Souhrn toho nejdůležitějšího, co se událo v uplynulých sedmi dnech ve světě kultury.

Kroky ředitele Národní galerie Milana Knížáka zajímají policii. Do sbírky současného umění koupil od svého přítele dílo za desetkrát vyšší cenu, než podle znalců má. Za tři obruče s názvem Auto od německého výtvarníka Josepha Beuyse zaplatila Národní galerie soukromému sběrateli 500 tisíc euro, tedy zhruba 13 milionů korun. Milan Knížák podle anonymního oznámení při koupi plastiky obešel nákupní komisi a zaplatil příliš vysokou cenu.

Hru švédského dramatika Ingmara Bergmana Sarabanda připravilo jako premiéru pražské Divadlo Na zábradlí. V hlavních rolích dramatu o napjatých vztazích v rodině a strachu ze smrti v osamění se představí Zdena Hadrbolcová a Miloslav Mejzlík. Taneční představení projektu 420 People uvedlo pražské divadlo Archa. Dlouholetí tanečníci holandského Dans Theater, původně z Česka, se tak chtějí vrátit na tuzemskou taneční scénu. V pražském divadle Ponec představila svůj projekt Biograf tanečnice a choreografka Dora Hoštová, která se inspirovala jednotlivými fázemi lidského života.
Bez českého filmu, a přece s českou účastí se 24. února v Los Angeles odehraje finálový večer udílení Oscarů. V kategorii nejlepší píseň byl nominovaný irský nízkorozpočtový film Once, ve kterém titulní roli i píseň, spolu s Glenem Hansardem, vytvořila Češka Markéta Irglová. Nominace skladby Falling Slowly z irského nízkorozpočtového filmu Once však možná odporuje soutěžním pravidlům. Na filmový festival Sundance v americkém Park City dorazila jediná letošní reprezentantka České republiky, těšínská herečka Kristýna Maléřová. Zúčastnila se premiéry soutěžního snímku Absurdistán, ve kterém hraje jednu ze dvou hlavních rolí.
Ceny za nejlepší knihy minulého roku rozdávalo nejstarší české nakladatelství pro děti a mládež Albatros. Ocenění za celoživotní dílo dostala spisovatelka a scenáristka Ljuba Štíplová, mimo jiné autorka Čtyřlístku. Výstava Albrecht z Valdštejna a jeho doba mění svou podobu, expozice se rozšířila. Stávajících 728 předmětů je doplněno téměř o dvacítku nových. Ty lze vidět v pražské výstavní síni Senátu.
ČT24 v sobotu 26. ledna v 09:05 hod.

Pravidelné sobotní zastavení nad současnou kulturou ve studiu zpravodajské stanice ČT24. Aktuální pohotový pohled kulturního týdeník tak dotváří zpravodajství, které denně mapuje pořad Události v kultuře. Dvě hlavní témata – hosté, reportáže, rozhovory. Nechybí ani souhrn nejzajímavějších kulturních podniků uplynulého týdne. Vše živě s moderátorkou Lucií Klímovou.

Premiéra vždy v sobotu v 9:05 na ČT24.

E-mail: tydenvkulture@ceskatelevize.cz

Stopáž26 minut
Rok výroby 2008
 P 4:3