Bláznivá komedie o muži, který nic nestíhal. Michael Keaton v hlavní roli amerického filmu.
Dále hrají: A. MacDowellová, Z. Duhame, K. Schlossbergová, H. Yulin, R. Masur a další. Režie Harold Ramis

Ještě před několika lety se otázka klonování lidí zdála být hudbou daleké budoucnosti, ale pokrok jde nezadržitelně kupředu a dnes není zápletka filmu Jako vejce vejci zdaleka tak fantastická, jak se jeho autoři při psaní scénáře zřejmě domnívali. Zkušený komediograf Harold Ramis (nar. 1944) ve své tvorbě často využívá fantastických motivů, mj. jako scenárista mimořádně úspěšné komedie Krotitelé duchů (boj s nejrůznějšími přízraky, jež chtějí zničit New York) či režisér komedií Na Hromnice o den více (televizní meteorolog se stává zajatcem stále se opakujícího jediného dne) a Přeber si to (vlivný gangster se psychicky zhroutí a nakonec napraví).

Hrdinou komedie Jako vejce vejci je uštvaný stavbyvedoucí, který využije lákavé nabídky a pořídí si dvojníka, aby měl víc času. Život s jedním a posléze s dalšími dvěma dvojníky, jejichž existenci musí před ostatním světem (a především před svojí rodinou) skrývat, ke kýžené idyle však nevede. Právě naopak. Vede nejdřív ke ztrátě identity a posléze málem i jeho rodiny. Snímek Jako vejce vejci je samozřejmě příjemnou komedií a nikoli existenciálním pojednáním, takže veškeré hrdinovy trampoty s jeho identitou a vztahem k rodině jsou podány v lehkém tónu a s potřebnou mírou nadhledu.

Úspěch filmu je postaven na brilantním hereckém výkonu Michaela Keatona (nar. 1951), který dokázal čtyři dvojníky od sebe dostatečně odlišit, aniž by sklouzl do přílišného pitvoření. Tento herec, který si z pochopitelných důvodů musel změnit umělecké jméno (narodil se totiž jako Michael Douglas!) dokáže zahrát komedii (Beetlejuice) stejně dobře jako drama (Čistý a střízlivý, Můj život), ale nejznámější je patrně jako představitel titulní postavy maskovaného mstitele v Batmanovi a jeho pokračování Batman se vrací. V úloze jeho ženy Laury se objevuje Andie MacDowellová (nar. 1958), jejíž romantický vzhled a smysl pro komedii se uplatnily např. v předchozí Ramisově veselohře Na Hromnice o den více či v populárním britském snímku Čtyři svatby a jeden pohřeb.

Podstatnou část filmu tvoří zvláštní vizuální efekty umožňující vzájemnou interakci čtyř dvojníků, kteří se často objevují v jediném záběru. Supervizorem náročných triků byl Richard Edlund (nar. 1940) v rámci své vlastní společnosti Boss Film. Edlund začínal jako trikový kameraman u Hvězdných válek a zkušenosti, které získal v Lucasově trikové továrně Industrial Light and Magic (ILM), zúročil později jako samostatný trikový specialista. Kromě celé řady nominací získal Edlund čtyři Oscary za vizuální efekty (Hvězdné války, Impérium vrací úder, Dobyvatelé ztracené archy, Návrat Jediho) a dva zvláštní technické Oscary.

Dále hrají: A. MacDowellová, Z. Duhame, K. Schlossbergová, H. Yulin, R. Masur a další. Režie Harold Ramis

Napište nám