Ozvěny dalšího ročníku Národního krojového plesu v magazínu pro milovníky lidové kultury. Připravili: M. Růžičková, L. Carbolová a H. Teislerová

Obsah dílu

Přehrát vše

Národní krojový ples

V sobotu 4. února 2012 proběhl v pražském TOP hotelu v Chodově 14. národní krojový ples FOS. Všechny sály hotelu patřily dvěma a půl tisícům účastníků z celé České republiky i zahraničí, z toho více než tisíc přijelo v krojích svého regionu nebo své země. Myšlenka Národního krojového plesu se zrodila v roce 1997 z podnětu představitelů Folklorního sdružení ČR jako příležitost k neformálnímu setkání aktivních členů folklorních souborů, organizátorů folklorních festivalů, milovníků lidové kultury, představitelů české politické scény i hostů ze zahraničí. Po jedenáct let se ples konal v krásném a pohostinném městě Žďáru nad Sázavou a za tu dobu si získal obrovskou prestiž a zájem návštěvníků. Proto se pořadatelé rozhodli přemístit dvanáctý ročník z kapacitních důvodů poprvé do Prahy.

Umělci železa a ohně

Kovářství Stawaritsch bylo založeno v roce 1992. Zakladatelem firmy je Alfréd Stawaritsch, který si po revoluci mohl konečně splnit svůj sen o kovářské dílně. Po čase se k němu přidali i jeho synové Ivo a Milan. Za své mistrovské kousky byl Alfréd Stawaritsch odměně titulem Nositel lidových tradic. To ale není jediné ocenění. Jejich umělecký talent a řemeslná preciznost byla oceněna už devětkrát na prestižním Hefaistonu, třikrát na Brtnické kovadlině či dvakrát v Dunajské Lužné na Slovensku.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín