Je lehké být svatým na vrcholku hory. Bill Murray v hlavní roli filmové adaptace románu W. Somerseta Maughama. Americký film.
Dále hrají: T. Russellová, C. Hicksová, D. Elliott, J. Keach, P. Vaughan, B. Doyle-Murray, S. Davies, S. Jaffrey. Režie: John Byrum.

Nejznámější román anglického spisovatele W. Somerseta Maughama (1874-1965) Na ostří nože (1944, The Razor´s Edge) se zatím dočkal dvou filmových adaptací. Tu první natočil v Hollywoodu režisér Edmund Goulding v roce 1946 s Tyronem Powerem v hlavní úloze (u nás nebyla nikdy uvedena). O druhou filmovou verzi se v roce 1984 zasloužil herec Bill Murray, který ji scenáristicky zpracoval spolu s režisérem Johnem Byrumem a prosadil její realizaci u společnosti Columbia pod příslibem účinkování v populární komedii Krotitelé duchů a jejím neméně úspěšném pokračování. Filozofický román, jehož hrdina Larry Darrell (Bill Murray) po traumatizujících zážitcích v zákopech první světové války hledá smysl života mezi umělci v Paříži, v uhelných dolech a nakonec v majestátním klidu himálajských velehor, se dočkal pečlivého zpracování, ve kterém vedle přesvědčivého vystižení dobové atmosféry a vizuálně působivých obrazů zaujme civilní herecký výkon Billa Murraye (nar. 1950), který se proslavil především komediálními snímky (kromě Krotitelů duchů např. A co Bob?, Na Hromnice o den více či Muž, který věděl příliš málo). Jeho partnerkami ve filmu jsou americké herečky Theresa Russellová (ovdovělá Sophie, která hledá zapomenutí v pařížském podsvětí) a Catherine Hicksová (zavržená snoubenka Isabel) a přední britský divadelní a filmový herec Denholm Elliott (zámožný strýc Templeton). Americký režisér John Byrum (nar. 1947) je známý především životopisným snímkem o proslulém beatnickém spisovateli Jacku Kerouacovi, nazvaném Heart Beat (1979).

Napište nám