Kolik lásky, sexu, legrace a přátelství člověk vydrží? Americký film.
Hrají: T. Berenger, G. Closeová, J. Goldblum, W. Hurt, K. Kline, M. K. Placeová, M. Tillyová, J. Williamsová a další. Režie Lawrence Kasdan.

Skupina spolužáků z Michiganské univerzity se po letech schází na pohřbu svého přítele Alexe. Všichni patřili mezi radikální studenty a teď jsou vesměs majetnými příslušníky vyšších středních vrstev. Úspěšný obchodník Harold (Kevin Kline) a jeho manželka, lékařka Sarah (Glenn Closeová) ve svém domě v Jižní Karolině, v němž Alex spáchal sebevraždu, přivítají bývalé spolužáky - populárního televizního herce Sama (Tom Berenger), úspěšného novináře Michaela (Jeff Goldblum), svobodnou právničku Meg (Mary Kay Placeová), manželku zámožného byznysmena Karen (JoBeth Williamsová) a bývalého rozhlasového psychologa Nicka (William Hurt). Smrt kamaráda jim připomene zapomenuté ideály i pocity zmarnění z nenaplněného života, který se pro každého vyvíjel jinak, než si představovali.

Nad manželstvím Harolda a Sarah visí stín její milostné aféry s Alexem i fakt, že si vzal život v jejich domě. Sam velmi dobře ví, že seriál, v němž hraje hlavní roli neohroženého soukromého detektiva, je slaboduchou potravou pro nenáročné, ale nemá sílu dělat něco ambicióznějšího. Michael, který se živí psaním drbů, pořád mluví o tom, že si otevře klub, a snaží se přimět své přátele, aby mu půjčili peníze. Meg strašně touží po dítěti a je odhodlána během nastalého víkendu otěhotnět s kýmkoli. Karen setrvává ve svém dávno vychladlém manželství jen kvůli dětem a víkendové setkání oživí její dávnou lásku k Samovi. Zahořklý Nick se těžce vyrovnává s válečným zraněním z Vietnamu, které ho zanechalo impotentním, a hledá zapomenutí v drogách. Protipólem sebezpytujících se hrdinů je bezstarostná Chloe (Meg Tillyová), Alexova o hodně mladší přítelkyně, která je jeho smrtí zasažena méně než jeho spolužáci.

Režisér Lawrence Kasdan (nar. 1949) do filmu nepochybně vložil i některé autobiografické zážitky (na scénáři spolupracoval s Barbarou Benedekovou) a snažil se postihnout pocity své generace, která prošla na sklonku 60. let obdobím studentských revolt, aby se potom odradikalizovala a zařadila do "středního proudu". Snímek je přehlídkou výborných hereckých výkonů v té době ještě ne tolik známých představitelů, jimž evidentně pomohlo, že je Kasdan před natáčením na čtyři týdny zavřel do jednoho domu, kde zkoušeli a dostávali se do svých postav. Role Alexe měla být první velkou úlohou Kevina Costnera. Kasdan však při konečném sestřihu vyřadil veškeré natočené flashbacky, aby zachoval určitý nádech tajemna, obestírající tuto postavu, a tak Costnera uvidíme pouze pod úvodními titulky jako mrtvolu oblékanou a připravovanou na pohřeb.

Film Velké rozčarování byl nominován na tři Oscary (nejlepší film, původní scénář a herečka ve vedlejší roli - Glenn Closeová), ale žádného nedostal. Pocity nostalgie navozuje pečlivě vybraná hudba 60. let, mj. tu zazní skladby You Can´t Always Get What You Want (Rolling Stones), A Natural Woman (Aretha Franklin), When A Man Loves A Woman (Percy Sledge), Wouldn´t It Be Nice (Beach Boys), The Weight (The Band), Bad Moon Rising (Creedence Clearwater Revival), Gimme Some Lovin´ (Spencer Davis), Joy to the World (Three Dog Night), My Girl (Temptations), I Heard It Through The Grapevine (Marvin Gaye) a A Whiter Shade of Pale (Procol Harum). Hudební výběr měla na starost Kasdanova manželka Meg, která také ve filmu vytvořila epizodní roličku letušky.

Napište nám