný průběh, postihují hlavně děti. Zdrojem nákazy je výlučně člověk, přenáší se vzdušnou cestou. Imunita je celoživotní, prognóza onemocnění je dobrá.
  • Variola vaccina
   Kravské neštovice, horečnaté onemocnění působené poxviry. Vyskytuje se na strucích a vemenu a přenáší se nejčastěji rukama dojičů nebo dojícím strojem z jedné krávy na druhou. Je charakterizováno neštovičným exantémem. Postižené místo je na pohmat bolestivé, krávy se těžko dojí. K léčebě se používají mírně dezinfekční, protizánětlivé a hojivé masti, které se denně vtírají do postižené kůže.
  • Variola vera
   Černé (pravé) neštovice, infekční onemocnění působené poxviry. Je charakterizované tvorbou exantému, teplotou, třesavkou a zimnicí, zvětšením jater a sleziny. Podle klinického průběhu se dělí na klasickou těžkou formu (variola maior) a mírnější formu (variola minor). Zdrojem nákazy je nemocný člověk, přenáší se kapénkovou infekcí a vzduchem, inhalací kontaminovaného prachu, ale i nepřímo čerstvě znečištěnými předměty. Onemocnění pravděpodobně nezanechává celoživotní imunitu. Preventivně se očkuje živou vakcínou. Dříve se pravé neštovice vyskytovaly v ohromných epidemiích. Britský lékař E. Jenner objevil v roce 1796 očkovací látku. Dnes jsou pravé neštovice díky eradikačnímu programu Světové zdravotnické organizace a celém světě zlikvidovány.
 • Účinkující: MUDr. Jiří Pešina
 • Odkazy: www.helago.cz
 • Obor: Stav organismu
 • Režisér: Martin Hanzlíček
 • Spolupracovali: Zita Drdová, Martin Kubala, Jaromír Herskovič, Vladimír Cihelka, Šárka Speváková, Vyšší odborná škola a Střední škola veterinární, zemědělská a zdravotnická Třebíč a HELAGO.CZ

reklama

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 1840

Na témata televizního Domácího lékaře 
pravidelně navazuje rozhlasový
Rodinný lékař.
Na dotazy diváků
a posluchačů zde pravidelně odpovídají odborníci na danou problematiku. 
Český rozhlas 2 - Praha
Rozhlasový pořad můžete slyšet každý pátek od 10.05 do 10.55 hodin na Českém rozhlasu 2 - Praha.