ČT nemá práva k poskytování obsahu online
Obsah dílu
Štěpy — Ruční výroba papíru — Slavnosti hanáckého kroje
Části dílu
00:27
Štěpy
Dvacátý ročník Mezinárodního folklórního dětského festivalu. Albert Hauptmann s dalšími vedoucími jej založili proto, že po roce 1989 zanikly téměř všechny možnosti k vystupování dětských folklorních souborů. Festival se konal ze začátku na provizorním podiu před kinem Morava, potom bylo několik ročníků v areálu Komár, ale v roce 2001 přesídlil do krásného prostředí zámeckého parku, které dává vyniknout pestrosti a barevnosti krojů.
08:15
Ruční výroba papíru
Papírenskou manufakturu ve Velkých Losinách dal vybudovat v místech bývalého obilního mlýna Jan mladší ze Žerotína. Podle svědectví historických pramenů zahájila papírna svou výrobu jako jeden z podniků rozvíjejícího se vrchnostenského hospodářství někdy v rozmezí let 1591–1596 a je nejstarší ruční papírnou v Evropě. Velkolosinská papírna má už svůj staletý rituál výroby ručního papíru. Vyčištěné, roztříděné a na drobné kusy rozřezané hadry se vařily s vápnem za zvýšeného tlaku a teploty v otáčejícím se vařáku, který byl do papírny pořízen v roce 1896. Teprve takto připravená hadrovina se dále upravovala a zpracovávala ve výrobním procesu.
17:46
Slavnosti hanáckého kroje
V úvodním ročníku se kroje představily snad v té nejširší možné paletě při hanácké svatbě. Předloni se věnovali šátkům a vloni si všichni přišli na své při předvádění spodního prádla. Tedy záležitosti zatím veskrze související především se ženským krojem. Nyní je konečně na čase podívat se i na kroj mužský. A protože chlapi mají jiné starosti než strojení a šíře tématu tedy není tak obsáhlá, vezmeme to, jak se říká, „z jedné vody na čisto“.
ČT nemá práva pro internet
Stopáž26 minut
6. srpna 2011
Přehled dílů
Omlouváme se, tento pořad momentálně nemá žádné přehratelné díly.