Světová finanční krize; Čínský automobil v ČR

V americkém Kongresu začíná bitva o 700 miliard dolarů, k záchrannému plánu prezidenta Bushe vzhlížejí s nadějí všichni hráči světových finančních trhů. Pomoc finančnímu sektoru je ale jedna věc, a důvody celé krize věc druhá. A právě to teď vyšetřuje FBI, má podezření, že za obrovské ztráty bankovních domů můžou i podvody jejich manažerů. Záchranný plán prezidenta Bushe Kongres zatím neschválil.

S návrhem na řešení finanční krize přišel i francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Vyzval na Valném shromáždění OSN nejvýznamnější světové politiky ke svolání summitu věnovanému finanční krizi, měl by se podle něj uskutečnit ještě do konce roku. Sarkozy se také vyjádřil pro rozšíření skupiny vedoucích světových ekonomik G8, a to o Čínu, Indii, Jižní Afriku, Mexiko a Brazílii.

Ministři tento týden schválili rozpočet na rok 2009, počítají se schodkem přes 38 miliard, tedy nejmenším za posledních 10 let. Opozice ovšem s návrhem nesouhlasí, vláda podle ní přehlíží dopady světové krize, a deficit se tak vyhoupne mnohem výš. Poslanci podpořili vládní novelu daně z příjmů, podle ní by měla vzrůst z 12,5 na 15 procent. A naopak sociální pojištění má klesnout o půldruhého procenta. Rebelové ve sněmovně ale chtějí v dalším čtení přednést pozměňovací návrhy.

Některým firmám hrozí likvidace a miliardové ztráty kvůli emisním povolenkám, takové jsou závěry nejnovější studie Svazu průmyslu a dopravy. Zatímco teď firmy povolenky dostávají zdarma, od roku 2013 si je budou muset kupovat v aukcích.

Slováky dělí od eura 100 dní, novou měnou začnou platit od ledna. Evropské centrální bance se zamlouvá, jak Bratislava zvládla přípravy a vysvětlila lidem, co je čeká. Zároveň však varuje, aby vláda nepodcenila inflaci.

Letos bude mít poprvé víc než polovina lidí na světě mobil, Mezinárodní telekomunikační unie přidružená k OSN zveřejnila odhad, že podíl mobilních čísel na světové populaci vzroste na 61 procent, což je o 12 procent víc než loni.

Německá vláda i přes tlak Evropské komise trvá na zachování blokační menšiny v zákoně o Volkswagenu, potvrdila to kancléřka Angela Merkelová. Německá spolková země Dolní Sasko tak může se svým dvacetiprocentním podílem zablokovat strategická rozhodnutí firmy.

Nečekaným zvratem skončilo důležité jednání Evropského parlamentu o emisích automobilů. Při hlasování ve výboru pro životní prostředí zvítězil návrh zelených, kteří žádají po automobilkách tvrdší normy. Mají výrazně snížit objem zplodin už od roku 2012.

Na český trh poprvé míří auto z čínské produkce – Shuang-huan CEO. Automobilka u tohoto modelu čelila obvinění z plagiátorství, je totiž nápadně podobný německému BMW X5. V červnu ho proto bavorský soud zakázal tamnímu dovozci prodávat.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2008
 P