Senioři v médiích

V Česku vyšla publikace, která mapuje to, jací jsou čeští senioři. S provokativním názvem UFO by mohla evokovat až ironii, že jde o skupinu lidí, kteří jsou jako ufoni. Název ale pochází z anglických slov, která bychom přeložili jako porozumění těm, kterým je padesát a víc. Studii v Divadle Archa ztvárnil herec Tomáš Hanák, který představil sedm skupin důchodců.

Jací jsou tedy čeští senioři? Jak je prezentují média? Jaké jsou reklamy pro ně určené, ale hlavně – nestávají se stále důležitější skupinou lidí, kteří z pasivity přecházejí do aktivního způsobu života? Jsou mohovitější?

S prof. Cyrilem Höschlem, předním českým a světovým psychiatrem, novinářem Jaroslavem Matějkou z deníku E15 a Vítem Smékalem z agentury OMD, která výzkum prováděla, si Petr Vybíral povídal nejen o tom, co je to stáří. V pořadu uvidíte i ukázky z televizních Bakalářů.

Závěr, který je snad i povzbudivý. I kdyby byl člověk zdravý, nic jej netrápilo a na nic by si nestěžoval, i kdyby v životě nebyl u lékaře nebo v nemocnici – stejně umře – nejzazší možná hranice dožití je v tuto chvíli počítána kolem 130 let. Má se ale prodlužovat!

Proč deníky píšou, co píšou a televize vysílají, co vysílají? Odpověď hledá týdeník věnovaný nejen světu novin, časopisů, televizí a rádií, ale také internetu, reklamě, public relations nebo marketingu. Týden co týden aktuální téma a k němu dva hosté s odlišnými názory na věc. Každé téma navíc glosuje pestrá směs více než desítky odborníků panelu pořadu napříč zmíněnými obory.

Preméra vždy v neděli v 16:33 na ČT24

E-mail: mediaasvet@ceskatelevize.cz

Stopáž23 minut
Rok výroby 2008
 P